Polska proponuje, aby rosyjski Kaliningrad nazywał się Królewiec

Rosyjskie miasto Kaliningrad powinno być określane wyłącznie w języku polskim, używając jego historycznej polskiej nazwy Królewiec – poinformował organ rządowy odpowiedzialny za standaryzację obcych nazw miejscowości w języku polskim.

Uznał nazwę Kaliningrad za nie tylko „sztuczną”, ale też budzącą w Polsce negatywne emocje, gdyż wywodzi się od nazwiska polityka radzieckiego Michaiła Kalinina, odpowiedzialnego za wymordowanie ponad 20 tys. Zbrodnia katyńska.

Decyzja została podjęta przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych Poza Granicami Polski (KSNG), organ ekspercki powołany przez MSW, który wydaje rekomendacje dotyczące nazewnictwa miejscowości poza granicami Polski w języku polskim.

„Komisja postanowiła, że ​​dla miasta o rosyjskiej nazwie Калининград (Kaliningrad) zalecana jest wyłącznie polska nazwa Królewiec i nie zaleca się używania nazwy Kaliningrad w języku polskim” – poinformowała wczoraj KSNG.

Dodał, że obwód kaliningradzki, rosyjska prowincja, w której znajduje się miasto Kaliningrad, powinien być określany po polsku jako województwo królewiecki (obwód królewiecki).

Od dziś dla miasta Калининград polega wyłącznie na używaniu polskiej nazwy Królewiec i nie dotyczy nazwy Kaliningrad, zaś dla jednostki zarządzaj Калининградская область (Kaliningradskaja obłast´) zalecana jest nazwa obwodu królewieckihttps://t.co/NzuoGjJ6Gq

— Kamil Surowiec (@surowiec_k) 9 maja 2023 r

Kaliningrad, rosyjska eksklawa granicząca z Polską, była do 1946 roku znana jako Königsberg, będąc częścią Niemiec, zanim przeszła pod kontrolę sowiecką po drugiej wojnie światowej. Wcześniej, między XV a XVII wiekiem, pod panowaniem polskim był znany jako Królewiec.

Uzasadniając decyzję o powrocie do nazwy Królewiec, KSNG napisała, że ​​obecna rosyjska nazwa Kaliningrad jest wynikiem „sztucznego chrztu niezwiązanego ani z miastem, ani z regionem”.

Ponadto „to, że duże miasto położone blisko granic Polski nosiło imię M[ikhail] I[vanovich] Kalinina, zbrodniarza współodpowiedzialnego m.in. za wydanie decyzji o masowym mordzie na Polakach (zbrodni katyńskiej), ma w Polsce charakter emocjonalny i negatywny”.

Polska protestowała przeciwko usunięciu polskich flag z dwóch miejsc w Rosji, gdzie pochowano tysiące polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów podczas II wojny światowej https://t.co/ApKF9Jz2Q4

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 27 czerwca 2022 r

W marcu 1940 roku Kalinin znalazł się wśród sowieckich przywódców, którzy podpisali rozkaz rozstrzelania polskich oficerów wojskowych i inteligencji wziętych do niewoli po napaści Związku Radzieckiego na Polskę w parze z nazistowskimi Niemcami rok wcześniej.

KSNG przyznał, że „wydarzenia związane z rosyjską inwazją na Ukrainę” skłoniły komisję do „przyjrzenia się tej sprawie”. Zwrócono uwagę, że nazwy miejscowości pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale także symboliczną.

„Obecna rosyjska nazwa miasta jest elementem symbolicznej przestrzeni Rosji” – napisała komisja. „Każdy kraj ma prawo używać w swoim języku tradycyjnych nazw stanowiących jego dziedzictwo kulturowe i nie można go zmusić do używania we własnym języku nazw dla niego nie do zaakceptowania”.

Polska rozpoczęła budowę elektronicznego szlabanu, składającego się z kamer i czujników ruchu, wzdłuż 200-kilometrowej granicy z Rosją.

„Jestem przekonany, że będzie to najlepiej zabezpieczona granica UE” – mówi minister spraw wewnętrznych https://t.co/JTLHlbvsiP

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 18 kwietnia 2023 r

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, Polska zwiększyła bezpieczeństwo na swojej granicy z Kaliningradem. W zeszłym roku rząd nakazał wzniesienie ogrodzenia z drutu kolczastego, aw zeszłym miesiącu rozpoczął budowę elektronicznej bariery złożonej z kamer i czujników.

We wrześniu ubiegłego roku, w rocznicę sowieckiej inwazji na Polskę w 1939 r., rząd zainaugurował budowę nowego kanału, który umożliwi statkom wpływanie na Zalew Wiślany z pominięciem rosyjskich wód wokół Kaliningradu.

Po inwazji na Ukrainę polski użytkownik Twittera żartobliwie oświadczył, że Kaliningrad został zaanektowany i podzielony między Polskę i Czechy, dając w ten sposób pozbawionym dostępu do morza Czechom dostęp do morza. To zapoczątkowało serię memów, w których prowincji nadano czeską nazwę Královec.

Czas rzeczywisty Kaliningrad tak, aby nasi bracia Czesi mieli w koncu dostepu do morza pic.twitter.com/QTBv3DcM11

— internet internet (@mihaszek) 28 września 2022 r

Źródło głównego obrazu: ASas-Dunajewski/Wikimedia Commons (na licencji CC BY-SA 4.0)

Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *