Polska uruchomi unijny program śledzenia ukraińskich dzieci uprowadzonych przez Rosję
Polska rozpocznie w tym tygodniu wspólną inicjatywę z Komisją Europejską w celu odnalezienia ukraińskich dzieci, które zostały uprowadzone i wywiezione do Rosji podczas trwającej wojny na Ukrainie, a także „dopilnowania, by winni zostali postawieni przed wymiarem sprawiedliwości”.
Celem jest „zwrócenie uwagi świata na ten poważny problem poprzez bardzo wysoki poziom polityczny tej inicjatywy, poziom przewodniczącego Komisji Europejskiej i polskiego premiera” – powiedział polski minister spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk , w sobotę.
Program będzie obejmował „działania śledcze mające na celu zebranie konkretnych dowodów” uprowadzeń i „ustanowienie mechanizmu umożliwiającego rozwiązanie problemu”. Dalsze szczegóły zostaną ogłoszone na początku tego tygodnia – dodał minister.
🇺🇦 | W sprawie uprowadzanych z Ukrainy przez Rosjan dzieci Polska i KE ogłoszą w nadchodzących przypadkach, a następnie inicjatywę – powiedział minister do spraw UE Szymon Szynkowski vel Sęk.https://t.co/GAgzFlsyH5
— tvn24 (@tvn24) 25 lutego 2023 r
Od czasu pełnej inwazji Rosji na Ukrainę rok temu Kreml jest oskarżany przez różne międzynarodowe agencje o przymusowe deportacje ukraińskich dzieci do Rosji lub terytoriów okupowanych przez Rosję. UNHCR, agencja ONZ ds. uchodźców, oskarżyła Moskwę o oddawanie ich do adopcji przez rosyjskie rodziny.
Chociaż dokładna liczba dzieci przymusowo wywiezionych do Rosji jest nieznana, a szacunki są bardzo zróżnicowane, doradca prezydenta Ukrainy ds. praw dziecka Daria Herasymczuk w zeszłym miesiącu poinformowała, że uprowadzono prawie 14 000 ukraińskich dzieci.
Na początku tego roku ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Holandii potępili Rosję za to, co nazwali „okrutną” i „nieludzką” polityką „rozdzierania rodzin”.
ONZ oskarża Rosję o łamanie zasad ochrony dzieci w stosunku do uchodźców https://t.co/VsLhcbMQoC
— BBC News (Świat) (@BBCWorld) 28 stycznia 2023 r
Przemawiając w sobotę Szynkowski vel Sęk ostrzegł, że „nie możemy zamykać oczu na ten problem… Świat zachodni musi zareagować i musi zebrać dowody tych zbrodni oraz zapewnić, że osoby odpowiedzialne za te zbrodnie zostaną pociągnięte do odpowiedzialności”.
Zaznaczył, że Polacy mają historyczne doświadczenia w tej dziedzinie, dlatego „czujemy się szczególnie świadomi tego tematu i szczególnie zaangażowani w działania w tym zakresie”. Podczas II wojny światowej nazistowskie Niemcy uprowadziły dziesiątki tysięcy etnicznych polskich dzieci i przekazały je niemieckim rodzinom w celu ich „zgermanizacji”.
Od wczesnych faz wojny polscy funkcjonariusze, w tym policjanci i prokuratorzy, byli zaangażowani w dokumentowanie i prowadzenie dochodzeń w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie. Polska była jednym z 41 krajów, które poparły apele o zbadanie przez Międzynarodowy Trybunał Karny potencjalnych zbrodni wojennych na Ukrainie.
Grupa 98 polskich policjantów wróciła z tajnej do tej pory operacji rozminowywania terenów na Ukrainie odzyskanych spod rosyjskiej okupacji.
Zespół oczyścił ponad 342 000 m2 terenu i ponad 17,5 km dróg, „ratując setki istnień ludzkich” https://t.co/hSfb68r5KC
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 23 lutego 2023 r
Główne zdjęcie: Mirek Pruchnicki / Flickr
Anna Hackett jest asystentką redakcji w Notes from Poland. Niedawno ukończyła europeistykę w Trinity College w Dublinie, a wcześniej pracowała jako dziennikarka w grupie Irish Independent News & Media. Jest polskiego pochodzenia