Polska wzywa ambasadora USA w związku z raportem krytycznym wobec papieża Jana Pawła II w stacji należącej do USA
Polskie MSZ wezwało ambasadora USA na rozmowy w odpowiedzi na wyemitowany w tym tygodniu przez amerykańską polską stację telewizyjną raport wskazujący, że zmarły papież Jan Paweł II wiedział o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez podległych mu księży.
W oświadczeniu resort podał, że „potencjalne skutki tych działań [by the TV station] są tożsame z celami wojny hybrydowej, której celem jest doprowadzenie do podziałów i napięć w polskim społeczeństwie”.
„Dlatego MSZ zwróciło się do ambasadora USA z prośbą o poinformowanie o zaistniałej sytuacji i jej konsekwencjach w postaci osłabienia zdolności Polski do odstraszania potencjalnego przeciwnika i jej odporności na zagrożenia”.
Oświadczenie początkowo głosiło, że ambasadorowi Markowi Brzezińskiemu wysłano „wezwanie”, co jest językiem powszechnie używanym w takich przypadkach, później zmieniono je na stwierdzenie, że otrzymał „zaproszenie”.
Komunikat z tytułem Ambasadora Stanów Zjednoczonych do MSZ https://t.co/Y78ljXuuI7
— Łukasz Jasina (@RzecznikMSZ) 9 marca 2023 r
Kontrowersje wywołała wyemitowana w poniedziałek w tym tygodniu przez TVN śledztwo w sprawie postępowania Jana Pawła II z trzema księżmi oskarżonymi o wykorzystywanie seksualne, gdy był arcybiskupem krakowskim Karolem Wojtyłą.
Okazało się, że pozwolił im kontynuować pracę w kościele, aw jednym przypadku zasugerował, aby działania księdza były ukrywane przed władzami.
Odkrycia były postrzegane przez wielu jako potwierdzenie długotrwałych podejrzeń, że Jan Paweł II dopuścił się zaniedbania w postępowaniu z nadużyciami w Kościele. Doprowadziło to niektórych, w tym niektóre osoby związane z Kościołem, do wezwania do przewartościowania spuścizny byłego papieża, który jest polskim bohaterem narodowym.
Jednak inni – w tym premier i niektóre wyższe osobistości kościelne – sugerowali, że reportaż TVN był stronniczy i niewiarygodny, w szczególności dlatego, że częściowo opierał się na aktach komunistycznych służb bezpieczeństwa, które były wrogo nastawione do kościoła.
Potrzebne są dalsze badania nad reakcją Jana Pawła II na wykorzystywanie seksualne dzieci, aby ustalić „sprawiedliwą ocenę”, mówi polski Kościół katolicki po nowych doniesieniach.
Ale jeden arcybiskup mówi, że „ideolodzy płci” próbują „zniszczyć” dziedzictwo byłego papieża https://t.co/2MQbc2X1Jd
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 8 marca 2023 r
TVN jest własnością amerykańskiego konglomeratu medialnego Warner Bros. Discovery, Inc. Jego liberalne wiadomości są często krytyczne wobec narodowo-konserwatywnego rządu, co doprowadziło do wielu konfliktów z władzami.
Na początku tego roku Brzeziński publicznie wypowiedział się w obronie TVN po tym, jak został objęty śledztwem przez polskiego regulatora telewizji na wniosek wiceprzewodniczącego rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS).
W 2020 roku poprzedniczka Brzezińskiego na stanowisku ambasadora, Georgette Mosbacher, również stanęła w obronie stacji po tym, jak wiadomości polskiej telewizji państwowej, rzecznik PiS, nazwał TVN „fabryką fałszywych wiadomości”.
W następnym roku większość PiS w parlamencie uchwaliła ustawę, która zmusiłaby amerykańskiego właściciela TVN do sprzedaży większościowego pakietu akcji. Została ona zawetowana przez prezydenta Andrzeja Dudę po masowych protestach i naciskach dyplomatycznych ze strony Waszyngtonu.
W chwili pisania tego tekstu Brzeziński nie skomentował publicznie śledztwa TVN w sprawie Jana Pawła II ani wezwania do ambasady.
Ambasador USA wypowiedział się w obronie stacji będącej własnością USA, która jest przedmiotem śledztwa polskiego regulatora nadawczego na wniosek przedstawiciela partii rządzącej.
„Stany Zjednoczone postrzegają wolność prasy – której ważną częścią jest TVN – jako fundament demokracji” https://t.co/PhjfDIP11A
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 10 stycznia 2023 r
Źródło głównego obrazu: MAP (na licencji CC BY-NC-ND 3.0 PL)
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.