Polska zamyka główne przejście graniczne z Białorusią i przygotowuje kolejne sankcje dla reżimowych postaci

Polska ogłosiła bezterminowe zamknięcie swojego głównego przejścia granicznego z Białorusią, powołując się na względy „bezpieczeństwa państwa”. Przygotowuje także dalsze sankcje wobec osób związanych z reżimem prezydenta Aleksandra Łukaszenki w odpowiedzi na wczorajsze uwięzienie przez Białoruś polskiego przywódcy.

„Z uwagi na ważny interes bezpieczeństwa państwa podjąłem decyzję o wstrzymaniu ruchu na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach od godziny 12:00 w dniu 10 lutego do odwołania” – poinformował minister spraw wewnętrznych RP Mariusz Kamiński.

Bobrowniki-Bierestowica to jedyne przejście towarowe działające w województwie podlaskim od listopada 2021 r., kiedy to przejście Kuźnice zostało zamknięte w odpowiedzi na kryzys migracyjny zaaranżowany przez władze Białorusi.

Według polskiej straży granicznej na całej granicy z Białorusią czynne są obecnie tylko dwa przejścia – w Terespolu i Kukurykach-Koroszczynie.

Z uwagami na ograniczenie zainteresowania bezpieczeństwa państwa decyzją o zawieszeniu do odwołania od 10 lutego br. od godz. 12:00 ruchu na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach.

— Mariusz Kamiński (@Kamiński_M_) 9 lutego 2023 r

Kamiński zwrócił też uwagę, że wczoraj w odpowiedzi na skazanie Andrzeja Poczobuta Sejm przyjął uchwałę domagającą się polskich i unijnych sankcji wobec „przedstawicieli białoruskiego aparatu represji”.

W uchwale – podjętej jednogłośnie przez wszystkich obecnych na sali posłów – zaznaczono, że zatrzymanie dziennikarza Poczobuta było „kulminacją trwających od początku 2021 roku represji władz białoruskich wobec mniejszości polskiej na Białorusi”.

Minister spraw wewnętrznych poinformował, że zgodnie z treścią uchwały „zlecił podległym mi służbom przygotowanie wniosków o wpisanie na listę sankcyjną kolejnych osób związanych z reżimem Łukaszenki, odpowiedzialnych za represje wobec Polaków na Białorusi”.

Białoruski sąd skazał Andrzeja Poczobuta – czołową postać białoruskiej Polonii i niezależnego dziennikarza – na osiem lat więzienia.

Polska nazwała werdykt „nieludzką decyzją białoruskiego reżimu”https://t.co/CNIAgj0LUw

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 8 lutego 2023 r

Aresztowanie Poczobuta potępiły także Europejska i Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy, które nazwały to „wyrokiem politycznym”, oraz Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy, które stwierdziło, że „nie ma to nic wspólnego ze sprawiedliwością i jest zemstą na naszym koledze… za [his] bunt”.

Dziennikarz, od dawna nękany przez białoruskie władze, został skazany za „podżeganie do nienawiści” i „rehabilitację nazizmu”. Jego zatrzymanie w 2021 roku wraz z innymi polskimi przywódcami nastąpiło w ramach szerszych represji wobec dużej polskiej mniejszości etnicznej w kraju.

W sierpniu polskie MSZ wezwało chargé d’affaires Białorusi w odpowiedzi na uwięzienie innego dziennikarza, który pracował dla polskiej telewizji państwowej TVP.

Polska zauważa, że ​​takie działania były odpowiedzią na głośne poparcie Polski dla białoruskiej opozycji politycznej po protestach, które wybuchły po ogłoszonym zwycięstwie Łukaszenki w wyborach prezydenckich w 2020 roku.

Polska była na tyle odważna, by nas wesprzeć, kiedy inni tego nie zrobili, mówi lider białoruskiej opozycji na wygnaniu

Źródło głównego obrazu: Rakoon/Wikimedia commons (w domenie publicznej)

Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *