Polski eurodeputowany broni dochodów z ZEA po doniesieniach holenderskich mediów

Polski poseł do Parlamentu Europejskiego i były minister rządu Radosław Sikorski bronił się po tym, jak holenderska gazeta doniosła o jego rzekomym rocznym wynagrodzeniu w wysokości 100 000 dolarów za zasiadanie w radzie doradczej konferencji zorganizowanej przez Zjednoczone Emiraty Arabskie. Twierdził, że jego wyniki w głosowaniu były przyjazne ZEA i ich sojusznikowi Arabii Saudyjskiej.

Ustalenia, które pojawiają się w związku z trwającą aferą „Qatargate” dotyczącą rzekomej korupcji wśród posłów do Parlamentu Europejskiego, zostały dziś opublikowane po raz pierwszy przez wiodący holenderski dziennik NRC, a później przez polski portal informacyjny OKO.press.

Zauważyli, że Sikorski – który był ministrem obrony w latach 2005-7 i ministrem spraw zagranicznych w latach 2007-14, a obecnie jest ważną postacią w największej polskiej partii opozycyjnej, centrowej Platformie Obywatelskiej (PO) – otrzymuje co dwa lata „darmowe pobyty w luksusowych kurortach” w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oprócz wynagrodzenia jako doradca na forum Sir Bani Yas.

Coroczna konferencja, która odbywa się za zamkniętymi drzwiami, została zorganizowana przez ZEA dekadę temu jako sposób na „prowadzenie międzynarodowej dyplomacji za pomocą miękkiej siły”, pisze gazeta. Inni członkowie rady doradczej to byli premierzy Australii i Szwecji Kevin Rudd i Carl Bildt.

W badaniu relacji między posłami do PE a autokratycznymi reżimami, gazeta @NRC ujawnia, że ​​eurodeputowany i były 🇵🇱MSZ Radosław Sikorski otrzymuje od Zjednoczonych Emiratów Arabskich 100 tys.

— Jan D. Meijer (@jandmmm) 9 lutego 2023 r

Gazeta zauważa, że ​​Sikorski nie poinformował Parlamentu Europejskiego, że uczestniczył w zeszłorocznym forum na koszt ZEA, mimo że eurodeputowani byli zobowiązani do zgłaszania takich wyjazdów. Sikorski powiedział NRC, że nie musiał robić takiego raportu, ponieważ brał udział nie jako poseł do PE, ale „w ramach moich płatnych zajęć zewnętrznych”.

NRC twierdzi również, że „analiza wyników głosowania Sikorskiego pokazuje, że zajmuje on stanowisko przychylne Emiratom i ich najwierniejszemu sojusznikowi Arabii Saudyjskiej”, choć dodała, że ​​było to również „w większości zgodne z [votes] z [European People’s Party, EPP] grupa”, której częścią jest PO.

Jako przykład podał fakt, że Sikorski poparł w Parlamencie Europejskim sprzeciw wobec wstrzymania dostaw broni do krajów zaangażowanych w kierowaną przez Saudyjczyków interwencję w Jemenie oraz starania o złagodzenie rezolucji w sprawie wyroków śmierci w Arabii Saudyjskiej. W obu przypadkach głosował zgodnie z kolegami z EPP.

Radosław Sikorski od 2017 r. już 100 tys. Dodatkowa zachęta za doradzanie w Sir Bani Yas Forum, impreza promocyjna przez rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich [NASZE ŚLEDZTWO] #OKOpress @s_klauziński

https://t.co/ZdbfgF4Txy pic.twitter.com/849efuJNGj

— OKO.press (@oko_press) 9 lutego 2023 r

W odpowiedzi na raport NRC Sikorski wydał oświadczenie skierowane do redaktora naczelnego gazety René Moerlanda.

Poseł do PE zauważył, że wszystkie jego działania pozaparlamentarne, w tym jego rola w Forum Sir Bani Yas, są wymienione w jego oświadczeniu majątkowym złożonym Parlamentowi Europejskiemu zgodnie z wymaganiami.

Dodał, że forum jest „najbardziej renomowaną konferencją na Bliskim Wschodzie”, z czołowymi byłymi politykami w jej radzie doradczej, aw ubiegłorocznej imprezie uczestniczyli wysłannik prezydenta USA John Kerry i szef spraw zagranicznych UE Josep Borrell.

Sikorski zaznaczył, że zasiada w zarządzie forum od 2017 roku – dwa lata przed tym, jak został europosłem – i że jego wyniki głosowania w kwestiach dotyczących ZEA i Arabii Saudyjskiej „dokładnie pokrywają się z zaleceniami wyborczymi mojej grupy politycznej”.

Dlatego „błędne jest łączenie tej prestiżowej roli [with the forum] do mojej działalności jako posła do Parlamentu Europejskiego” oraz „niesprawiedliwe jest również stwierdzenie, że nie deklaruję moich misji… Skrupulatnie deklaruję swoją działalność i spotkania”.

Mój list do Redakcji @NRC. pic.twitter.com/2oZXYuIgWR

— Radek Sikorski poseł do Parlamentu Europejskiego (@radeksikorski) 9 lutego 2023 r

Źródło głównego obrazu: J. Cieślikowska / MSZ (na licencji CC BY-NC 2.0)

Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *