Polski prezydent spotka się z Macronem, Scholzem i Sunakiem w „ofensywie dyplomatycznej” przed wizytą Bidena
Prezydent Polski Andrzej Duda rozpoczął coś, co nazywa „ofensywą dyplomatyczną”, podczas której spotka się z przywódcami europejskimi i NATO w celu zdobycia poparcia dla Ukrainy przed wizytą Joe Bidena w Polsce w tym miesiącu z okazji pierwszego rocznica inwazji Rosji.
Po jutrzejszej rozmowie z prezydentami sąsiednich Słowacji i Litwy – Zuzaną Čaputovą i Gitanasem Nausėdą – Duda spotka się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, a następnie z premierem Wielkiej Brytanii Riszim Sunakiem i królem Karolem – zapowiedział swoje przemówienie na dziś po południu.
Następnie na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa przeprowadzi rozmowy z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, a także prezydentem elektem Czech Petrem Pavelem i premierem Norwegii Jonasem Gahrem Støre.
Ofensywa dyplomatyczna Prezydenta @Andrzej Duda. Posłuchaj, co się dzieje w najbliższych dniach ⬇️ pic.twitter.com/PbjqsmxSzn
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) 13 lutego 2023 r
Po niej nastąpi wizyta Bidena w Polsce w dniach 20-22 lutego, podczas której w Warszawie odbędzie się także szczyt tzw. bukareszteńskiej dziewiątki, w skład której wchodzą Bułgaria, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia i Słowacja. W wydarzeniu weźmie również udział prezydent USA.
Celem tych „bardzo aktywnych dwóch tygodni” będzie nie tylko „wzmocnienie bezpieczeństwa Polski”, ale także „przyjęcie nowych postanowień, które pozwolą nam jeszcze lepiej i skuteczniej wspierać Ukrainę w obronie jej terytorium, Rosyjski atak, wspólnie w ramach sojuszniczych porozumień” – powiedział Duda.
Będzie to polegało „przede wszystkim na wzmocnieniu bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO” poprzez „nakłonienie naszych sojuszników do wysłania tu większych sił zbrojnych, które stacjonować będą w naszej części Europy”. Siły takie miałyby działać jako „środek odstraszający przed dalszą ekspansją rosyjskiego imperializmu”.
Wizyta Joe Bidena w Polsce w tym miesiącu – pierwsza wizyta prezydenta USA dwa razy w ciągu jednego roku – „zasygnalizuje, jak ważne są stosunki polsko-amerykańskie”, mówi @USAmbPolska.
Biden też „podziękuje polskiemu społeczeństwu” za przyjęcie ukraińskich uchodźców https://t.co/Kn6Vp17rNP
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 13 lutego 2023 r
Działania te są koordynowane w szczególności ze Słowacją, która obecnie sprawuje prezydencję w bukareszteńskiej dziewiątce, oraz z Litwą, która w lipcu będzie gospodarzem dorocznego szczytu NATO – dodał polski prezydent.
O planach rozmawiano też z Wołodymyrem Zełenskim, który w zeszłym tygodniu spotkał się z Dudą przez dwie godziny w Rzeszowie, kiedy wracał na Ukrainę po wizycie w Londynie i Brukseli.
Od inwazji Rosji Polska jest jednym z czołowych międzynarodowych sojuszników Ukrainy, zapewniając wsparcie militarne, dyplomatyczne i humanitarne, a także przyjmując największą liczbę ukraińskich uchodźców.
Prezydent @ZelenskyyUa spotkał się ze swoim polskim odpowiednikiem @Andrzej Duda spędził wczoraj dwie godziny w Rzeszowie, kiedy wracał na Ukrainę z Brukseli
Obaj rozmawiali o sytuacji w zakresie bezpieczeństwa, międzynarodowym wsparciu dla Ukrainy i dalszych sankcjach wobec Rosji https://t.co/5GqibWDctn
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 10 lutego 2023 r
Duda i polski rząd w tym okresie często ścierali się z Francją, a zwłaszcza z Niemcami o to, co Warszawa postrzega jako ich niechęć do silniejszego wspierania Ukrainy i potępiania Rosji.
W czerwcu ubiegłego roku Duda potępił Macrona i Scholza za prowadzenie rozmów telefonicznych z Władimirem Putinem podczas wojny Rosji na Ukrainie, porównując to do rozmowy z Adolfem Hitlerem. Zarzucił też Niemcom, że nie dotrzymały obietnicy wysłania do Polski czołgów w miejsce tych, które Warszawa przekazała Ukrainie.
Niedawno rządy polski i niemiecki spierały się o polskie propozycje wysłania baterii rakiet Patriot i czołgów Leopard na Ukrainę.
Polska krytykuje Ukrainę za „niedopuszczalną niemiecką postawę” i dąży do zbudowania własnej koalicji pancernej
Źródło głównego obrazu: Jakub Szymczyk/KPRP
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.