Polski Sąd Najwyższy uchylił decyzję o zawieszeniu decyzji środowiskowej dla kopalni Turów
W orzeczeniu przyjętym przez polski rząd Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) uchylił niedawną decyzję sądu niższej instancji o zawieszeniu decyzji środowiskowej dla kopalni węgla, która pomaga w produkcji 7% energii elektrycznej w kraju.
W ubiegłym miesiącu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie – orzekając w skardze złożonej m.in. przez położone w pobliżu kopalni niemieckie miasto oraz czeski i niemiecki oddział Greenpeace – uznał, że odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego Turów stwarza zagrożenie dla szkody dla środowiska.
Wyrok ten został potępiony przez rząd, który stwierdził, że zagraża on bezpieczeństwu energetycznemu Polski. „Wyrok sądu, który nie uwzględnia interesu Polaków, ale uwzględnia interesy zagraniczne, jest niezgodny z prawem” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Polski sąd zawiesił decyzję środowiskową dla jednej z największych kopalń węgla w Polsce.
Rząd potępił orzeczenie, zarzucając sądowi „bezprawne” działanie w „obcych interesach” grup niemieckich i czeskich, które wniosły sprawę https://t.co/hYQIBldTJh
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 7 czerwca 2023 r
Od decyzji sądu niższej instancji odwołanie złożył Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, pełnomocnik rządu podległy ministerstwu środowiska; przez PGE, państwową firmę energetyczną, która zarządza kopalnią; oraz przez prokuraturę krajową.
Wyrok w tej sprawie wydał dziś NSA, który jest najwyższym sądem administracyjnym. Zgodził się z argumentacją rządu, stwierdzając, że sąd niższej instancji nie uwzględnił należycie konsekwencji jego orzeczenia dla interesu publicznego.
„ [NSA] podkreślił, że nie ulega wątpliwości, że bezpieczeństwo energetyczne jest wartością konstytucyjną, ponieważ jest jedną z gwarancji niezależności państwa i bezpieczeństwa obywateli” – powiedział cytowany przez TVN rzecznik Sądu Najwyższego Sylwester Marciniak.
„Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił naszą skargę” – celebrowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, przedstawiając listę uchybień, które stwierdzono w orzeczeniu sądu niższej instancji.
Naczelny Sąd Administracyjny otrzymuje nasze zażalenie w sprawie #Turów. Podnosiliśmy 5 argumentów pochodzących w postanowieniu NSA
1. Nieproporcjonalność środka i brak wyważenia wszelkich dóbr i wartości
2. Brak zindywidualizowanej, wewnętrznie włączonej oceny stanu prawnego…
— Anna Moskwa (@moskwa_anna) 18 lipca 2023 r
Jednak jedna z organizacji zaangażowanych w pierwotną skargę przeciwko Turówowi zauważa, że orzeczenie NSA nie kończy sprawy.
– Dzisiejsze orzeczenie oznacza jedynie, że odmówiono zastosowania środka tymczasowego zawieszenia wykonalności decyzji środowiskowej dla kopalni Turów – powiedziała Agnieszka Stupkiewicz z Fundacji Franka Bolda.
„ [lower] woli sądu [still] pod koniec sierpnia rozstrzygnąć, czy decyzja środowiskowa została wydana zgodnie z prawem” – dodała. Jej grupa i inni skarżący argumentują, że decyzja środowiskowa, która pozwoliła kopalni kontynuować działalność po 2026 r., została wydana niezgodnie z prawem.
NSA włączyła decyzję o podjęciu decyzji dla kopalni #Turów. co oznacza i co będzie dalej się działo w sprawie Turowa: https://t.co/GNicMib72U pic.twitter.com/UdvpryPUZI
— Fundacja Frank Bold (@FrankBold_PL) 18 lipca 2023 r
Źródło głównego obrazu: Anna Uciechowska/Wikimedia Commons (na licencji CC BY-SA 3.0)
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.