Prawa kobiet to w Polsce „kwestia numer jeden” – mówi lider opozycji Tusk
Prawa kobiet to „kwestia numer jeden” w Polsce – powiedział Donald Tusk, lider największej partii opozycyjnej, na spotkaniu w Pszczynie, mieście, w którym w 2021 roku zmarła ciężarna kobieta po tym, jak odmówiono jej aborcji.
W swoim przemówieniu Tusk zobowiązał się do zniesienia prawie całkowitego zakazu aborcji w Polsce, do zapewnienia parytetu płci wśród kandydatów jego centrowej Platformy Obywatelskiej (PO) w jesiennych wyborach oraz do zajęcia się różnicą płacową między mężczyznami i kobietami.
– Nie wyobrażam sobie, żeby dzisiaj ktoś po stronie demokratycznej, dążący do wyborczego sukcesu, nie uznał kwestii praw kobiet za absolutny priorytet i sprawę numer jeden – powiedział Tusk zgromadzonej w ugrupowaniach kobiecych publiczności.
💬 Przewodniczący @donaldtusk👇
Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś po stronie demokratycznej, starając się o sukces wyborczy, nie rozpatrywał sprawy praw kobiet za absolutny priorytet i jeden numer. pic.twitter.com/S7aZyy4puQ
— Platforma Obywatelska (@Platforma_org) 20 marca 2023 r
Lider PO zwrócił uwagę, że w Pszczynie w 2021 roku zmarła 30-letnia Izabela, po tym jak u jej płodu wykryto poważne wady wrodzone, ale lekarze podobno odmówili usunięcia go, dopóki nie umrze w sposób naturalny.
Jej śmierć wywołała masowe protesty, a wielu, w tym Tusk, obwiniało działania lekarzy za prawie całkowity zakaz aborcji wprowadzony na początku tego roku. Jednak inni argumentowali, że w rzeczywistości chodziło o błąd w sztuce lekarskiej, który nie miał nic wspólnego z nowymi zasadami aborcji.
Przemawiając w tym tygodniu Tusk powtórzył, że los Izabeli był „niepotrzebny” i „spowodowany bezdusznością, niebezpieczną myślą, że kobieta nie powinna sama decydować nawet w tak drastycznej sytuacji” – donosi serwis informacyjny Interia.
„Dzięki ustawie aborcyjnej nic nie mogą zrobić” – napisała kobieta do swojej matki na krótko przed śmiercią w szpitalu po tym, jak lekarze czekali na śmierć jej płodu, który miał wady wrodzone.
Wielu obwinia jej śmierć prawie całkowitym zakazem aborcji w Polsce https://t.co/5hQss5UVTI
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 4 listopada 2021 r
Zapowiedział, że jego partia „znajdzie prawne sposoby na anulowanie” wyroku Trybunału Konstytucyjnego wprowadzającego niemal całkowity zakaz aborcji i zadba o to, by decyzje o przerwaniu ciąży były podejmowane wyłącznie przez „kobietę i lekarza”.
Tusk przekonywał, że nawet gdyby konserwatywny prezydent Andrzej Duda miał zawetować próby złagodzenia prawa aborcyjnego, jego partia „przygotowała na wszelki wypadek decyzje wykonawcze, które nie wymagają ustawy liberalizującej [abortion] procedur w dużym stopniu bez czekania na zmiany w prawie”.
„W żadnym wypadku nie możemy się poddawać, nawet jeśli czasami mamy uzasadnione poczucie, że ten rząd nie ma zamiaru ustępować ani na krok, jeśli chodzi o prawa kobiet” – kontynuował Tusk. „Nie chodzi tylko o prawa, często chodzi o zdrowie, aw skrajnych przypadkach o życie”.
Konserwatywna większość w polskim parlamencie odrzuciła projekt ustawy liberalizującej prawo aborcyjne – jedno z najsurowszych w Europie – poprzez zezwolenie na przerywanie ciąży na żądanie do 12 tygodnia ciąży https://t.co/lMGTLFMcHI
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 23 czerwca 2022 r
Lider PO przekonywał, że tegoroczne wybory „to w dużej mierze wybór między dobrem a złem – bo jestem przekonany, że w ostatnich latach dzieje się w Polsce dużo zła w każdym tego słowa znaczeniu”.
„Mówimy w pewnym sensie o przemocy ze strony tych, którzy wierzą – tylko dlatego, że jeden nosi mundur, drugi togę prokuratora, trzeci sutannę, a są to prawie bez wyjątku mężczyźni – że… przemoc, dosłowna lub prawna, systemowa, aby odebrać kobietom prawa” – dodał.
„Absolutnie musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby Polska wróciła na drogę wyjścia z ciemności średniowiecza” – powiedział Tusk, który zadeklarował, że dostęp do in vitro, antykoncepcji, aborcji do 12 tygodnia życia i edukacji seksualnej w szkołach są „prawami podstawowymi”.
Polska została uznana za najgorszy kraj w Europie pod względem antykoncepcji https://t.co/qfXBsgCuTt
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 10 lutego 2022 r
Tusk stwierdził też, że „jest absolutnie nie do zaakceptowania”, że kobiety nadal zarabiają mniej niż mężczyźni za wykonywanie tej samej pracy.
Powiedział, że opowiada się za wprowadzeniem zasad podobnych do tych we Francji i Hiszpanii, które wymagają większej przejrzystości płac, a także audytu różnic płacowych ze względu na płeć w instytucjach publicznych i firmach państwowych.
Lider PO zadeklarował też, że w jesiennych wyborach na listach kandydujących jego ugrupowania w pierwszej dziesiątce będzie parytet płci, a miejsca na listach będą naprzemiennie mężczyznami i kobietami – informuje PAP.
Tylko ci, którzy opowiadają się za wprowadzeniem aborcji na żądanie, mogą kandydować w wyborach do jego partii – mówi lider opozycji @donaldtusk.
Pod rządami jego partii decyzje o przerwaniu ciąży do 12. tygodnia „będą należeć wyłącznie do kobiety” https://t.co/W06cpzD3O4
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 1 września 2022 r
Kredyt na główne zdjęcie; Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.