Premier apeluje do zbuntowanych sędziów Trybunału Konstytucyjnego o zakończenie protestów i wydanie orzeczenia w sprawie ustawy o funduszach unijnych

Premier Polski Mateusz Morawiecki zaapelował dziś do grupy zbuntowanych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, aby „pomyśleli o dobru Polski” i zaprzestali odmowy orzekania w sprawie ustawy, która ma odblokować miliardy euro funduszy europejskich.

Jego wezwanie następuje po prezesie sądu – którego legitymacji rebelianci odmawiają uznania – a większość jego sędziów wystosowała również apel do swoich kolegów o zakończenie protestu.

Premier Morawiecki: Mam nadzieję, że sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, którzy nie chcą współpracować, pomyślą o dobru Polskihttps://t.co/HHw3eEDlYO

— Tygodnik Sieci (@Tygodnik_Sieci) 28 kwietnia 2023 r

Trybunał Konstytucyjny (TK) jest uwikłany w wewnętrzny spór od przełomu roku, kiedy to sześciu z 15 jego sędziów stwierdziło, że nie uznaje już legitymacji jego prezes Julii Przyłębskiej. Twierdzą – podobnie jak wielu ekspertów prawnych – że jej kadencja na stanowisku głównego sędziego zakończyła się w grudniu 2022 r.

Przyłębska jednak temu zaprzecza i mówi, że jej kadencja potrwa do 2024 roku. Prezes Sądu Najwyższego – bliska współpracowniczka prezesa PiS – Jarosława Kaczyńskiego – uzyskała poparcie rządu.

W marcu Przyłębska odparła próbę usunięcia jej przez zbuntowanych sędziów. Jednak dysydenci dali jasno do zrozumienia na początku tego miesiąca, że ​​nie pozwolą na przesłuchanie w sprawie kluczowego prawa sądowego mającego na celu odblokowanie miliardów euro w zamrożonych funduszach UE, dopóki nie ustąpi.

Grupa zbuntowanych sędziów w polskim Trybunale Konstytucyjnym napisała do prezesa Trybunału Konstytucyjnego, wyjaśniając, że nie pozwoli na przesłuchanie w sprawie kluczowej ustawy sądowej mającej na celu odblokowanie miliardów euro w zamrożonych funduszach UE, dopóki nie ustąpi https://t .co/Fhifo90cAA

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 6 kwietnia 2023 r

Przemawiając dzisiaj Morawiecki powiedział, że „ma nadzieję, że nastąpi wytrzeźwienie [and] że ci sędziowie, którzy nie chcą współpracować, pomyślą po prostu o dobru Polski, pomyślą o tym, co jest dziś ważniejsze niż różne dygresje prawne”.

Dodał, że ma nadzieję, że sąd rozstrzygnie „jak najszybciej” rządowy projekt ustawy sądowniczej, aby zamrożone fundusze unijne mogły zacząć płynąć. Komisja Europejska wstrzymuje te pieniądze, dopóki Polska nie osiągnie różnych „kamieni milowych”, aby rozwiać obawy dotyczące niezawisłości sądownictwa i praworządności.

W lutym parlament przyjął ustawę mającą na celu zmianę systemu dyscyplinarnego dla sędziów, który jest przedmiotem sporu z Brukselą. Ale prezydent Andrzej Duda postanowił wtedy skierować ustawę do TK do oceny.

Przyłębska wyznaczyła termin rozprawy nad projektem na 30 maja. Wymaga to jednak obecności co najmniej 11 z 15 sędziów sądu. Byłoby to niemożliwe, gdyby rebelianci odmówili udziału.

Trybunał Konstytucyjny wyznaczył na 30 maja termin rozprawy w sprawie projektu ustawy o reformie polskiego systemu dyscyplinarnego dla sędziów, który ma nadzieję odblokować zamrożone fundusze unijne.

Jednak niektórzy zbuntowani sędziowie w sądzie wskazali, że… https://t.co/PUq8Ep2l17

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 14 kwietnia 2023 r

Wczoraj Przyłębska i siedmiu wspierających ją sędziów TK zaapelowali do powstańców o „pilny powrót do udziału w planowanych posiedzeniach i rozprawach pełnego składu Trybunału Konstytucyjnego”, co jest „fundamentalnym prawnym i etycznym obowiązkiem każdego sędzia”.

W liście oskarżono rebeliantów o „paraliżowanie pracy trybunału” i tworzenie „anarchii w działalności sądowniczej” poprzez „presje, przemoc, a nawet szantaż”, a także „oszczercze narracje medialne”.

„Nie musimy się lubić, nie musimy się przyjaźnić, ale powinniśmy się szanować” – powiedziała później Polskiemu Radiu Przyłębska.

Jednak w liście pięciu zbuntowanych sędziów do Przyłębskiej – który wyciekł na początku tego tygodnia do tygodnika „Do Rzeczy” – dali jasno do zrozumienia, że ​​nadal „uważają, że nie tylko nie masz prawa posługiwać się tytułem prezesa Sądu Trybunału Konstytucyjnego, ale też nie masz podstaw moralnych do oceny naszego postępowania”.

pic.twitter.com/60jYfzeUmH

— Krystyna Pawłowicz (@KrystPawlowicz) 27 kwietnia 2023 r

Źródło głównego obrazu: KPRM (na licencji CC BY-NC-ND 3.0 PL)

Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *