Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie lidera polskiej opozycji Tuska

Prokuratura w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie tego, czy Donald Tusk, lider głównej partii opozycyjnej w Polsce, nadużył swoich uprawnień, pełniąc wcześniej funkcję premiera. Za przestępstwo grozi kara do dziesięciu lat więzienia.

Decyzja zapadła w odpowiedzi na prośbę Marka Falenty, biznesmena odpowiedzialnego za tajne nagrania czołowych polityków, którzy pomogli obalić rząd Platformy Obywatelskiej (PO) Tuska w 2015 roku.

Falenta zarzuca Tuskowi nadużycie uprawnień, by nakazać kontrolę prowadzonej przez niego spółki Składy Węgla, która zajmowała się importem rosyjskiego węgla do Polski.

W piśmie z 11 kwietnia 2023 r., które po raz pierwszy zostało zgłoszone przez TVP, prokuratorzy potwierdzili, że wszczęli śledztwo w sprawie nadużycia przez Tuska uprawnień w bliżej nieokreślonym terminie w pierwszej połowie 2014 r.

Tik tak, tik tak… zaczyna się wyścig o immunitet? #CelaPlushttps://t.co/vwBkqywtWV

— Samuel Pereira (@SamPereira_) 24 kwietnia 2023 r

Zarzucane przestępstwo polegało na „zleceniu bez podstawy prawnej kontroli spółki Składy Węgla w celu wymuszenia zaprzestania importu węgla z Federacji Rosyjskiej, a tym samym działania na szkodę prywatnych interesów spółki” – czytamy w piśmie prokuratury.

W osobnej sprawie Falenta w listopadzie zeszłego roku złożyła przeciwko Tuskowi pozew o zniesławienie. Powiedział, że lider PO „sformułował fałszywe i bezpodstawne twierdzenia”, sugerując, że Falenta współpracowała z rosyjskimi służbami bezpieczeństwa, w tym sprzedawała im tajne nagrania.

Stało się to w odpowiedzi na słowa Tuska z poprzedniego miesiąca, że ​​w interesie Moskwy jest wymiana jego rządu PO, ponieważ zaproponował utworzenie „unii energetycznej”, aby uniezależnić UE od rosyjskich dostaw.

Donald Tusk jest pozwany o zniesławienie przez Marka Falentę – człowieka stojącego za tajnymi nagraniami, które według wielu przyczyniły się do obalenia rządu partii Tuska PO w 2015 roku – po tym, jak Tusk zasugerował, że Falenta sprzedał nagrania rosyjskim agentom https://t. co/JZJ29vZ8eD

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 15 listopada 2022 r

Twierdził, że panem Falentą interesowało się „rosyjskie” i że tajne nagrania zostały ujawnione zaraz po tym, jak Tusk zarządził kontrolę w firmie Falenty. – Nagrania zostały sprzedane rosyjskim służbom przez pana Falentę – powiedział Tusk.

Tusk zasugerował również, że polscy funkcjonariusze antykorupcyjni „lojalni wobec PiS” – partii Prawo i Sprawiedliwość, która była wtedy w opozycji, ale która przejęła władzę od PO w 2015 r. stać się potężnym”.

Lider PO zaapelował o niezależne śledztwo, by ustalić „stosunki między rosyjskimi służbami, politykami PiS i oszustami, którzy zarabiali na imporcie rosyjskiego węgla”. Wtedy „nikt nie może spekulować”, że PiS „w rzeczywistości został zainstalowany [in power] przez służby rosyjskie”.

Lider opozycji @donaldtusk wezwał do wszczęcia śledztwa w sprawie rzekomych rosyjskich powiązań z tajnymi nagraniami, które według wielu przyczyniły się do obalenia rządu jego partii w 2015 roku.

Rzecznik obecnego rządu odpowiedział, nazywając twierdzenia Tuska „absurdalnymi” https://t.co/bYojvp71kL

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 19 października 2022 r

Twierdzenia zostały natychmiast odrzucone przez PiS, który zajmuje zdecydowanie antyrosyjskie stanowisko i sam zarzuca Tuskowi i PO zbytnie przyjazne, a nawet kolaborowanie z Rosją. Rząd PiS w 2020 roku nakazał firmom państwowym zaprzestanie importu rosyjskiego węgla, aw ubiegłym roku zakazał tego również prywatnym firmom.

Wkrótce po wezwaniu Tuska do wszczęcia śledztwa minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ujawnił zeznania współpracownika Falenty, który twierdził, że syn Tuska odebrał łapówkę w wysokości 600 tys. euro. Michał Tusk zaprzecza tym doniesieniom. Ziobro, pełniąc inną funkcję prokuratora generalnego, nadzoruje także polską prokuraturę.

W odpowiedzi na wczorajsze informacje, że wobec Tuska toczy się śledztwo, wysoki rangą przedstawiciel PO Sławomir Nitras powiedział Radiu Zet, że jeśli Ziobro „próbuje ścigać Donalda Tuska za walkę z Falentą i rosyjskim handlem węglem, to…[indicates] Ziobro i jego banda realizują interesy Moskwy”.

🎥 @Slawomir Nitras o rozstrzygniecie ws. szefa PO: efekt, żeby @donaldtusk Stać przed Sądem. Ta sprawa mu pomóc. Falenta dzieląca @pisorgpl powrót do władzy, a dziś PiS się odwdzięcza@RadioZET_NEWS #GośćRadiaZET #Rymanowski

Więcej ⬇️https://t.co/AUUCB8xNs1 pic.twitter.com/ZYrnSriwEZ

— Gość Radia ZET (@Gosc_RadiaZET) 25 kwietnia 2023 r

Tajne nagrania Falenty, wykonane w warszawskich restauracjach, zawierały rozmowy między wybitnymi osobistościami publicznymi, w tym urzędnikami państwowymi i liderami biznesu. Rozpoczęta w 2014 r. publikacja ich treści doprowadziła do rezygnacji w 2015 r. trzech ministrów rządu i marszałka parlamentu.

W tym samym roku rząd PO został obalony po dwóch kadencjach i zastąpiony przez nową administrację PiS. Falenta został skazany na dwa i pół roku więzienia w 2016 roku za dokonanie nagrań, choć uciekał i unikał więzienia do 2019 roku.

„Falenta pomógł PiS wrócić do władzy, a dziś PiS odpłaca i wykorzystuje go do ścigania Tuska” – stwierdził wczoraj Nitras. Sam Tusk na razie nie skomentował doniesień ze śledztwa.

Parlament zatwierdził plany powołania komisji do zbadania rosyjskich wpływów w Polsce

Opozycja przekonuje, że organ – który byłby w stanie pozbawić ludzi urzędu – zostanie wykorzystany politycznie przez rząd przed tegorocznymi wyborami https://t.co/vftVECZEHq

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 15 kwietnia 2023 r

Źródło głównego zdjęcia: Europejska Partia Ludowa/Flickr (na licencji CC BY 2.0)

Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *