Rosja zamyka polski konsulat z powodu „nieprzyjaznych” aktów, Polska obiecuje „równoważną reakcję”

Rosja nakazała zamknięcie polskiego konsulatu w Smoleńsku, twierdząc, że decyzja została podjęta z powodu „nieprzyjaznych, antyrosyjskich działań” Polski. Warszawa określiła tę decyzję jako „niezrozumiałą” i obiecała podjąć analogiczne działania w odpowiedzi.

W opublikowanym dziś akcie prawnym rosyjski rząd nakazał zamknięcie konsulatu. Placówka w Smoleńsku jest obok ambasady w Moskwie jednym z czterech polskich konsulatów w Rosji.

W oświadczeniu przesłanym agencji informacyjnej Interfax rosyjski rząd stwierdził, że decyzja została podjęta „w wyniku nieprzyjaznych działań polskiego rządu, które mają charakter antyrosyjski”. Wskazywał na „nielegalne zajęcie rosyjskiej własności dyplomatycznej na terytorium Polski”.

Warszawa zajęła budynek ambasady rosyjskiej jako liceum dla dzieci rosyjskich dyplomatów.

Decyzja spotkała się z gniewem Kremla i groźbami „surowych” konsekwencjihttps://t.co/OBpqTL84VB

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 2 maja 2023 r

W maju tego roku władze samorządowe w Warszawie zajęły budynek ambasady rosyjskiej jako szkoła dla dzieci dyplomatów. Rosjanie odmówili opuszczenia lokalu, mimo nakazu sądowego z 2016 roku.

W zeszłym roku Warszawa przejęła również kontrolę nad byłym rosyjskim kompleksem dyplomatycznym, którego opuszczenia Moskwa również odmówiła z naruszeniem nakazu sądowego. Podobne działania podjęto wobec nieruchomości, za którą rosyjska ambasada nie płaciła czynszu. Wszystkie te posunięcia zostały potępione przez Moskwę.

W dzisiejszym oświadczeniu rosyjski rząd stwierdził, że zamknięcie konsulatu smoleńskiego „pozwala na przywrócenie parytetu urzędów konsularnych Rosji w Polsce i Polski w Rosji”.

Wkrótce potem polskie MSZ wydało oświadczenie potwierdzające, że ambasador RP w Moskwie został poinformowany przez Rosję o cofnięciu zgody na działalność konsulatu smoleńskiego. Zostanie on zamknięty 31 sierpnia 2023 roku.

Oświadczenie MSZ ws. Zamknięty agent Konsularnej RP w Smoleńsku ⤵️ https://t.co/oIZ7k3KlRC

— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) 14 lipca 2023 r

„Decyzja jest… kolejnym nieprzyjaznym i niezrozumiałym aktem mającym na celu uniemożliwienie funkcjonowania polskich placówek dyplomatycznych i polskich urzędów konsularnych” – napisało polskie MSZ. „Polska zastrzega sobie prawo do podjęcia odpowiednich działań w odpowiedzi”.

Resort twierdził też, że decyzja ta ma związek z dążeniem Rosji do „fałszowania historii i zaprzeczania odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez państwo rosyjskie”.

Dzieje się tak, ponieważ Smoleńsk jest miejscem katastrofy lotniczej w 2010 r., w której zginął prezydent Polski Lech Kaczyński i dziesiątki innych wysokich rangą osobistości, a także znajduje się w pobliżu miejsc, w których w 1940 r. dokonano przez Sowietów masakry katyńskiej 22 000 polskich oficerów wojskowych .

Polska protestowała przeciwko usunięciu polskich flag z dwóch miejsc w Rosji, gdzie pochowano tysiące polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów podczas II wojny światowej https://t.co/ApKF9Jz2Q4

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 27 czerwca 2022 r

Konsulat RP w Smoleńsku nadzorował miejsce katastrofy smoleńskiej i polski cmentarz wojenny w Katyniu. Obie tragedie były źródłem napięć między Warszawą a Moskwą.

Sowieci przez dziesięciolecia zaprzeczali odpowiedzialności za zbrodnię katyńską, aw ostatnich latach władze rosyjskie promowały także rewizjonistyczną narrację zbrodni. Tymczasem partia rządząca w Polsce od dawna twierdzi, że katastrofa smoleńska została celowo spowodowana przez Rosję.

W odpowiedzi na dzisiejszą decyzję premier Polski Mateusz Morawiecki zapowiedział, że „jeśli Rosja zacznie likwidować nasze [diplomatic] postów, odpowiemy również w równoważny sposób z naszej strony”.

W rosyjskim mieście Twer usunięto tablicę upamiętniającą 6300 Polaków zamordowanych przez Sowietów podczas zbrodni katyńskiej w 1940 roku.

Lokalni prokuratorzy niedawno oświadczyli, że „nie odzwierciedla to prawdy”, co jest częścią rosnącego trendu rewizjonistycznego w Rosji https://t.co/ETY1DNBu7k

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 7 maja 2020 r

Źródło głównego obrazu: kremlin.ru/Wikimedia Commons (na licencji CC BY 4.0)

Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *