Skrajnie prawicowy poseł zmusza do rezygnacji z wykładu naukowca o Holokauście w Instytucie Niemieckim w Warszawie

Wykład polsko-kanadyjskiego badacza Holokaustu Jana Grabowskiego w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie musiał wczoraj zostać odwołany po tym, jak skrajnie prawicowy przywódca zakłócił to wydarzenie i podobno powiedział dyrektorowi instytutu, aby „wynosił się z Polski”. Inny przywódca nacjonalistów poprowadził protest przed lokalem.

Grabowski, urodzony w Warszawie syn polsko-żydowskiego ocalałego z Holokaustu i profesor historii na Uniwersytecie w Ottowie, od dawna spotyka się z krytyką ze strony prawicowych postaci w Polsce za swoje badania nad zbrodniami na Żydach popełnionymi przez Polaków podczas II wojny światowej , które zdaniem krytyków wyolbrzymił i przeinaczył.

Dwóch badaczy Holokaustu wygrało apelację od orzeczenia polskiego sądu nakazującego im przeprosiny krewnego mężczyzny, który według nich był zamieszany w mordowanie Żydów.

„Ingerencja w badania naukowe” nie jest rolą sądu, powiedział sędzia https://t.co/der3fKQ9E2

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 16 sierpnia 2021 r

Wczoraj miał wygłosić wykład zatytułowany „(rosnący) polski problem z historią Holokaustu”, współorganizowany przez Niemiecki Instytut Historyczny, wydział historii UW i Fundację Maxa Webera.

Według opisu organizatorów wykład miał dotyczyć „prób fałszowania historii Holokaustu… zarówno przez polskie władze, jak i niezależne organizacje” w celu „obrony dobrego imienia Polski”.

Jednak po 20 minutach wykład został przerwany przez Grzegorza Brauna, jednego z przywódców skrajnie prawicowej partii Konfederacja. Braun ma długą historię propagowania antysemickich teorii spiskowychw tym twierdzenie, że USA i Izrael są zaangażowane w spisek mający na celu przekształcenie Polski w „państwo żydowskie”.

Braun, który siedział na widowni, podobno wyrwał mikrofon używany do wykładu i przewrócił głośniki, zanim zajął mównicę. „Ten wykład się skończył” – ogłosił, jak podaje serwis informacyjny Onet.

Braun zdemolowal właśnie mównicę, wyzwał dyrektora instytutu i „zakonczył wykład” Grabowskiego pic.twitter.com/CCAh4dD40Z

— wojciech czuchnowski (@czuchnowski) 30 maja 2023 r

Po tym, jak dyrektor Niemieckiego Instytutu Historycznego, Milos Reznik, poprosił Brauna, aby nie niszczył ich sprzętu i wyszedł z pokoju, poseł powiedział mu: „Niemiec w Warszawie uczy mnie, żeby czegoś nie niszczyć! Wynoś się z Polski”. Reznik jest w rzeczywistości Czechem, a nie Niemcem.

Na miejsce wezwano policję, ale Braun powiedział im, że „odmawia opuszczenia budynku [because] Chronię naród polski przed prowokacyjnym atakiem na naszą wrażliwość historyczną” – donosi tygodnik „Do Rzeczy”. „Niemcy nie będą nas uczyć historii w Polsce”.

Sam Braun napisał później na Twitterze, że interweniował, aby „położyć kres tego typu prowokacji przeciwko narodowi polskiemu [by] osoba znana z antypolskiej, kontrfaktycznej, historycznej propagandy snującej narrację, w której polscy patrioci są obsadzani w roli czarnych charakterów”.

Twierdzi, że Grabowski jest kłamcą i niemieckim propagandystą. W tej chwili Brauna nie można usunąć siłą z powodu immunitetu parlamentarnego. Nie można go aresztować za zniszczenie mienia.

— Zachary Mazur (@zachary_mazur_) 30 maja 2023 r

Ostatecznie organizatorzy ogłosili odwołanie wykładu i poprosili uczestników o opuszczenie sali. Na zewnątrz spotkał ich kolejny protest prowadzony przez wybitnego nacjonalistę Roberta Bąkiewicza.

Jego zwolennicy trzymali transparenty z napisami „Polacy byli ofiarami” i „niemieckie zbrodnie”. Niemiecka odpowiedzialność”. Skandowali nazwisko Brauna i wykrzykiwali wyzwiska pod adresem gości wychodzących z wykładu – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Grabowski powiedział później gazecie, że „nic takiego mi się nigdy nie przydarzyło. czułem się jak [I was] w Polsce w latach 30. W tej dekadzie narastała w Polsce antyżydowska kampania z udziałem skrajnie prawicowych grup i prawicowego ruchu Narodowa Demokracja (Endecja).

Dziś pod Niemieckim Instytutem Historycznym pokojowo protestowaliśmy przeciwko zakłamaniu przez Niemców historii II Wojny Światowej.

odżywiamy się! NAZIŚCI=NIEMCY🇩🇪 pic.twitter.com/2vpEyzHdoW

— Robert Bąkiewicz (@RBakiewicz) 30 maja 2023 r

Przed wydarzeniem planowany wykład Grabowskiego spotkał się z krytyką mediów publicznych, które są pod wpływem narodowo-konserwatywnej partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość (PiS) oraz niektórych instytucji państwowych i osób z nimi związanych.

Rafał Leśkiewicz, rzecznik IPN, powiedział TVP, że „nie ma problemu z historią Holokaustu w Polsce, wbrew temu, co sugeruje tytuł wykładu profesora Grabowskiego”.

„Niestety w polskiej i międzynarodowej przestrzeni publicznej pojawiają się głosy zarówno polityków, jak i historyków, którzy próbują, często za pomocą manipulacji i półprawd, zrzucić na Polaków ciężar odpowiedzialności za zbrodnie niemieckie popełnione na Żydach w czasie II wojny światowej” – powiedział. dodany.

Scholz już we wczesnym zapowiedzianym ataku Polski #wieszwięcej https://t.co/fWqnElSyjH

— tvp.info 🇵🇱 (@tvp_info) 27 maja 2023 r

W 2021 roku warszawski sąd nakazał Grabowskiemu i innej polskiej badaczce Holokaustu, Barbarze Engelking, przeprosić krewnego mężczyzny, o którym pisali, że był zamieszany w mordowanie Żydów. Jednak to orzeczenie zostało uchylone w wyniku odwołania.

Engelking ponownie stał się w tym roku przedmiotem kontrowersji po tym, jak powiedział w rocznicę powstania w getcie warszawskim, że Żydzi byli rozczarowani tym, jak niewielką pomoc otrzymali od Polaków podczas Holokaustu.

Jej słowa zostały potępione przez przedstawicieli rządu, w tym premiera, ale uzyskała poparcie ponad 1000 naukowców i różnych instytucji badawczych w Polsce i Izraelu. Polski minister edukacji ogłosił w tym miesiącu, że zbada uczonych, którzy podpisali list popierający Engelkinga.

Polski rząd zbada ponad 1000 naukowców, którzy podpisali list w obronie badacza Holokaustu, który powiedział, że Polacy niewiele zrobili, aby pomóc Żydom podczas II wojny światowej.

„Będziemy analizować, które uczelnie [they are from] a my zareagujemy” – mówi minister edukacji https://t.co/SlfZuJAFiS

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 10 maja 2023 r

Źródło głównego zdjęcia: Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *