Szef Parlamentu Europejskiego składa wniosek o uchylenie immunitetu czterem posłom polskiej partii rządzącej

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego (PE) Roberta Metsola złożyła wniosek o pozbawienie czterech posłów reprezentujących polską partię rządzącą immunitetu karnego.

Kwartet jest oskarżany w Polsce o łamanie przepisów dotyczących przestępstw z nienawiści poprzez reklamę wyborczą, która ostrzegała przed niebezpieczeństwem wpuszczania imigrantów do kraju. Jeden z nich mówi jednak, że sprawa ma charakter czysto polityczny i potępia Metsolę za to, że pozwoliła jej się toczyć.

Metsola: PE podejście o ujściu immunitetu czterem europosłom PiS https://t.co/klxodCxGFZ

— Forsal.pl (@forsalpl) 13 lutego 2023 r

Na początku sesji plenarnej parlamentu w poniedziałek Metsola poinformowała, że ​​złożyła wniosek do komisji prawnej PE o uchylenie immunitetu Patrykowi Jakiemu, Beaty Kempie, Beatie Mazurek i Tomaszowi Porębie.

Zrobiła to w odpowiedzi na wniosek Sądu Okręgowego w Warszawie, w którym czterech polityków grozi potencjalny proces za podżeganie do nienawiści rasowej, za które grozi do dwóch lat więzienia.

Wszyscy czterej zostali wybrani z listy rządzącej w Polsce narodowo-konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), chociaż Jaki i Kempa są w rzeczywistości członkami skrajnie prawicowego młodszego partnera koalicyjnego PiS, Zjednoczonej Polski (Solidarna Polska), na czele której stoi minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Sąd nakazał polskiej telewizji państwowej przeprosić za „ksenofobiczny i rasistowski materiał”, który nadawała o imigrantach.

Stacja musi również przekazać 50 000 zł darowizny na rzecz centrum wsparcia imigrantów https://t.co/OKL9M9LGIX

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 17 lutego 2021 r

Sprawę przeciwko nim wytoczyło Centrum Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych (OMZRiK), polska organizacja pozarządowa będąca częścią Europejskiej Sieci Przeciw Rasizmowi (ENAR).

OMZRiK oskarża polityków o podżeganie do nienawiści rasowej poprzez reklamę wyborczą 2018 wyemitowaną przez PiS. Ostrzegł, że politycy opozycji chcą „przyjąć migrantów” do Polski i przedstawił wyimaginowany scenariusz tego, jak wyglądałaby Polska za dwa lata, gdyby to zrobili.

Przedstawiał zamieszki, przestępstwa seksualne i zawierał klip przedstawiający mężczyznę kopiącego kobietę ze schodów w berlińskim metrze. Chociaż klip ten był szeroko wykorzystywany przez działaczy przeciwko migracji muzułmanów spoza UE, zbrodnię faktycznie popełnił Bułgar (jak podano publicznie dwa lata przed wyprodukowaniem reklamy przez PiS).

‼️ 21 października wybierz #BezpiecznySamorząd.
➡️ Podajcie dalej!#Miejsce #PiS pic.twitter.com/j4kgy9C0uu

— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) 17 października 2018 r

Sąd w Warszawie uwzględnił sprawę OMZRiK, ale może rozpocząć postępowanie tylko wtedy, gdy posłowie zostaną pozbawieni immunitetu. Komisja Prawna PE oceni teraz wniosek, w tym przesłuchanie oskarżonego, zanim wyda zalecenie, czy go zatwierdzić, czy odrzucić.

Następnie na posiedzeniu plenarnym PE wszyscy eurodeputowani zagłosują nad tym, czy pozbawić kwartet immunitetu, a decyzja zapadnie zwykłą większością głosów.

OMZRiK włączył do aktu oskarżenia także trzech innych obecnych i byłych polityków PiS – ministra kultury Piotra Glińskiego, ministra obrony Mariusza Błaszczaka i sędzię Trybunału Konstytucyjnego Krystynę Pawłowicz. Ale decyzja o pozbawieniu ich immunitetu należałaby do polskiego parlamentu.

Partia rządząca w Polsce złożyła projekt ustawy, który pozbawiłby wszystkich posłów i sędziów immunitetu ścigania, który im obecnie przysługuje https://t.co/KNVZbh6kGF

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 9 listopada 2022 r

Jeden z oskarżonych eurodeputowanych Tomasz Poręba nazwał decyzję Mestoli o skierowaniu wniosku do komisji „tragiczną i smutną”. Zasugerował, że ma to motywy polityczne, biorąc pod uwagę, że ma to miejsce przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi w Polsce, w których sam Poręba jest szefem kampanii PiS.

– Robienie tego dzisiaj, po półtorarocznym siedzeniu nad sprawą, jest ewidentnym włączeniem się w rozpoczynającą się w Polsce kampanię wyborczą – powiedział PAP Poręba. „Nie jest tajemnicą, że mam odpowiadać za prowadzenie kampanii partii rządzącej. To próba zastraszenia”.

Poręba skrytykował też zarówno warszawski sąd, jak i Mestolę za poważne potraktowanie sprawy złożonej przez OMZRiK, którego założyciel Rafał Gaweł został w 2019 roku skazany za oszustwa w Polsce. Gaweł następnie uzyskał azyl w Norwegii, twierdząc, że padł ofiarą upolitycznionego wymiaru sprawiedliwości.

Mestola została również skrytykowana przez polskiego wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kaletę, który powiedział państwowemu nadawcy TVP, że podjęła teraz decyzję, aby „zatuszować” trwającą aferę korupcyjną „Quatargate” otaczającą PE.

Polski eurodeputowany Radosław Sikorski bronił się po tym, jak holenderska gazeta doniosła o jego rzekomym wynagrodzeniu w wysokości 100 000 dolarów rocznie za doradzanie konferencji zorganizowanej przez Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Twierdził, że jego wyniki w głosowaniu były przyjazne ZEA i ich sojusznikowi Arabii Saudyjskiej https://t.co/h3tCx1R7a2

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 9 lutego 2023 r

Źródło głównego obrazu: Unia Europejska 2022– Źródło: EP (na licencji CC BY 4.0)

Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *