Wielka Brytania gotowa pomóc Polsce w wymianie myśliwców MiG przekazanych Ukrainie

Wielka Brytania jest gotowa pomóc Polsce wypełnić luki powstałe po decyzji Warszawy o przekazaniu Ukrainie myśliwców MiG-29, o czym poinformował w zeszłym tygodniu prezydent Andrzej Duda.

„Będziemy bardzo pozytywnie patrzeć na polską prośbę o uzupełnienie powstałych luk” – powiedział niemieckiemu dziennikowi „Die Welt” minister sił zbrojnych Wielkiej Brytanii James Heappey. Dodał jednak, że Polska jeszcze nie wystąpiła z takim wnioskiem, zauważa Rzeczpospolita.

W ubiegły czwartek Duda niespodziewanie ogłosił, że Polska przekaże Ukrainie cztery swoje MiG-y „w najbliższych dniach”, a później kolejne samoloty. Wcześniej polski premier Mateusz Morawiecki wskazywał, że transfer nastąpi w ciągu „czterech do sześciu tygodni”.

Polska przekaże Ukrainie swój pierwszy MiG-29 „w najbliższych dniach”, @Andrzej Duda zapowiedział po rozmowach z nowym Czechem @prezydentpavel w Warszawie.

Pavel okrzyknął stosunki polsko-czeskie lepszymi niż kiedykolwiek w historii https://t.co/fevs0Icai5

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 16 marca 2023 r

Posunięcie to – które uczyniłoby Polskę pierwszym krajem NATO, który da Ukrainie myśliwce – zostało przyjęte z zadowoleniem przez Kijów, a także niektórych innych wschodnich członków sojuszu.

“[We] z zadowoleniem przyjmuję decyzję polskiego prezydenta Andrzeja Dudy o wysłaniu myśliwców na Ukrainę” – powiedział prezydent Litwy Gitanas Nausėda. „To ważne wydarzenie, które znacznie przyspieszy walkę Ukrainy z agresorem. Prawdziwe przywództwo przybliża zwycięstwo Ukrainy i pokój w Europie”.

Następnego dnia Słowacja ogłosiła również, że przekaże Ukrainie 13 swoich MiG-29.

Witamy decyzję 🇵🇱 Prezesa @Andrzej Duda wysłać myśliwce na Ukrainę.

To duże ulepszenie, które znacznie przyspieszy 🇺🇦 walkę z agresorem.

Determinacja przenosi góry. Prawdziwe przywództwo przybliża 🇺🇦 zwycięstwo i pokój w Europie. pic.twitter.com/qb0lJOAjot

— Gitanas Nausėda (@GitanasNauseda) 16 marca 2023 r

Kraje zachodnie były bardziej niechętne do przychylenia się do wezwań Ukrainy do dostarczenia myśliwców. Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii, Ben Wallace, powiedział w zeszłym miesiącu, że Wielka Brytania nie planuje wysłać żadnego ze swoich Tajfunów RAF do Kijowa „w krótkim okresie”.

Zauważył, że w przeciwieństwie do MiG-ów, ukraińskie wojsko nie jest przeszkolone w używaniu Tajfunów i że jakiekolwiek ich szybkie rozmieszczenie wymagałoby przeniesienia setek brytyjskiej załogi naziemnej na Ukrainę.

Wallace zadeklarował jednak, że Wielka Brytania „jest gotowa pomóc innym krajom, które mogą zaoferować swoje możliwości; moglibyśmy na przykład pomóc zapełnić szereg rzeczy, które mogą być od nich wymagane”.

W odpowiedzi na ubiegłotygodniowe oświadczenie Dudy, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Joe Bidena, John Kirby, powiedział, że Stany Zjednoczone „szanują suwerenną decyzję” podjętą przez Polskę. Dodał jednak, że „nie zmienia to naszego rachunku w odniesieniu do zamówionych przez Ukrainę myśliwców F-16”, których „teraz nie ma na stole”.

Dobry
😄

„Ben Wallace powiedział, że odrzutowce byłyby zbyt skomplikowane dla Ukrainy, ale dodał, że myśliwce mogą zapewnić osłonę powietrzną krajom bloku wschodniego w celu zasypania, jeśli chcą wysłać swoje MiG-29 i inne odrzutowce z czasów sowieckich do Kijowa”https://t .co/bY1Jev3UPt

— Sergio Berisso (@serberisso) 24 lutego 2023 r

Die Welt poinformował wczoraj, że Niemcy były zaskoczone zapowiedziami Polski i Słowacji, że wkrótce przekażą MiG-y Ukrainie.

„Stany Zjednoczone mogły o tym wiedzieć, ale [German] rząd federalny nie został nawet poinformowany przez Warszawę” – napisał warszawski korespondent gazety. „Partnerzy z Europy Wschodniej odłączają się od Europy Zachodniej”.

Zauważył, że ponieważ polskie MiG-y pochodziły pierwotnie z Niemiec, Berlin teoretycznie może być zobowiązany do wyrażenia zgody na reeksport na Ukrainę – podobnie jak w przypadku decyzji Polski o przekazaniu Ukrainie niemieckich czołgów Leopard.

#Polska bildet eine Kampfjet-Koalition – und informiert Deutschland nicht. Einordnung und Hintergründe zum Thema hier oder in der @obrzęk Jestem Sonntag. https://t.co/65jOXCOtch

— Philipp Fritz (@phil_ipp_fritz) 17 marca 2023 r

Źródło głównego obrazu: Julian Herzog/Wikimedia Commons (na licencji CC BY 4.0)

Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *