Europejczycy z epoki lodowcowej znaleźli schronienie w Hiszpanii, zagłada we Włoszech
Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami
Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami
Nowe badania pokazują, że łowcy-zbieracze, którzy dominowali w Europie 30 000 lat temu, szukali schronienia przed ostatnią epoką lodowcową w cieplejszych miejscach, ale wydaje się, że przetrwali tylko ci, którzy schronili się na terenach dzisiejszej Hiszpanii i Portugalii.
Korzystając z nowej analizy genetycznej prehistorycznych szczątków ludzkich, naukowcom udało się prześledzić losy kultury graweckiej, terminu używanego do opisania ludzi, którzy niegdyś wędrowali po Europie i wytwarzali charakterystyczne narzędzia i dzieła sztuki, takie jak zmysłowe figurki „Wenus” znalezione w starożytnych miejscach na całym kontynencie.
Badanie, którego wyniki opublikowano w środę w czasopiśmie Nature, podkreśla wpływ zmian klimatu i migracji na pierwszych mieszkańców Europy. Sugeruje to, że ci, którzy żyli na terenach dzisiejszych Włoch, kiedy lód rozszerzył się na południe około 25 000 lat temu, znaleźli się w ślepym zaułku w porównaniu z ich kuzynami mieszkającymi w regionie obejmującym obecnie części południowej Francji, Hiszpanii i Portugalii.
Ci, którzy udali się na zachód, przeżyli najgorszą epokę lodowcową, znaną naukowcom jako ostatnie maksimum lodowcowe, powiedział Cosimo Posth, naukowiec z Uniwersytetu w Tybindze, który kierował badaniami.
„Ku naszemu wielkiemu zaskoczeniu, we Włoszech populacja, która była obecna przed ostatnim maksimum lodowcowym, całkowicie zanika” – powiedział Posth. „Oni tego nie przeżyli”.
Analiza genetyczna osobników z Włoch po ostatniej epoce lodowcowej pokazuje, że ciemnoskórą i ciemnooką populację grawecką zastąpili przybysze z Bałkanów, którzy przynieśli ze sobą niebieskie oczy i odrobinę bliskowschodniego pochodzenia.
Naukowcy przeanalizowali 116 nowych próbek genetycznych, które dodali do 240 znanych już starożytnych okazów, obejmujących okres od około 45 000 do 5 000 lat temu.
W międzyczasie Graweci, którzy przeżyli epokę lodowcową w Hiszpanii, zmieszali się z migrantami ze wschodu, gdy Europa ponownie się ociepliła prawie 15 000 lat temu, a następnie szybko ponownie zaludnili kontynent od Iberii po Polskę i Wyspy Brytyjskie, dominując nad nim przez tysiące lat.
Ślad genetyczny Gravettian można znaleźć w ostatnich hiszpańskich populacjach łowców-zbieraczy, aż do przybycia pierwszych rolników, którzy wyemigrowali do Europy z Anatolii około 8 000 lat temu, powiedział Posth.
W towarzyszącym komentarzu opublikowanym przez Nature, Ludovic Orlando z Centrum Antropobiologii i Genomiki w Tuluzie we Francji powiedział, że badanie wykazało, w jaki sposób zmiany klimatu wpłynęły na populacje w Europie i że starożytne kultury ludzkie nie zawsze były etnicznie jednorodne.
Orlando, który nie był zaangażowany w badania, powiedział, że odkrycia pokazują również, jak płynna była historia genetyczna Europy. „Żadna współczesna populacja nie może twierdzić, że pochodzi od grup ludzkich, które jako pierwsze zadomowiły się na kontynencie” – powiedział.
Posth ma nadzieję zagłębić się w historię starożytnych migracji w Europie, w szczególności tajemniczych ludzi, którzy przybyli z Bałkanów w okresie ostatniego maksimum lodowcowego.
___
Associated Press Health and Science Department otrzymuje wsparcie od Science and Educational Media Group Instytutu Medycznego im. Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za wszystkie treści.