Nekrolog Ingrid Haebler | Muzyka klasyczna

Jak przystało na znawcę muzyki Mozarta i Schuberta, zmarła prawdopodobnie w wieku 96 lat Ingrid Haebler pochodziła z Wiednia. Debiutowała jako dziecko w Salzburgu, kontynuując naukę w tamtejszym Mozarteum oraz w wiedeńskiej Akademii Muzycznej. Rzeczywiście, wrażliwość, jaką wniosła do grania klasyki, podkreślając delikatność i wdzięk, można by uznać za typowo wiedeńską.

Wpis Stanley Sadie w New Grove mówi o jej „delikatnym i nieasertywnym” stylu, a także o jej „naturalnym, wiedeńskim wyczuciu kształtnej linii” i jej „krystalicznych pasażach”. Ale jej interpretacje Mozarta, charakteryzujące się elegancją i stylem graniczącym z czcią, odzwierciedlały staroświeckie spojrzenie na kompozytora, zanim sztuka Petera Shaffera Amadeus spopularyzowała nieco bardziej przyziemną postać.

Ingrid Haebler grająca finał 27. Koncertu B-dur Mozarta K595

Jej niezwykle wyrafinowane odczytania klasyków wiedeńskich zostały uznane przez surowszych krytyków za zahamowane i pozbawione pełnego zakresu emocjonalnego. Na przykład w Sonacie F-dur K332 Mozarta dziecięca prostota jej gry zbliżała się niebezpiecznie do upiększania. Nawet w Koncercie fortepianowym nr 20, K466, którego tonacja d-moll jest powszechnie uważana za zamieszkującą świat podobny do świata Don Giovanniego (który zaczyna się w tej samej tonacji), jej wdzięcznie wykonana lektura szukała raczej introspekcji niż emocjonalnego zamieszania.

Choć koncertowała nie tylko w Europie (gdzie występowała na festiwalach w Edynburgu, Holandii i Pradze), ale także w Stanach Zjednoczonych, ZSRR, Japonii i Australii, to zawsze głównie dzięki swoim nagraniom była znana i rzeczywiście można argumentować, że intymność jej podejścia lepiej pasowała do studia nagraniowego niż do większych sal.

Dziedzictwo firmy Philips z pracami Ingrid Haebler. Foto: Decka

W jej katalogu nagrań przeważają utwory Mozarta i Schuberta (nagrała wszystkie koncerty fortepianowe Mozarta, większość z nich dwukrotnie, oraz wszystkie sonaty każdego kompozytora), choć rozproszone są wśród nich utwory Haydna, Beethovena, Schumanna (w tym Koncert fortepianowy ), Chopina i Francka (Wariacje symfoniczne).

Od samego początku była otwarta na instrumenty z epoki i nagrywała koncerty klawiszowe JC Bacha na fortepianie z Capella Academica Wien pod dyrekcją Eduarda Melkusa. Johann Christian, najmłodszy syn Johanna Sebastiana Bacha, mieszkał w Londynie do czasu wizyty Mozarta jako chłopiec, a wkrótce po jego śmierci młodszy kompozytor oparł Andante ze swojego Koncertu fortepianowego nr 12 K414 na jego temat .

JS Bach, a nawet kompozytorzy początku XX wieku (na przykład Strawiński) od czasu do czasu pojawiali się na jej wczesnych międzynarodowych trasach koncertowych. Jako utalentowana wykonawczyni wniosła wysoki poziom artyzmu do repertuaru, w którym się specjalizowała, pomimo stosunkowo ograniczonego zakresu emocjonalnego jej interpretacji.

Rok jej urodzenia to prawdopodobnie 1926 (Frankfurter Allgemeine Zeitung obchodziła 90. urodziny w numerze z 20 czerwca 2016 r.), choć w niektórych źródłach podawany jest rok 1929; była później równie dyskretna w swoim życiu osobistym, jak w tej kwestii.

Jej ojciec, baron Armin von Haebler, był urodzonym w Polsce biznesmenem, zainteresowanym przemysłem szklarskim i metalowym, matka Sissy (z domu von Schüch), pianistka, która udzielała Ingrid pierwszych lekcji. Jej rodzice wyemigrowali do Polski wkrótce po jej urodzeniu i rodzina pozostała tam aż do wybuchu drugiej wojny światowej. Po studiach w Austrii uczęszczała do konserwatorium w Genewie (uczestniczyła w kursach mistrzowskich Nikity Magaloffa), a następnie studiowała w Paryżu u Marguerite Long.

Ingrid Haebler gra Moments Musicaux Schuberta.

W 1954 roku wystąpiła jako solistka w Wielkiej Brytanii z Royal Philharmonic Orchestra, a dwa lata później „oczarowała” publiczność Wigmore Hall, według jednej z recenzji jej recitalu.

Zadebiutowała w Ameryce w 1959 roku z Minneapolis Symphony Orchestra, grając koncert Mozarta. Jej pierwszy solowy recital w Nowym Jorku odbył się w Hunter College w 1976 roku, kiedy dodała utwory Schuberta i Debussy’ego do swoich dzieł Mozarta, które według lokalnego recenzenta były „bezchmurne, beztroskie”.

Nawiązała owocną współpracę ze skrzypkiem Henrykiem Szeryngiem, którego swobodniejszy, bardziej demonstracyjny styl gry wywołał podobną reakcję w ich nagranych cyklach sonat Mozarta i Beethovena. Na przykład w Sonacie Kreutzerowskiej tej ostatniej jej czysta, wyraźna artykulacja pomaga popchnąć muzykę do przodu.

W 1969 została profesorem Mozarteum w Salzburgu. Zestaw 58 płyt CD z jej nagraniami dla firmy Philips został wydany w ubiegłym roku przez firmę Decca.

Ingrid Haebler, pianistka, ur. 20 czerwca 1926 (lub 1929); zmarł 14 maja 2023 r

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *