USA tworzą pierwszy stały garnizon wojskowy w Polsce
USA otworzyły swój pierwszy garnizon wojskowy w Polsce. Jest następstwem zeszłorocznej obietnicy prezydenta Joe Bidena dotyczącej ustanowienia stałej bazy – pierwszej amerykańskiej na wschodniej flance NATO – w Polsce po rosyjskiej inwazji na sąsiednią Ukrainę.
„Staraliśmy się o to od lat – o to słowo „na stałe” – i teraz stało się to faktem” – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas dzisiejszej ceremonii otwarcia. Chociaż Polska od dawna gościła wojska amerykańskie na zasadzie rotacji, lobbowała w Waszyngtonie, aby stało się to stałą obecnością.
„To historyczny moment, znak, że Stany Zjednoczone są oddane Polsce i NATO, że jesteśmy zjednoczeni w obliczu rosyjskiej agresji” – powiedział Błaszczak.
Stały Garnizon Wojsk USA w Polsce
–
Wicepremier @mblaszczak: Jesteśmy honorowym członkiem pana prezydenta Bidena dotyczącym służby wojskowej USA w Polsce. Zabiegaliśmy o to przez lata, o słowo „permanent” i właśnie ono stało się faktem. 🇵🇱🇺🇸
–
📝 https://t.co/UB9GgREM8k pic.twitter.com/o5IjsUipZH
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) 21 marca 2023 r
Garnizon – mieszczący się w Poznaniu w Obozie Kościuszko, nazwany na cześć XVIII-wiecznego bohatera, który walczył o niepodległość Polski i Stanów Zjednoczonych – będzie pełnił funkcję kwatery głównej V Korpusu Armii Stanów Zjednoczonych w Polsce.
Jest to ósmy garnizon wojsk lądowych USA w Europie, pozostałe znajdują się w Niemczech, Belgii i we Włoszech.
„Ten garnizon jest wyrazem zaangażowania Stanów Zjednoczonych na rzecz bezpieczeństwa Europy i Polaków” – powiedział dowódca V Korpusu generał broni John Kolasheski, cytowany przez RMF24. „To dowód silnych powiązań NATO” i „niezbędne dla utrzymania gotowości bojowej… od Przesmyku Suwalskiego do Poznania i dalej na zachód”.
Polska zatwierdziła wartą 1,4 miliarda dolarów umowę zakupu 116 czołgów Abrams od USA.
Około 14% kosztów pokryją same USA w ramach pomocy wojskowej dla Polski https://t.co/WBo5Y44XFk
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 4 stycznia 2023 r
Błaszczak, zwracając się do obecnych żołnierzy amerykańskich, powiedział, że jest „dumny, że polscy żołnierze mogą ćwiczyć i zwiększać z Wami interoperacyjność”.
„W sytuacji, w jakiej znajduje się Europa, kiedy Rosja napadła na Ukrainę, kiedy Rosja próbuje odbudować imperium, bardzo ważne jest, aby świat zachodni był zjednoczony i czuł się bezpiecznie” – dodał. „I czujemy się bezpiecznie, kiedy nasze siły zbrojne współpracują ze sobą”.
Ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński oświadczył, że inauguracja garnizonu była znakiem, że „Stany Zjednoczone są oddane Polsce i sojuszowi NATO i że jesteśmy zjednoczeni w obliczu rosyjskiej agresji”.
Ustanowienie nowego garnizonu armii amerykańskiej w Poznaniu to kolejny ważny krok dzięki trwałemu bezpieczeństwu i ochronie Polski. Jak podkreślił Prezydent Biden: „Stany Zjednoczone pomocy Polski i NATO tak samo, jak Polska i NATO pomocy Stanów Zjednoczonych”. https://t.co/jo9s2myLer
— Ambasador Marek Brzeziński (@USAmbPoland) 21 marca 2023 r
W ostatnich latach ścisła już współpraca wojskowa między Polską a USA uległa dalszemu zacieśnieniu, a Waszyngton wysłał do Polski dodatkowe wojska i sprzęt w odpowiedzi na rosyjską agresję. Obecnie w Polsce stacjonuje około 10 000 żołnierzy amerykańskich.
Artur Kacprzyk, analityk Państwowego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM), powiedział PAP, że znaczenie nowego garnizonu „jest przede wszystkim symboliczne, ale ma też wymiar praktyczny”. ”
„To jest [intended] pokazać, że amerykańskie zaangażowanie wojskowe w Polsce będzie trwałe” – dodał. „W praktyce… dłuższa obecność pozwala [US] wojskowych i cywilów, aby lepiej zrozumieć specyfikę Polski i regionu… oraz zacieśnić współpracę z polskimi siłami zbrojnymi”.
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska prowadzi rozmowy z administracją Bidena w sprawie zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w jego kraju. https://t.co/oUMcQM6VXj pic.twitter.com/DRzNuhWLCf
— Zmierz się z narodem (@FaceTheNation) 19 lutego 2023 r
Źródło głównego obrazu: MON (na licencji CC BY-NC-ND 3.0 PL)
Alicja Ptak jest starszą redaktorką Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla agencji Reuters.