Prezydent Korei Południowej obiecuje rozszerzyć nieśmiercionośną pomoc dla Kijowa podczas spotkania z pierwszą damą Ukrainy

Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami

Prezydent Korei Południowej Yoon Suk Yeol obiecał rozszerzyć nieśmiercionośną pomoc dla Kijowa, kiedy spotkał się z pierwszą damą Ukrainy we wtorek w Seulu.

Olena Zełenska odwiedziła Koreę Południową jako specjalny wysłannik prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Podczas spotkania z Yoonem Zelenska poprosiła Koreę Południową o rozszerzenie wsparcia dla nieśmiercionośnych dostaw wojskowych, w tym sprzętu do wykrywania i usuwania min oraz karetek pogotowia, według biura Yoon.

Yoon odpowiedział, że jego rząd będzie ściśle koordynował działania z NATO i innymi partnerami międzynarodowymi, aby „aktywnie wspierać naród ukraiński”, powiedział jego rzecznik Lee Do Woon podczas odprawy.

Yoon potępił także rosyjską inwazję na Ukrainę, mówiąc, że „przerażające straty wśród niewinnych istnień ludzkich, zwłaszcza kobiet i dzieci, są nie do przyjęcia w żadnych okolicznościach”, zgodnie z uwagami podzielanymi przez jego biuro.

Lee powiedział, że Zelenska nie prosiła o dostawy broni z Korei Południowej podczas rozmowy z Yoonem.

Korea Południowa, rosnący eksporter broni z dobrze wyposażoną armią wspieraną przez Stany Zjednoczone, zapewniła Ukrainie pomoc humanitarną i inne wsparcie, przyłączając się do sankcji gospodarczych kierowanych przez USA przeciwko Moskwie. Ale nie dostarczyła bezpośrednio broni Ukrainie, powołując się na wieloletnią politykę niedostarczania broni krajom aktywnie zaangażowanym w konflikt.

Podczas styczniowej wizyty w Korei Południowej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał Koreę Południową do bezpośredniego wsparcia wojskowego dla Ukrainy, mówiąc, że Kijów pilnie potrzebuje broni, aby odeprzeć przedłużającą się rosyjską inwazję.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę Korea Południowa zawarła warte miliardy dolarów kontrakty na dostawy czołgów, haubic, myśliwców i innych systemów uzbrojenia dla Polski, członka NATO. Amerykański urzędnik powiedział w listopadzie, że Stany Zjednoczone zgodziły się kupić 100 000 pocisków artyleryjskich od południowokoreańskich producentów w celu dostarczenia ich na Ukrainę, chociaż południowokoreańscy urzędnicy utrzymywali, że amunicja miała uzupełnić wyczerpane amerykańskie zapasy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *