Chiny twierdzą, że wysłannik Ukrainy spotkał się z Zełenskim podczas rozmów w Kijowie
Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami
Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami
Chiny poinformowały, że w czwartek ich specjalny wysłannik spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim podczas rozmów w Kijowie na początku tego tygodnia.
Rzecznik MSZ Wang Wenbin powiedział, że spotkanie odbyło się w trakcie rozmów między wysłannikiem Li Hui a ministrem spraw zagranicznych Ukrainy i innymi przedstawicielami rządu.
„Nie ma lekarstwa na rozwiązanie kryzysu” – powiedział dziennikarzom Wang na codziennej odprawie. „Wszystkie strony powinny stworzyć sprzyjające warunki i zgromadzić wzajemne zaufanie dla politycznego porozumienia”.
Wizyta nastąpiła po wcześniejszej rozmowie telefonicznej Zełenskiego z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem.
W ciągu dwóch dni Li i minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba rozmawiali o „sposobach powstrzymania rosyjskiej agresji” – poinformowało ukraińskie MSZ w oświadczeniu.
Kuleba poinformował Li, byłego ambasadora Chin w Moskwie, „o zasadach przywrócenia stabilnego i sprawiedliwego pokoju opartego na poszanowaniu suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy”.
Według oświadczenia Kuleba powtórzył stanowisko swojego rządu, że Ukraina nie przyjmie propozycji utraty terytoriów lub „zamrożenia konfliktu”.
Rząd Xi twierdzi, że jest neutralny i chce pełnić rolę mediatora w trwającym 15 miesięcy konflikcie, ale wspiera Moskwę politycznie i gospodarczo.
Chiny postrzegają Moskwę jako partnera dyplomatycznego i wojskowego w przeciwstawianiu się dominacji Stanów Zjednoczonych w sprawach globalnych. Pekin odmówił krytyki inwazji i wykorzystał swój status jednego z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ do odparcia ataków dyplomatycznych na Rosję.
Pekin przedstawił proponowany plan pokojowy w lutym, ale sojusznicy Ukrainy w dużej mierze go odrzucili, nalegając, by prezydent Rosji Władimir Putin wycofał swoje siły. Własny 10-punktowy plan pokojowy Zełenskiego obejmuje również trybunał do ścigania zbrodni wojennych popełnionych przez Rosję.
Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Li odwiedzi również Polskę, Francję i Niemcy, ale nie podało szczegółów swojego harmonogramu.
Analitycy polityczni nie widzą nadziei na porozumienie pokojowe, ponieważ ani Ukraina, ani Rosja nie są gotowe do zaprzestania walki.
Kraje afrykańskie podejmują także inicjatywę pokojową w sprawie wojny na Ukrainie.