Przywódca Japonii prowadzi w Polsce rozmowy dotyczące bezpieczeństwa i biznesu w drodze na szczyt NATO

Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami

Premierzy Polski i Japonii rozmawiali we wtorek o bezpieczeństwie, wojnie Rosji z Ukrainą i zacieśnianiu więzi biznesowych.

Premier Japonii Fumio Kishida spotkał się ze swoim polskim odpowiednikiem Mateuszem Morawieckim w Warszawie w drodze na szczyt NATO na Litwie, która graniczy z Polską.

Rozmowy koncentrowały się na bezpieczeństwie w regionie, gdzie inny polski sąsiad, Ukraina, od prawie 17 miesięcy walczy o odparcie rosyjskiej inwazji, według biura Morawieckiego. Ukraina szuka harmonogramu przystąpienia do NATO.

Japonia dołączyła do krajów zachodnich w nałożeniu sankcji na Rosję za jej działania na Ukrainie.

Kishida i Morawiecki rozmawiali też o zacieśnianiu więzi gospodarczych po okresie stagnacji w czasie pandemii. Polska z zadowoleniem przyjęła niedawną dużą inwestycję japońskiego giganta klimatyzacyjnego Daikin Industries Ltd. Przywódcy zgodzili się zacieśnić współpracę w obszarach zaawansowanych technologii, cyberbezpieczeństwa, gazu skroplonego i kolei.

Kishida odwiedził również Warszawę w marcu, kiedy wyraził poparcie Japonii dla militarnego i humanitarnego wsparcia Polski dla Ukrainy oraz zapowiedział specjalny program finansowy wsparcia działań Polski.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *