Amazon, Marriott i inne firmy obiecują zatrudnić tysiące uchodźców w Europie

Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami

Międzynarodowe firmy, w tym Amazon, Marriott i Hilton, zobowiązały się w poniedziałek zatrudnić w Europie ponad 13 000 uchodźców, w tym Ukrainki, które uciekły przed wojną z Rosją, w ciągu najbliższych trzech lat.

Tuż przed Światowym Dniem Uchodźcy we wtorek ponad 40 korporacji twierdzi, że zatrudni, połączy z pracą lub przeszkoli łącznie 250 000 uchodźców, z czego 13 680 otrzyma pracę bezpośrednio w tych firmach.

„Każda liczba to historia pojedynczej rodziny, która zostawiła wszystko, szukając bezpieczeństwa, ochrony i chęci odbudowy tak szybko, jak to możliwe” – powiedziała Kelly Clements, zastępca wysokiego komisarza ONZ ds. uchodźców. „Tak więc zobowiązania, jakie podejmują firmy, które zamierzamy zrobić w poniedziałek, są absolutnie niezbędne”.

Mówi, że 110 milionów ludzi zostało przesiedlonych na całym świecie, w tym około 12 milionów z Ukrainy, z czego prawie połowa mieszka w Europie po największym ruchu uchodźców na kontynencie od czasów II wojny światowej.

Akcja rekrutacyjna w Europie została zorganizowana przez Tent Partnership for Refugees, organizację non-profit założoną przez dyrektora generalnego Chobani, Hamdiego Ulukayę, która łączy przedsiębiorstwa i uchodźców i została zaprezentowana na spotkaniu w Paryżu. Pierwszy szczyt grupy w Stanach Zjednoczonych w zeszłym roku doprowadził do zobowiązania do zatrudnienia 22 725 uchodźców.

W nowej rundzie Amazon jest liderem, obiecując zatrudnić co najmniej 5000 uchodźców w ciągu najbliższych trzech lat w Europie, następnie Marriott i Hilton po 1500 osób, Starbucks i ISS po 1000 osób oraz mniejsze zobowiązania od marek takich jak Adidas, Starbucks , L’Oreal, PepsiCo i Hyatt.

„Jest to dobre dla nas jako firmy, ponieważ możliwość zróżnicowania naszych pracowników będzie nadal czynić nas silniejszą firmą” — powiedział Ofori Agboka, wiceprezes Amazon nadzorujący zasoby ludzkie. „Różnorodność przynosi innowacje, kreatywność i różne spostrzeżenia. ”

Powiedział, że zdecydowana większość miejsc pracy będzie dotyczyła godzinowych ról w centrach logistycznych i magazynowych oraz w transporcie i dostawach.

Amazon ogłosił 27 000 zwolnień na początku tego roku, co było częścią fali zwolnień po tym, jak firmy technologiczne zwiększyły zatrudnienie podczas pandemii COVID-19. Agboka powiedział, że te zwolnienia dotyczyły głównie etatowych prac biurowych.

Daria Sedihi-Volchenko uciekła z Kijowa w zeszłym roku i obecnie pracuje w Warszawie jako starszy menedżer programu w programie Amazon Web Services, zapewniającym bezpłatne szkolenia techniczne dla Ukraińców. Mówi, że około 40% osób biorących udział w programie nie ma wykształcenia technicznego.

„Przeszłam przez to samo, co wielu naszych uczniów… przechodzi” — powiedziała. „Musiałem się uczyć i zobowiązałem się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Powiedziałem: „OK, jeśli się zgodzimy i będę mógł zacząć dla ciebie pracować, obiecuję nauczyć się polskiego i obiecuję nauczyć się umiejętności technicznych”.

Rok temu Sedihi-Volchenko obudziły eksplozje po rosyjskiej inwazji.

„Byłam przerażona. Tak bardzo bałam się o Ukrainę, o naród, o przyszłość, o własne życie” – powiedziała. „Ale to był też szokujący moment, kiedy zrozumiałam, że wszystko w moim życiu się zmienia”.

Zaczęła mieszkać w piwnicach, ale wyjechała, gdy siły rosyjskie zbliżyły się do Kijowa. Jechała 40 godzin, aby dotrzeć do Mołdawii, wdzięczna, że ​​„nie wjechała na minę lądową i nikt nie strzelał do mojego samochodu”.

Do Polski wyjechała w poszukiwaniu pracy, rozpoczynając ścieżkę IT po pracy jako kierownik projektów w ministerstwach oraz jako ekonomista na Ukrainie.

Firmy mają nadzieję, że uchodźcy będą mogli zaspokoić potrzeby kadrowe po tym, jak gospodarka odbiła się od pandemii. Bezrobocie w Europie jest najniższe od czasu wprowadzenia euro w 1999 roku.

„Obserwujemy rekordowy poziom popytu na nasze nieruchomości na wielu rynkach w Europie” — powiedział dyrektor generalny Marriott International, Anthony Capuano. „Dlatego agresywnie zatrudniamy, aby mieć pewność, że będziemy mogli pomieścić naszych gości w miarę wzrostu popytu”.

Praca Marriott będzie w dużej mierze obejmować stanowiska godzinowe, takie jak gospodynie domowe, personel kuchenny i personel recepcji.

Narody europejskie powitały Ukraińców i chociaż Clements pochwaliła otwarcie dla nich szkół, miejsc pracy i innych możliwości, powiedziała, że ​​to samo należy zaoferować innym uciekającym przed konfliktami i kryzysami w miejscach takich jak Syria, Sudan i Afganistan.

Sedihi-Volchenko zna wyzwania stojące przed uchodźcami, mimo że niektóre firmy oferują pomoc w nauce języków, doradztwo i szkolenia. Oferty pracy mogą być trudne do rozszyfrowania i podobnie jak ona mogą mieć trudności z zapewnieniem stabilnego połączenia z Internetem lub ubraniami roboczymi.

„Ważne jest, aby dać uchodźcy tylko czas na naukę języka, ale osoba ta może zacząć pracować, ponieważ jeśli wniesiesz doświadczenie z systemami IT, finansami, zarządzaniem projektami lub jakąkolwiek inną dziedziną, oczywiście rozumiesz, że nie chodzi tak bardzo o język Rozumiesz przepływ pracy – powiedziała.

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie: https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *