Austin ma nadzieję, że w nadchodzących tygodniach rozpoczną się szkolenia ukraińskich pilotów myśliwców F-16

Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami

Sekretarz obrony Lloyd Austin powiedział w czwartek, że ma nadzieję, że szkolenie ukraińskich pilotów na amerykańskich myśliwcach F-16 rozpocznie się w nadchodzących tygodniach, wzmacniając Ukrainę na dłuższą metę, ale niekoniecznie w ramach przewidywanej wiosennej kontrofensywy przeciwko Rosji.

Austin przemawiał, gdy przywódcy obrony z całego świata zebrali się na wirtualnym spotkaniu, aby omówić bieżące wsparcie wojskowe dla Ukrainy. Oczekiwano od nich rozmów o tym, które kraje dostarczą F-16 oraz jak i gdzie odbędzie się szkolenie pilotów.

Urzędnicy otrzymają również aktualne informacje o wysiłkach wojennych od ukraińskich przywódców, w tym o przygotowaniach do spodziewanej kontrofensywy oraz o tym, w jaki sposób sojusznicy, którzy stanęli w obliczu presji własnych zapasów, mogą nadal wspierać walkę Kijowa z Rosją.

„Będziemy musieli kopać głębiej i będziemy musieli nadal szukać kreatywnych sposobów na zwiększenie naszych możliwości przemysłowych”, powiedział Austin, zanim przywódcy wojskowi rozpoczęli zamkniętą sesję. „Stawka jest wysoka. Ale sprawa jest słuszna, a nasza wola silna”.

Kraje europejskie powiedziały, że rozmawiają o tym, które kraje mogą mieć dostępne niektóre F-16. Stany Zjednoczone od dawna wzbraniały się przed dostarczeniem Ukrainie zaawansowanych samolotów i dopiero w zeszły weekend prezydent Joe Biden zgodził się zezwolić innym narodom na wysłanie do Kijowa własnych odrzutowców wyprodukowanych w USA.

„Mamy nadzieję, że to szkolenie rozpocznie się w nadchodzących tygodniach” – powiedział Austin. „To jeszcze bardziej wzmocni i poprawi zdolności Sił Powietrznych Ukrainy w dłuższej perspektywie. Będzie też uzupełnieniem naszych krótko- i średnioterminowych umów dotyczących bezpieczeństwa. Ten nowy wspólny wysiłek jest mocnym przesłaniem o naszej jedności i naszym długoterminowym zaangażowaniu w samoobronę Ukrainy”.

Przywódcy prawdopodobnie omówią także inne stałe potrzeby wojskowe Ukrainy, w tym systemy obrony powietrznej i amunicję, artylerię i inną amunicję.

Nie było od razu jasne, czy podejmą jakieś zdecydowane decyzje w sprawie F-16, ale wstępne kroki zostały rozpoczęte.

Josep Borrell, szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej, powiedział we wtorek, że w Polsce i niektórych innych krajach rozpoczęło się szkolenie ukraińskich pilotów, choć polski minister obrony Mariusz Błaszczak powiedział, że szkolenie jest wciąż w fazie planowania. Planują szkolenia m.in. Holandia i Dania.

„Możemy kontynuować, a także sfinalizować plany, które robimy z Danią i innymi sojusznikami, aby rozpocząć te szkolenia. I oczywiście jest to pierwszy krok, który trzeba zrobić” – powiedziała holenderska minister obrony Kajsa Ollongren, dodając, że trwają wstępne dyskusje na temat tego, kto może mieć F-16 do wysłania.

Ukraina od dawna poszukiwała wyrafinowanego myśliwca, który dałby jej przewagę w walce z rosyjską inwazją, która trwa już drugi rok.

Decyzja administracji Bidena była ostrym zwrotem po odmowie zatwierdzenia jakiegokolwiek transferu samolotu lub prowadzenia szkolenia przez ponad rok z powodu obaw, że może to spowodować eskalację napięć z Rosją. Urzędnicy amerykańscy również argumentowali przeciwko F-16, twierdząc, że nauka latania i obsługi logistycznej tak zaawansowanego samolotu byłaby trudna i zajęłaby miesiące.

Sił Powietrznych bryg. Gen. Pat Ryder, sekretarz prasowy Pentagonu, powiedział w tym tygodniu, że decyzja USA w sprawie F-16 była częścią szerszego długoterminowego zobowiązania do zaspokojenia przyszłych potrzeb wojskowych Ukrainy. Powiedział, że odrzutowce nie będą przydatne w żadnej kontrofensywie, która ma się wkrótce rozpocząć.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *