Belgia bada, czy broń przeznaczona do obrony Ukrainy trafiła do walczącej Rosji

Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami

Belgia bada, czy broń, którą wysłała, aby pomóc Ukrainie w obronie jej terytorium, została użyta w walkach tuż za granicą po doniesieniu prasowym, że sprzęt wyprodukowany przez belgijską firmę pojawił się w rosyjskim regionie Biełgorodu.

Belgijski premier Alexander De Croo ostrzegł w poniedziałek przed wyciąganiem pochopnych wniosków, ponieważ dostawy na przestrzeni dziesięcioleci i różnych regionów mogą sprawić, że broń pojawi się w nieoczekiwanych miejscach.

„Służby obronne i informacyjne rozpoczęły sondę, aby mieć absolutną pewność, co się tam wydarzyło” – powiedział De Croo belgijskiemu nadawcy VRT.

Washington Post opublikował w weekend obszerne doniesienia mówiące, że broń z niektórych krajów członkowskich NATO, w tym Stanów Zjednoczonych, Polski, Czech i Belgii, pojawiła się w Biełgorodzie, który graniczy z Ukrainą.

Raport Postu podał w wątpliwość, czy Ukraina ma odpowiednie kontrole. De Croo powiedział, że kraje Unii Europejskiej dostarczają Ukrainie broń pod warunkiem, że broń ta będzie używana wyłącznie w zaatakowanym kraju do obrony jego terytorium.

„Reguła jest bardzo surowa” – powiedział premier, ponieważ Rosja prawdopodobnie uznałaby użycie broni poza Ukrainą za prowokację Zachodu.

Chociaż może dojść do „wycieku naszej broni do innych konfliktów”, powiedział De Croo, gdyby istniała jakakolwiek prawda, że ​​broń przeznaczona do obrony Ukrainy została użyta w walkach w Rosji, „potraktowalibyśmy to bardzo poważnie”.

The Washington Post powiedział, że jego artykuł dotyczy transgranicznego nalotu Legionu Wolnej Rosji i bojówek Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego, które sprzeciwiają się prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi. Do tej ostatniej grupy mają należeć Rosjanie walczący po stronie Ukrainy.

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie: https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *