Bezcenny obraz zrabowany przez hitlerowców podczas II wojny światowej wraca z Japonii do Polski

Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami

Bezcenny XVI-wieczny włoski obraz, zrabowany przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej i odkryty w Japonii, wrócił do Polski – poinformowały w środę władze w Warszawie.

„Madonna z Dzieciątkiem” przypisywana Alessandro Turchi to ostatnie z około 600 zrabowanych dzieł sztuki, które udało się repatriować Polsce. Ponad 66 000 tak zwanych strat wojennych pozostaje niewyjaśnionych. Obraz został przekazany w środę podczas uroczystości w Ambasadzie RP w Tokio.

Minister kultury Piotr Gliński powiedział dziennikarzom w Warszawie, że barokowy obraz znalazł się na sporządzonej przez nazistów liście 521 najcenniejszych dzieł sztuki spośród dziesiątek tysięcy dzieł sztuki, które zrabowali podczas okupacji Polski w latach 1939-45.

Powiedział, że „nie jest łatwo” wyjaśnić historię zrabowanych dzieł, a także potrzebę ich zwrotu. Powiedział jednak, że „Madonna z Dzieciątkiem” została zwrócona po negocjacjach ze stroną japońską, a „Mainichi Auction Inc. oraz osoba, która była w posiadaniu obrazu, zdecydowali się zwrócić go do Polski bez żadnych kosztów”.

Obraz został zidentyfikowany przez ekspertów ministerstwa na aukcji w Tokio w 2022 roku. Pochodzi z kolekcji XVIII-wiecznego polskiego arystokraty Stanisława Kostki-Potockiego. W 1823 roku obraz został wpisany na listę dzieł innego polskiego arystokraty, Henryka Lubomirskiego, w Przeworsku. Został zrabowany podczas wojny i pod koniec lat 90. został sprzedany na aukcji w Nowym Jorku.

Polska od dziesięcioleci aktywnie zabiega o repatriację dzieł sztuki zrabowanych podczas wojny przez nazistów i wojska sowieckie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *