Maltańscy prawodawcy głosują nad złagodzoną ustawą aborcyjną, ponieważ koalicje pro-choice wycofują poparcie

Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami

Oczekuje się, że maltańscy prawodawcy zagłosują w środę w sprawie przepisów mających na celu złagodzenie najsurowszych przepisów dotyczących aborcji w Unii Europejskiej, ale działacze pro-choice wycofali swoje poparcie, twierdząc, że zmiany wprowadzone w ostatniej chwili sprawiają, że ustawodawstwo jest „niejasne, niewykonalne, a nawet niebezpieczne”.

Pierwotny projekt ustawy zezwalający kobietom na dostęp do aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety w ciąży został okrzyknięty krokiem we właściwym kierunku dla Malty, kraju w przeważającej mierze rzymskokatolickiego. Został wprowadzony zeszłej jesieni po tym, jak amerykański turysta, który poronił, musiał zostać przetransportowany drogą powietrzną z śródziemnomorskiego kraju wyspiarskiego w celu leczenia.

Jednak zgodnie z nowelizacją kobieta, której zdrowie jest poważnie zagrożone, może uzyskać dostęp do aborcji dopiero po uzyskaniu zgody trzech specjalistów. Przedstawiona pod głosowanie ustawa zezwala na przerwanie ciąży w przypadku zagrożenia życia kobiety.

Maltańska koalicja Voices for Choice w zeszłym tygodniu wycofała swoje poparcie dla projektu ustawy, nazywając poprawki „zdradą”.

Koalicja 14 grup pro-choice stwierdziła, że ​​wymóg trzech specjalistów dla kobiet, których zdrowie jest zagrożone, jest „niewykonalny i niebezpieczny” i ostrzegła, że ​​nawet w przypadkach, gdy życie kobiety jest zagrożone, „jest wysoce prawdopodobne, że lekarze będą wystąpić o zezwolenie z obawy przed ściganiem”.

Malta jest jedynym z 27 krajów UE, który obecnie nadal zakazuje aborcji z jakiegokolwiek powodu, a przepisy stanowią przestępstwo zagrożone karą do trzech lat więzienia za przeprowadzenie zabiegu lub do czterech lat za pomoc kobiecie w przeprowadzeniu aborcji .

Prawo jest rzadko egzekwowane, a ostatni znany przypadek uwięzienia kogoś pochodzi z 1980 r. Mimo to kobieta oskarżona na podstawie ustawy antyaborcyjnej na początku tego miesiąca, choć nie trafiła do więzienia.

Malta jest jednym z nielicznych państw zachodnich, które mają całkowity zakaz aborcji, po tym jak Republika San Marino zdekryminalizowała tę procedurę w zeszłym roku, a inne kraje w większości katolickie, takie jak Irlandia i Włochy, zalegalizowały ją.

Polska w ubiegłym roku wprowadziła niemal całkowity zakaz aborcji, z wyjątkiem sytuacji, gdy życie lub zdrowie kobiety jest zagrożone lub ciąża jest wynikiem gwałtu lub kazirodztwa. Proponowane ustawodawstwo maltańskie nie przewiduje wyjątku dla gwałtu lub kazirodztwa.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *