Ministrowie realizują plany ograniczenia prawa głosu w UE

Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami

Ministrowie realizują plany odebrania obywatelom UE prawa do głosowania i kandydowania w wyborach w Anglii i Irlandii Północnej.

Siedem lat po tym, jak Wielka Brytania głosowała za Brexitem, rząd potwierdził plany usunięcia automatycznego prawa obywateli UE do głosowania i kandydowania w wyborach lokalnych.

Minister Leveling Up, Dehenna Davison, w pisemnym oświadczeniu ministerialnym powiedziała posłom, że rząd opublikował projekt ustawy wtórnej, aby przyspieszyć zmianę.

Powiedziała: „Automatyczne prawo, które obywatele Europy mają do głosowania i kandydowania w wyborach lokalnych w Wielkiej Brytanii, przyznane wyłącznie w wyniku naszego członkostwa w UE, nie może trwać”.

Oczekuje się, że zmiana zacznie obowiązywać od 7 maja 2024 r., a więc nastąpi po kolejnych wyborach samorządowych.

Zmiana przepisów nie wpłynie na wszystkich obywateli UE, a obywatele UE legalnie mieszkający w Wielkiej Brytanii przed końcem grudnia 2020 r. nadal będą mogli kandydować i głosować w wyborach lokalnych.

Bez zmian pozostaną również osoby z Polski, Hiszpanii, Luksemburga czy Portugalii, po tym jak Wielka Brytania podpisała umowy chroniące prawa wyborcze obywateli brytyjskich w tych krajach.

Obywatele Irlandii lub obywatele krajów Wspólnoty Narodów również zobaczą, że prawa do głosowania nie zostaną naruszone.

Uprawnienia do wprowadzenia zmian nadeszły w ustawie wyborczej 2022, przy czym posunięcie to dotyczyło również wyborów komisarzy policji i komisarzy ds. Przestępczości w Anglii i Walii.

„Nigdy nie istniało ogólne prawo obywateli europejskich do głosowania w wyborach parlamentarnych – wybór następnego rządu Wielkiej Brytanii jest już słusznie ograniczony do obywateli brytyjskich i tych, którzy mają najbliższe historyczne powiązania z naszym krajem, i to się nie zmieni” – powiedziała Davison. Posłowie w oświadczeniu.

„Idąc dalej, lokalne prawa wyborcze obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii powinny być brane pod uwagę wraz z prawami i interesami obywateli brytyjskich mieszkających za granicą.

„W przyszłości prawa obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii będą opierać się na zasadzie wzajemnego przyznawania praw, poprzez umowy z państwem członkowskim UE”.

Zmiany będą miały również zastosowanie do Irlandii Północnej, gdzie ustawodawstwo wtórne ma obejmować zarówno wybory lokalne, jak i wybory do Zgromadzenia.

Zdecentralizowane administracje w Szkocji i Walii mają uprawnienia do ustalania własnych zasad dotyczących uprawnień do głosowania.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *