Prezydenci Korei Południowej i Polski rozmawiają o bezpieczeństwie, wojnie na Ukrainie i współpracy biznesowej

Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami

Prezydent Korei Południowej rozpoczął wizytę w Polsce od dwudniowych rozmów i spotkań dotyczących bezpieczeństwa światowego, wojny na sąsiedniej Ukrainie oraz rozwijania dwustronnych powiązań biznesowych i obronnych.

Prezydent Yoon Suk Yeol został powitany w czwartek przez swojego polskiego odpowiednika Andrzeja Dudę w Pałacu Prezydenckim, gdzie przystąpili do rozmów. Yoon miał także spotkać się z prawicowym premierem Polski Mateuszem Morawieckim oraz marszałkami obu izb parlamentu.

Duda określił to jako „bardzo ważną wizytę” „bardzo wybitnego gościa”.

Yoon przyjechał do Warszawy po szczycie NATO w Wilnie na Litwie, gdzie dążył do pogłębienia więzi z sojuszem wojskowym w obliczu globalnych zagrożeń bezpieczeństwa, w tym wojny Rosji z Ukrainą i nielegalnego programu nuklearnego Korei Północnej.

Polska jest w trakcie zakupu zaawansowanego sprzętu wojskowego o wartości około 17 miliardów dolarów z Korei Południowej. Zakup ma na celu podniesienie potencjału obronnego Polski i zastąpienie starszego sprzętu, który Polska zaoferowała Ukrainie, takiego jak radzieckie myśliwce MiG-29.

Wśród zakupionego sprzętu, którego część dotarła już do Polski, są koreańskie haubice K9, czołgi K2, wyrzutnie rakiet Chunmoo oraz samoloty szkolno-bojowe FA-50.

Polska więcej kupuje w Korei Południowej niż tam eksportuje, pozostawiając nierównowagę handlową na korzyść Seulu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *