Rosja podpisała umowę o rozmieszczeniu taktycznej broni jądrowej na Białorusi

Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami

Rosja i Białoruś podpisały w czwartek porozumienie formalizujące procedurę rozmieszczenia rosyjskiej broni jądrowej na terytorium Białorusi. Kontrola nad bronią pozostanie w gestii Moskwy.

Posunięcie to sformalizowało porozumienie uzgodnione wcześniej przez prezydenta Rosji Władimira Putina i prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę. Putin wcześniej ogłosił w marcu, że jego kraj planuje rozmieścić na Białorusi taktyczną broń jądrową o stosunkowo krótkim zasięgu i małej wydajności. Podpisanie umowy następuje w momencie, gdy Rosja przygotowuje się do długo oczekiwanej kontrofensywy Ukrainy.

Zarówno rosyjscy, jak i białoruscy urzędnicy określili ten krok jako motywowany wrogością z Zachodu.

„Rozmieszczenie niestrategicznej broni jądrowej jest skuteczną odpowiedzią na agresywną politykę nieprzyjaznych nam krajów” – powiedział białoruski minister obrony Wiktor Chrenin w Mińsku podczas spotkania ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Szojgu.

„W kontekście niezwykle gwałtownej eskalacji zagrożeń na zachodnich granicach Rosji i Białorusi podjęto decyzję o podjęciu działań zaradczych w sferze wojskowo-nuklearnej” – dodał Szojgu.

Ministerstwo Obrony Białorusi poinformowało, że umowa dotyczy „specjalnego magazynu na terytorium Republiki Białoruś”.

Nie ogłoszono żadnych szczegółów dotyczących tego, kiedy broń zostanie rozmieszczona na Białorusi, ale Putin powiedział wcześniej, że budowa magazynów taktycznej broni jądrowej na Białorusi zostanie zakończona do 1 lipca.

Wygnana liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska potępiła ten ruch.

„Musimy zrobić wszystko, aby zapobiec planowi Putina rozmieszczenia broni jądrowej na Białorusi, ponieważ zapewni to Rosji kontrolę nad Białorusią na nadchodzące lata” – powiedziała Cichanouska dla The Associated Press. „To jeszcze bardziej zagrozi bezpieczeństwu Ukrainy i całej Europy”.

Niezależny białoruski analityk wojskowy Aliaksandr Alesin powiedział, że podczas zimnej wojny na Białorusi znajdowało się około dwóch trzecich rosyjskiego arsenału rakiet średniego zasięgu z końcówkami nuklearnymi, dodając, że istnieją dziesiątki magazynów z czasów sowieckich, które nadal można wykorzystać do przechowywania takich pocisków. bronie.

Radziecka broń nuklearna stacjonująca na Białorusi, Ukrainie i w Kazachstanie została przeniesiona do Rosji w ramach umowy pośredniczonej przez USA po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 roku.

„Dokumenty w Mińsku dotyczące zwrotu broni nuklearnej zostały podpisane wyzywająco właśnie w momencie, gdy Ukraina ogłosiła kontrofensywę, a kraje zachodnie przekazują broń Kijowowi” – ​​powiedział AP Alesin.

„Ten białoruski balkon nuklearny powinien zepsuć nastrój politykom na Zachodzie, ponieważ rakiety nuklearne są w stanie pokryć Ukrainę, całą Polskę, kraje bałtyckie i część Niemiec”.

Chrenin zapowiedział też plany „rozbudowy potencjału bojowego regionalnego zgrupowania wojsk rosyjsko-białoruskich”, w tym przekazanie do Mińska systemu rakietowego Iskander-M zdolnego do przenoszenia ładunku jądrowego oraz przeciwlotniczych S-400 system rakietowy.

Rosja i Białoruś zawarły porozumienie sojusznicze, na mocy którego Kreml subsydiuje białoruską gospodarkę poprzez pożyczki i zniżki na rosyjską ropę i gaz. Rosja wykorzystała terytorium Białorusi jako bazę wypadową do inwazji na sąsiednią Ukrainę i utrzymuje tam kontyngent żołnierzy i broni.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *