Rosyjski nalot podczas dystrybucji pomocy w szkole na południu Ukrainy zabija 4 osoby

Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami

W rosyjskim nalocie na szkołę na południu Ukrainy zginęły cztery osoby dorosłe, gdy ludzie zbierali się, by otrzymać pomoc humanitarną, powiedział w poniedziałek gubernator obwodu zaporoskiego na Ukrainie, nazywając incydent „zbrodnią wojenną”.

Trzy kobiety i mężczyzna, wszyscy po czterdziestce, zginęli w niedzielnym ataku w mieście Orichiw, powiedział gubernator Jurij Malashko.

Malashko powiedział, że kierowana bomba lotnicza spowodowała eksplozję w szkole, nie przedstawiając dowodów. Powiedział, że w ataku rannych zostało 11 innych osób.

Powiedział, że w ciągu jednego dnia Rosja ostrzeliwała 10 osad w prowincji.

Moskwa zaprzecza, że ​​celuje w obiekty cywilne. Rosja była wielokrotnie oskarżana o robienie tego i popełnianie innych zbrodni wojennych od czasu inwazji na pełną skalę na sąsiednią Ukrainę w lutym 2022 r.

W marcu Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina za zbrodnie wojenne, zarzucając mu osobistą odpowiedzialność za porwania dzieci z Ukrainy.

Zakrojone na szeroką skalę śledztwa prowadzone są również na Ukrainie, w Estonii, na Łotwie, Litwie iw Polsce. W śledztwach pomaga Międzynarodowe Centrum Ścigania Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie z siedzibą w Hadze.

W obwodzie zaporoskim znajduje się największa w Europie elektrownia jądrowa, którą rosyjskie siły przejęły na początku wojny, i jest jednym z czterech regionów Ukrainy, które Putin nielegalnie zaanektował w zeszłym roku. Odbicie prowincji jest jednym z celów ukraińskiej kontrofensywy.

Rosyjskie naloty trwały nad Ukrainą od niedzieli do poniedziałku, zgodnie z podsumowaniem ukraińskiego biura prezydenckiego.

W obwodzie donieckim Rosjanie użyli samolotów, systemów rakietowych i ciężkiej artylerii do ostrzeliwania obszarów mieszkalnych w 6 miastach i wsiach, raniąc jedną osobę.

Armia rosyjska zaatakowała dzielnice mieszkalne Chersoniu, stolicy regionu o tej samej nazwie. 66-letnia kobieta została ranna – poinformowało biuro prezydenta.

W międzyczasie rosyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało w poniedziałek wideo przedstawiające szefa armii kraju – po raz pierwszy pokazano gen. Walerija Gierasimowa od czasu, gdy przywódca armii najemników próbował go obalić podczas niedawnego buntu.

Podczas krótkiej rewolty, która miała miejsce w zeszłym miesiącu, szef prywatnej firmy obronnej Wagner wielokrotnie potępiał Gierasimowa, który jest szefem sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych, oraz ministra obrony Siergieja Szojgu za niedostarczanie amunicji swoim bojownikom na Ukrainie.

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *