UE ostrzega przed „zmęczeniem solidarnością” pomimo ciepłego przyjęcia milionów ukraińskich uchodźców

Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami

Pomimo ciepłego powitania milionów ukraińskich uchodźców w Unii Europejskiej od czasu rosyjskiej inwazji, unijni urzędnicy powiedzieli we wtorek, że istnieją pewne obawy przed wahaniem wsparcia spowodowanym spowolnieniem gospodarczym, które szczególnie dotyka biedne rodziny i pełzającym wpływem rosyjskiej propagandy.

Komisarz UE do spraw wewnętrznych, Ylva Johansson, podkreśliła, że ​​wsparcie dla 4 milionów ukraińskich uchodźców, którymi opiekuje się w bloku, jest stałe, ale specjalny raport mówi, że „w niektórych państwach członkowskich zaczyna pojawiać się coś, co moglibyśmy nazwać„ zmęczeniem solidarnością ”.

„Kryzys kosztów utrzymania dotknął rodziny o niskich i średnich dochodach w społeczeństwach przyjmujących i stworzył kontekst, w którym rosyjska propaganda może odnieść większy sukces” – powiedział w raporcie specjalny doradca UE ds. Ukrainy Lodewijk Asscher.

Prezydent Rosji Władimir Putin „jest bardzo zainteresowany wpływaniem na opinię publiczną na temat przesiedleńców z Ukrainy. Dyskurs o uchodźcach migracyjnych można wykorzystać do siania podziałów w UE” – powiedział holenderski polityk, dodając, że niektóre z 27 państw członkowskich UE zgłosiły już więcej kampanii dezinformacyjnych wymierzonych w tę kwestię.

W przeciwieństwie do niechęci do przyjmowania migrantów przybywających zza Morza Śródziemnego oraz ze stref działań wojennych w Afryce i Azji, powitanie uchodźców z Ukrainy było ciepłe od początku wojny w lutym 2022 r., kiedy miliony ludzi zaczęły uciekać do sąsiednich krajów, takich jak Polska , Słowacja, Rumunia i dalej do Niemiec.

Johansson powiedział, że największy ruch uchodźców w Europie od czasów II wojny światowej wysłał 16 milionów na cały kontynent, po czym około 11 milionów wróciło do domu, a milion wyjechało dalej, do miejsc takich jak Kanada i Wielka Brytania.

W UE wydano dyrektywę w sprawie tymczasowej ochrony, aby zapewnić Ukraińcom możliwość schronienia się i otrzymania pomocy przy jak najmniejszej liczbie zobowiązań. Państwa członkowskie rozpoczęły nawet budowę tymczasowych „wiosek” na Ukrainie, aby pomóc uchodźcom lepiej zintegrować się ze społeczeństwem.

Ale raport ostrzegał, że uchodźcy, którzy są ciągnięci w obie strony między swoim schronieniem a oblężonymi domami, cierpią z powodu traumy i straty, tworząc „dylemat oczekiwania”.

Utrudnia to podjęcie decyzji o rozpoczęciu nauki nowego języka, poważniejsze programy szkoleniowe lub edukacyjne lub włączenie dzieci do systemu edukacji kraju przyjmującego, powiedział Asscher, dodając, że firmy również wahają się, czy w nie inwestować. ponieważ mogą zniknąć w krótkim czasie.

Ogólnie rzecz biorąc, Asscher powiedział: „Solidarność jest żywa i kopie. Ale widać zmęczenie, zwłaszcza wśród uchodźców znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji, jak również wśród najbardziej bezbronnych w społeczeństwach przyjmujących”.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *