Ukraina z zadowoleniem przyjmuje porozumienie UE w sprawie dalszego eksportu produktów rolnych

Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami

Ukraina w sobotę z zadowoleniem przyjęła ciężko wywalczone porozumienie Unii Europejskiej w sprawie utrzymania eksportu produktów rolnych do i przez blok na rynki światowe, mówiąc, że Bliski Wschód i Afryka odniosą z tego szczególne korzyści.

W późny piątek 27-narodowa UE zakończyła niszczący wewnętrzny impas dotyczący destabilizującej nadwyżki ukraińskiego importu produktów rolnych, przyznając pięciu wschodnim krajom członkowskim prawo do tymczasowego zakazania najbardziej problematycznych produktów, jednocześnie zezwalając na dalszy tranzyt wszystkich produktów rolnych.

Rozwiązanie tej kwestii pozwala UE zachować jednolite stanowisko w obliczu rosyjskiej inwazji na sąsiada. „Cieszymy się, że rozwiązaliśmy ten problem” – powiedział ukraiński minister finansów Siergiej Marczenko na spotkaniu ministrów finansów UE w Sztokholmie.

W ramach umowy Polska, Węgry, Słowacja, Bułgaria i Rumunia mogą zatrzymać cztery produkty rolne, które stanowią przytłaczającą masę eksportu z Ukrainy, poza ich lokalnymi rynkami, ale muszą zagwarantować nieograniczony dostęp do reszty bloku.

Od czasu, gdy rosyjska inwazja na Ukrainę utrudniła dostawy ukraińskich produktów rolnych z Morza Czarnego, wykorzystanie bloku 27 państw jako szlaku transportowego było niezbędne do przekazania światu cennej produkcji zbóż.

„Znaleźliśmy mądrą decyzję, która pomogłaby Ukrainie w eksporcie niezbędnych towarów, artykułów żywnościowych do krajów afrykańskich, co jest im tak potrzebne” – powiedział Marczenko, dodając, że kraje Bliskiego Wschodu odniosłyby takie same korzyści.

W ramach umowy blok zasadniczo zaakceptowałby krajowe zakazy dotyczące czterech z pięciu głównych produktów – pszenicy, kukurydzy, rzepaku i nasion słonecznika – które stanowią większość importu. UE oceniłaby również, czy należy uwzględnić również inne produkty, w tym olej słonecznikowy.

Jako dodatkowy słodzik, UE zapewniła 100 milionów euro (113 milionów dolarów) dodatkowej pomocy specjalnej oprócz początkowego pakietu wsparcia w wysokości 56,3 miliona euro, aby pomóc rolnikom w dotkniętych krajach.

W piątek kraje UE również wstępnie zgodziły się na zniesienie ceł na ukraińskie zboże na kolejny rok. UE zniosła cła na ukraińskie zboże, aby ułatwić jego transport do Afryki i na Bliski Wschód innymi trasami po rosyjskiej blokadzie, która uniemożliwiła opuszczanie ukraińskich portów.

Ogólnie przyjęto, że zniesienie ceł importowych poważnie wypaczyło lokalne rynki w krajach położonych najbliżej Ukrainy. W Polsce import pszenicy wzrósł z 2375 ton w 2021 roku do 500 008 ton w roku ubiegłym. Kukurydza wzrosła z 5863 ton do ponad 1,8 miliona w tym samym okresie.

Podobne ogromne wzrosty były również widoczne na Węgrzech, Słowacji iw Rumunii.

___

Śledź relacje AP z wojny na Ukrainie: https://apnews.com/hub/russia-ukraine i Unii Europejskiej na https://apnews.com/hub/european-union

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *