Białoruska Aryna Sabalenka mówi, że podczas Wimbledonu nie będzie rozmawiać o wojnie z Ukrainą

Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami

Zanim Aryna Sabalenka usłyszała jakiekolwiek pytania od dziennikarzy na swojej przedwimbledońskiej sesji medialnej w sobotę, ogłosiła, że ​​jest gotowa rozmawiać tylko o swoim sporcie – a nie o wojnie na Ukrainie, która stała się tematem kontrowersyjnym dla Białorusinów podczas ostatniej wielkoszlemowej imprezy .

„Chciałbym powiedzieć, że nie będę rozmawiał o polityce. Jestem tu, by rozmawiać tylko o tenisie. Proszę to uszanować” – powiedziała dziennikarzom Sabalenka. „Jeśli masz jakiekolwiek pytania polityczne, możesz zadać je WTA lub turniejowi. Mogą ci przesłać transkrypcję moich odpowiedzi z poprzednich turniejów.

Sabalenka zajmuje drugie miejsce w All England Club i jest uważana za jednego z głównych pretendentów do tytułu. Wygrała Australian Open w styczniu, a następnie dotarła do półfinału French Open w czerwcu – kiedy opuściła dwie konferencje prasowe po zadaniu pytań o wojnę i rolę Białorusi w pomocy Rosji w ataku na Ukrainę, co sprawiło, że poczuła się nieswojo.

Kiedy w sobotę zapytano ją, czy wywierano na nią presję, by wygłosić to wstępne oświadczenie, Sabalenka powiedziała: „To moja osobista decyzja”.

Sabalenka dotarła do półfinału Wimbledonu w 2021 roku. Nie została dopuszczona do rywalizacji na kortach trawiastych rok temu, kiedy wszyscy zawodnicy z Rosji i Białorusi zostali wykluczeni z powodu inwazji na Ukrainę, która rozpoczęła się w lutym 2022 roku.

Powiedziała, że ​​nie śledziła akcji z All England Club w telewizji w zeszłym roku.

„Czułem się tak źle”, powiedział Sabalenka, „i po prostu nie mogłem tego oglądać”.

POMYSŁ ANDY’EGO MURRAYA NA EMERYTURĘ

Andy Murray mówi, że zastanawiał się, kiedy chciałby zakończyć karierę tenisową.

Nie, to nie jest wyryte w kamieniu. Nie, teraz niczego nie ujawni. I nie, prawdopodobnie nie wyemituje tego z wyprzedzeniem, aby umożliwić pożegnalną trasę koncertową.

„To znaczy, mam w głowie pomysł, kiedy chciałbym przestać. To nie jest ostateczne. Wiele z tego to po prostu myślę, że dobrze jest to zrobić, abyś mógł zacząć trochę planować ”, powiedział dwukrotny mistrz Wimbledonu, który ma 36 lat i ma sztuczne biodro po dwóch operacjach tego stawu. „Ale nie wydaje mi się, żebym ogłaszał coś z dużym wyprzedzeniem, ponieważ chcę grać tak długo, jak to możliwe, jednocześnie czując się dobrze fizycznie i rywalizując”.

Jego tytuł w All England Club w 2013 roku był pierwszym w grze pojedynczej dla Brytyjczyka na Wimbledonie od 77 lat. Wygrał turniej ponownie w 2016 roku i wygrał US Open w 2012 roku.

Murray wie, biorąc pod uwagę jego wiek i wcześniejsze kontuzje, że wszystko może się szybko zmienić.

Jest również pewien, że ma nadzieję, że nie zostanie wypchnięty ze sportu, ponieważ jego biodro po prostu nie pozwoli mu kontynuować.

„Chcę skończyć na moich warunkach”, powiedział Murray, „kiedy będę sprawny i zdrowy i nadal będę rywalizował na dobrym poziomie”.

IGA SWIATEK MÓWI, ŻE CZUJE SIĘ LEPIEJ

Najwyżej rozstawiona Iga Świątek powiedziała w sobotę, że czuje się lepiej po wycofaniu się z turnieju strojenia Wimbledonu dzień wcześniej z gorączką i możliwym zatruciem pokarmowym.

„Miałem naprawdę kiepską noc. … Ledwo spałem. Bolał mnie brzuch, ale nie wiem, czy coś było nie tak, czy nie” – powiedział Świątek. „Później tego dnia czułem się dobrze, więc jestem prawie pewien, że wszystko będzie dobrze”.

W zeszłym miesiącu zdobyła swój czwarty tytuł Wielkiego Szlema na French Open i prowadzi w rankingach WTA od kwietnia 2022 roku.

Świątek dochodziła co najmniej do półfinału w każdym większym turnieju z wyjątkiem Wimbledonu, gdzie jej najlepszym występem było awansowanie do czwartej rundy. 22-latek z Polski przegrał w 3. rundzie w zeszłym roku.

„Z pewnością przyzwyczajenie się do trawy zawsze było trudną częścią”, powiedziała, „ponieważ kiedy dobrze grasz w (na glinie) Rolanda Garrosa, masz mniej czasu na przygotowanie się do Wimbledonu”.

Świątek zdobyła trzy z czterech ostatnich trofeów French Open oraz US Open 2022.

___

Tenis AP: https://apnews.com/hub/tennis i https://twitter.com/AP_Sports

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *