Ukraina zestrzeliwuje rosyjskie drony, ale niektóre przedostają się z powodu luk w ochronie powietrza

Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami

Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 32 z 35 eksplodujących dronów Shahed wystrzelonych przez Rosję we wtorek we wtorek, większość z nich w rejonie Kijowa, jak powiedzieli urzędnicy, podczas bombardowania, które ujawniło luki w ochronie powietrznej kraju.

Siły rosyjskie celowały głównie w region wokół stolicy Ukrainy w nocnym ataku dronów trwającym około trzech godzin, ale ukraińska obrona powietrzna w okolicy zestrzeliła około dwudziestu z nich.

Atak był częścią szerszego bombardowania regionów Ukrainy, które rozciągało się aż do obwodu lwowskiego na zachodzie kraju, w pobliżu Polski.

Drony Szahed dotarły aż do Lwowa z powodu niezdolności środków obrony powietrznej do pokrycia tak dużego obszaru, powiedział rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat.

Powiedział, że systemy obrony powietrznej są w większości przeznaczone do ochrony dużych miast, kluczowych obiektów infrastruktury, w tym elektrowni jądrowych, oraz linii frontu.

„Ogólnie brakuje zasobów obrony powietrznej, aby pokryć kraj taki jak Ukraina kopułą taką, jak Izrael”, powiedział, odnosząc się do izraelskiego systemu obrony powietrznej Żelazna Kopuła.

Według gubernatora Lwowa Maksyma Kozyckiego, w obwodzie lwowskim rosyjskie uderzenie uderzyło w obiekt infrastruktury krytycznej, wywołując pożar.

Rosja uderzyła również pociskami balistycznymi w południowy region Zaporoża na Ukrainie.

Obrona powietrzna Ukrainy została wzmocniona wyrafinowaną bronią jej zachodnich sojuszników, co pozwoliło jej ostatnio na wyższy wskaźnik skuteczności w walce z nadlatującymi dronami i pociskami.

Wcześniej rosyjskie bombardowania zimowe uszkodziły dostawy energii na Ukrainę, chociaż szybkie naprawy osłabiły wysiłki Kremla.

Ostatnie ataki powietrzne za linią frontu Ukrainy zbiegły się z wczesnymi etapami ukraińskiej kontrofensywy, której celem jest wyparcie sił Kremla z terytorium okupowanego od czasu pełnej inwazji Rosji w lutym 2022 r.

Według naczelnego dowódcy sił zbrojnych Ukrainy Walerija Załużnego, kontrofensywa napotkała silnie zaminowany teren i wzmocnione fortyfikacje obronne.

Rosja zgromadziła również dużą liczbę rezerwistów, powiedział w poście dołączonym do filmu, na którym odwiedza pozycje na pierwszej linii z innymi wyższymi oficerami.

„Pomimo zaciekłego oporu okupantów nasi żołnierze robią wszystko, co w ich mocy, aby wyzwolić terytorium Ukrainy. Operacja jest kontynuowana zgodnie z planem” – czytamy w poście Załużnego.

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *