Urzędnik ukraiński: Putin bierze Białoruś jako „nuklearnego zakładnika”

Zarejestruj się, aby otrzymywać codzienny e-mail Inside Washington, aby otrzymywać ekskluzywne relacje i analizy ze Stanów Zjednoczonych na swoją skrzynkę odbiorczą

Otrzymuj nasz bezpłatny e-mail Inside Washington

Najwyższy urzędnik bezpieczeństwa Ukrainy potępił w niedzielę plany Kremla dotyczące rozmieszczenia taktycznej broni atomowej na Białorusi, mówiąc, że Rosja bierze swojego sojusznika jako „jądrowego zakładnika”.

Ale Moskwa powiedziała, że ​​robi to w odpowiedzi na rosnące wsparcie militarne Zachodu dla Ukrainy. Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił plan w wywiadzie telewizyjnym wyemitowanym w sobotę, mówiąc, że został on wywołany decyzją Wielkiej Brytanii z ubiegłego tygodnia o dostarczeniu Ukrainie pocisków przeciwpancernych zawierających zubożony uran.

Putin argumentował, że rozmieszczając taktyczną broń nuklearną na Białorusi, Rosja idzie w ślady Stanów Zjednoczonych. Zauważył, że Waszyngton ma broń nuklearną w Belgii, Niemczech, Włoszech, Holandii i Turcji.

„Robimy to, co oni od dziesięcioleci, stacjonując ich w niektórych krajach sojuszniczych, przygotowując platformy startowe i szkoląc ich załogi” – powiedział.

Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, napisał w niedzielę na Twitterze, że oświadczenie Putina było „krokiem w kierunku wewnętrznej destabilizacji” Białorusi, który zmaksymalizował „poziom negatywnego postrzegania i publicznego odrzucenia” Rosji i Putina w społeczeństwie białoruskim. Kreml, dodał Daniłow, „wziął Białoruś jako nuklearnego zakładnika”.

W sobotę Putin argumentował, że prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko od dawna prosi o ponowne posiadanie broni nuklearnej w swoim kraju, aby przeciwdziałać NATO. Białoruś graniczy z trzema członkami NATO — Łotwą, Litwą i Polską — a Rosja wykorzystała terytorium Białorusi jako miejsce postoju do wysłania wojsk na sąsiednią Ukrainę 24 lutego 2022 r.

Zarówno poparcie Łukaszenki dla wojny, jak i plany Putina rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na Białorusi zostały potępione przez białoruską opozycję.

Taktyczna broń nuklearna jest przeznaczona do użycia na polu walki i ma krótki zasięg oraz niską wydajność w porównaniu ze znacznie potężniejszymi głowicami nuklearnymi montowanymi w pociskach dalekiego zasięgu. Rosja planuje zachować kontrolę nad tymi, które wysyła na Białoruś, a budowa magazynów dla nich zostanie zakończona do 1 lipca – powiedział Putin.

Rosja przechowuje taktyczną broń nuklearną w dedykowanych magazynach na swoim terytorium, a przeniesienie części arsenału do magazynu na Białorusi podniosłoby poprzeczkę w konflikcie ukraińskim, umieszczając ją bliżej stacjonujących już tam rosyjskich samolotów i rakiet.

Stany Zjednoczone zapowiedziały, że będą „monitorować implikacje” oświadczenia Putina. Jak dotąd Waszyngton nie widział „żadnych oznak, że Rosja przygotowuje się do użycia broni jądrowej” – powiedziała rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrienne Watson.

Niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych nazwało to „kolejną próbą nuklearnego zastraszenia” – poinformowała niemiecka agencja informacyjna dpa w późną sobotę. Ministerstwo dodało, że „porównanie dokonane przez prezydenta Putina do udziału NATO w programie nuklearnym jest mylące i nie może być wykorzystywane do usprawiedliwienia kroku ogłoszonego przez Rosję”.

___

Kirsten Grieshaber przyczyniła się do powstania tego raportu z Berlina.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *