Wielka Brytania i Polska podpisują porozumienie o pogłębieniu współpracy w zakresie polityki zagranicznej i obronnej

Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami

Wielka Brytania powitała Polskę jako „bliskiego przyjaciela i cenionego sojusznika”, ponieważ oba kraje podpisały nowe partnerstwo mające na celu pogłębienie współpracy w zakresie polityki zagranicznej i obronnej.

Minister spraw zagranicznych James Cleverly i minister obrony Ben Wallace wraz z ministrem obrony narodowej Polski Mariuszem Błaszczakiem i ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rau uzgodnili wspólne priorytety w kwestiach dotyczących Białorusi i Chin – poinformowało Ministerstwo Obrony.

Nowe partnerstwo strategiczne 2030, podpisane w środę w Lancaster House, opiera się na traktacie między Wielką Brytanią a Polską z 2017 r., który zapewnia ramy dla wzmocnionej współpracy między dwoma sojusznikami z NATO, poinformowali ministrowie.

Na spotkaniu przed podpisaniem umowy ministrowie rozmawiali o wsparciu dla Ukrainy oraz obronności i bezpieczeństwie w obszarze euroatlantyckim.

Pan Cleverly powiedział później na konferencji prasowej, że nowe partnerstwo było „ewolucją” i „wzmocnieniem” „już silnego” traktatu.

„Ci, którzy spodziewali się, że ten quadrigo będzie fundamentalną zmianą w porównaniu z tym, co było wcześniej, niestety będą rozczarowani, ponieważ kamienie węgielne były solidne; stosunki są dobre, znajdujemy się w naturalnej zgodzie w wielu kwestiach regionalnych i globalnych.

„(Jest) jednym z prawdziwych pozytywnych punktów Wielkiej Brytanii w naszym koszyku stosunków międzynarodowych” – powiedział.

Zapytany o nocne twierdzenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że Rosja podłożyła „przedmioty przypominające materiały wybuchowe” na zaporoską elektrownię atomową, minister powiedział: jest to, że w ogóle nie prowadzilibyśmy takich dyskusji, gdyby nie fakt, że Władimir Putin zainicjował w ubiegłym roku niesprowokowaną inwazję na pełną skalę na Ukrainę.

„Nigdy nie powinniśmy tracić z oczu faktu, że szkody w infrastrukturze cywilnej, szkody w ukraińskiej infrastrukturze energetycznej, gwałty i morderstwa na Ukraińcach, kradzieże i deportacje ukraińskich dzieci oraz zagrożenia dla instalacji jądrowych są bezpośrednim skutkiem nielegalnej i niesprowokowanej inwazji Putina na Ukrainę”.

Minister spraw zagranicznych odnowił również nadzieje na to, że Ukraina ostatecznie przystąpi do NATO, mówiąc, że ewolucja jej sił zbrojnych i jej doświadczenie ze standardowym wyposażeniem NATO powinny „nieuchronnie skrócić ten czas”.

Dodał: „Tak jak Wielka Brytania i Polska walczyły razem o zachowanie wolności w Europie podczas drugiej wojny światowej, tak dziś Wielka Brytania i Polska znów stoją razem, stojąc na czele międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy”.

Pan Wallace pochwalił Polskę jako „silną, wspierającą i odważną” za wkładanie „swoich pieniędzy do ust” w pomoc Ukrainie, w tym poprzez pomoc w przenoszeniu sprzętu do kraju.

Powiedział, że Wielka Brytania i Polska staną „obok w ramię z Ukrainą, aby ich pozyskać”, jeśli naród ostatecznie przystąpi do sojuszu wojskowego.

Wallace powiedział: „Jako historyczni partnerzy obronni i sojusznicy NATO, Wielka Brytania stoi z Polską w obronie wschodniej flanki NATO i wspiera Ukrainę przed rosyjską agresją.

„Strategiczne partnerstwo na rok 2030 wzmacnia nasze zaangażowanie w rozwijanie bliższych rozmieszczeń i ćwiczeń wojskowych oraz realizację natychmiastowych i długoterminowych projektów w zakresie zdolności”.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *