Intel zbuduje w Polsce fabrykę chipów o wartości 4,6 miliarda dolarów

Amerykański gigant technologiczny Intel ogłosił, że zainwestuje 4,6 miliarda dolarów (18,7 miliarda złotych) w stworzenie nowego zakładu montażu i testowania chipów półprzewodnikowych w Polsce. Projekt, który stworzy 2000 miejsc pracy, jest największą inwestycją typu greenfield w historii Polski.

Fabryka, która będzie zlokalizowana w pobliżu Wrocławia, stanie się częścią ogólnounijnego łańcucha dostaw półprzewodników rozwijanego przez firmę Intel, w tym istniejącego zakładu produkcji płytek w Irlandii i planowanego w Niemczech.

Zakład w Polsce otrzyma chipy stworzone na płytkach krzemowych w irlandzkich i niemieckich zakładach, zmontuje je w produkty końcowe, a następnie przetestuje je pod kątem wydajności i jakości. Budowa obiektu, który wciąż wymaga zatwierdzenia przez UE, ma zostać zakończona do 2027 roku.

💡Wizyta premiera @MorawieckiM na terenie inwestycjij inwestycji firmy Intel ⤵️

✔️ powstanie zupełnie nowego sektora przemysłowego, który wzmocnił strategiczne partnerstwo transatlantyckie
✔️ nowe możliwości technologiczne dla 🇵🇱
✔️ mam zostać 20 mld zł na nową fabrykę ❕ pic.twitter.com/mNeqYiMQmU

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 16 czerwca 2023 r

Firma twierdzi, że wybrała Polskę ze względu na „jej infrastrukturę, silną bazę talentów i doskonałe otoczenie biznesowe”. Kraj „jest również bardzo konkurencyjny kosztowo w stosunku do innych lokalizacji produkcyjnych na świecie”, powiedział dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger, który zauważył, że firma działa w Polsce już od 30 lat.

„Polska oferuje silną bazę talentów technicznych i kilka doskonałych uniwersytetów z silnymi programami inżynierskimi” — dodał Intel, który powiedział, że „dobrze płatne” miejsca pracy w nowym zakładzie będą obejmować inżynierów, funkcje wsparcia biznesowego, operatorów fabryk i techników sprzętu.

2000 nowych stanowisk zwiększy liczbę 4000 pracowników, których Intel już zatrudnia w Polsce, w tym w największym europejskim ośrodku badawczo-rozwojowym firmy, zlokalizowanym w Gdańsku.

Intel zainwestuje około 72 mln euro w zwiększenie swojej obecności w Gdańsku.

Obiekt – już największe centrum badawczo-rozwojowe firmy Intel w UE – będzie teraz rozszerzał swoją rolę w opracowywaniu sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i pojazdów autonomicznych https://t.co/TSXuCVQmwF

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 26 stycznia 2021 r

Zapowiedź Intela została przyjęta z zadowoleniem przez premiera Polski Mateusza Morawieckiego, który określił ją jako „największą inwestycję typu greenfield w historii Polski”. Inwestycja typu greenfield ma miejsce wtedy, gdy firma inwestuje za granicą w celu stworzenia zupełnie nowego obiektu.

„Chipy i półprzewodniki to kluczowe technologie XXI wieku i cieszymy się, że możemy rozszerzyć rolę Polski w globalnym łańcuchu dostaw półprzewodników i przyczynić się do ustanowienia kraju jako prekursora gospodarczego” – dodał.

Wiele dużych międzynarodowych firm technologicznych rozpoczęło w ostatnich latach inwestycje w Polsce. W zeszłym miesiącu Visa ogłosiła utworzenie globalnego centrum technologii i produktów.

W 2020 roku Microsoft ogłosił inwestycję o wartości 1 miliarda dolarów w celu zlokalizowania swojego pierwszego centrum danych w regionie w Warszawie, a w następnym roku Google zobowiązał się uczynić to miasto „europejską stolicą chmur”, ustanawiając tam największy rozwój technologii chmurowej na kontynencie.

Visa ogłosiła utworzenie w Polsce globalnego centrum technologii i produktów – piątego tego typu obiektu na świecie – tworzącego 1500 specjalistycznych miejsc pracy.

„Polska ma wysoko wykwalifikowanych pracowników i prężny sektor IT” – mówi firma https://t.co/1KjngNP7tU

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 23 maja 2023 r

Źródło głównego obrazu: Intel

Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *