Ubóstwo, klimat, stabilność regionalna na porządku dziennym, gdy saudyjski następca tronu odwiedza Francję

Aby otrzymywać bezpłatne powiadomienia o najświeższych wiadomościach w czasie rzeczywistym, wysyłane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do naszych e-maili z najnowszymi wiadomościami

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasze bezpłatne e-maile z najnowszymi wiadomościami

Saudyjski następca tronu książę Mohammed bin Salman spotkał się w piątek z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w Paryżu w ramach oficjalnej wizyty, podczas której weźmie również udział w światowym szczycie finansowym mającym na celu walkę z ubóstwem i zmianami klimatycznymi.

Macron i książę usiedli na roboczym obiedzie jeden na jeden w pałacu prezydenckim w Elizejach.

Francuska prezydencja zapowiedziała, że ​​rozmowy będą koncentrować się na stosunkach dwustronnych między obydwoma krajami oraz kwestiach stabilności w regionie, zwłaszcza po przywróceniu przez wieloletnich rywali Arabii Saudyjskiej i Iranu stosunków dyplomatycznych na początku tego roku.

Francja jest głównym dostawcą broni i obronności dla krajów Zatoki Perskiej.

Przywódcy przygotowują się również do światowego szczytu w przyszłym tygodniu, „którego celem jest zebranie funduszy prywatnych i publicznych” w celu zwalczania ubóstwa, wspierania zmian klimatycznych i ochrony różnorodności biologicznej, powiedziała francuska prezydencja. Oczekuje się, że wydarzenie zgromadzi ponad 50 szefów państw i rządów, a także wiele organizacji pozarządowych i prominentnych działaczy klimatycznych.

Oczekuje się, że podczas swojego pobytu w Paryżu książę Mohammed będzie zabiegał o to, by Rijad był gospodarzem Światowych Targów Expo 2030.

Jego wizyta we Francji ma miejsce, gdy książę starał się zrehabilitować swój wizerunek za granicą po zabiciu i rozczłonkowaniu felietonisty Washington Post Jamala Khashoggiego w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule w 2018 roku. Podczas gdy Arabia Saudyjska zaprzecza zaangażowaniu księcia, amerykańskie agencje wywiadowcze oceniły, że prawdopodobnie nakazał on zabicie Khashoggiego w ramach szerszej rozprawy z jakimkolwiek wyzwaniem dla jego rządów.

Od tego czasu książę Mohammed starał się przedstawiać Arabię ​​​​Saudyjską jako potencjalnego mediatora w wojnie Rosji z Ukrainą i wykorzystywał swoją pozycję dominującego członka kartelu naftowego OPEC +, aby spróbować podnieść światowe ceny energii. Książę stara się również budować megaprojekty w całym królestwie, aby tworzyć nowe miejsca pracy dla młodej populacji Arabii Saudyjskiej.

Jednak wyzwania i międzynarodowe podejrzenia pozostają. Arabia Saudyjska pozostaje pogrążona w wieloletniej wojnie z Jemenem. Egzekucje w Arabii Saudyjskiej, jednym z największych egzekutorów na świecie, gwałtownie wzrosły po pandemii koronawirusa.

Wysoki francuski urzędnik, przemawiając anonimowo, zgodnie ze zwyczajowymi praktykami prezydencji, powiedział, że Francja chce przekonać Arabię ​​​​Saudyjską do zaangażowania się z Rosją w plan zakończenia wojny przy jednoczesnym zachowaniu suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Macron planował również omówić prawa człowieka, ponieważ Francja zdecydowanie sprzeciwia się karze śmierci, powiedział urzędnik.

___

Współpracownik dziennikarza prasowego, Jon Gambrell z Krakowa, w Polsce, przyczynił się do powstania tego raportu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *