PepsiCo otwiera w Polsce fabrykę przekąsek za 1 miliard złotych

Amerykański gigant żywności i napojów PepsiCo otworzył nową fabrykę przekąsek o wartości 1 miliarda złotych (220 milionów euro) w miejscowości Święte w południowo-zachodniej Polsce. Zakład, w którym produkowane będą m.in. chipsy Lay’s, jest piątym zakładem firmy w Polsce i największą dotychczasową inwestycją firmy w kraju.

Jest to również pierwszy obiekt firmy w Unii Europejskiej przeznaczony do pomiaru emisji CO2, z zamiarem osiągnięcia zerowej emisji netto do 2035 roku.

– To doskonały dowód na to, że w Polsce można realizować najnowocześniejsze projekty typu greenfield – powiedział podczas ceremonii otwarcia premier Mateusz Morawiecki.

W obecności @USAmbPolska oraz @MorawieckiM Uruchomiliśmy właśnie nasz przyjazny środowisku, zaawansowany technologicznie i innowacyjny obiekt w @PepsiCoEU. W Świętem koło Środy Śląskiej działają Lay’s oraz po raz pierwszy w Polsce nachosy Doritos. pic.twitter.com/V1rRpZjLBU

— PepsiCo PL (@PepsiCoPolska) 31 maja 2023 r

PepsiCo współpracuje obecnie z 70 polskimi producentami rolnymi i przetwarza w Polsce 200 000 ton ziemniaków rocznie. Obecnie chce rozszerzyć swoją sieć rolników, aby dostarczać ziemniaki i kukurydzę na przekąski. Do 2025 roku nowy zakład będzie kupował 60 000 ton ziemniaków rocznie, a do 2027 roku 30 000 ton kukurydzy.

Przekąski produkowane w zakładzie, który docelowo zatrudni 600 osób, będą dystrybuowane do 20 krajów, w szczególności do sąsiednich Niemiec.

„Współpracujemy z polskimi rolnikami nad rozwojem produkcji ziemniaków przetwarzanych na chipsy Lay’s” – powiedział Silviu Popovici, szef operacji PepsiCo w Europie.

Największy na świecie producent kimchi, Daesang, wybrał Polskę na swój pierwszy zakład produkcyjny w Europie

Fabryka – wspólne przedsięwzięcie z polską firmą specjalizującą się w fermentowanej żywności – będzie produkować do 3000 ton kimchi rocznie pod marką Jongga https://t.co/CAqDgIrysx

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 8 listopada 2022 r

Popovici dodał, że placówka powstała w Polsce po części dlatego, że „PepsiCo ma bardzo dobrą współpracę z [Polish] rządu” – informuje PAP. Firma, która 30 lat temu otworzyła swój pierwszy zakład w Polsce, zatrudnia obecnie w kraju ponad 3000 osób.

Wśród cech nowej fabryki, które mają pomóc zmniejszyć jej wpływ na środowisko, są panele słoneczne, podczyszczalnie ścieków, punkty ładowania samochodów elektrycznych oraz zbiorniki do gromadzenia wody deszczowej, która jest oczyszczana i wykorzystywana w fabryce.

Ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński, który również był obecny na ceremonii otwarcia, zauważył, że „jest duże zainteresowanie inwestorów amerykańskich inwestowaniem w Polsce”.

Volvo otwiera w Polsce nowe centrum technologiczne, w którym nawet 600 inżynierów będzie wspierać dążenie firmy do stania się w pełni elektryczną marką.

Kraków został wybrany jako lokalizacja, ponieważ „miasto jest wschodzącym centrum technologicznym”, mówi Volvo https://t.co/VReuWsfe5y

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 1 marca 2023 r

„Kiedy amerykańskie firmy pytają mnie, czego mam się spodziewać w Polsce, zawsze podkreślam, że są to ludzie bardzo pracowici i bardzo lojalni” – powiedział Brzeziński.

Wiele dużych firm amerykańskich zapowiedziało w ostatnich latach duże inwestycje w Polsce, w tym Visa, Google i Microsoft. Niemiecki producent samochodów Mercedes-Benz i chińskie Volvo również budują nowe polskie zakłady. W Polsce powstanie również pierwsza europejska fabryka kimchi południowokoreańskiej firmy Daesang Corporation.

Podczas wczorajszej ceremonii otwarcia Morawiecki zaznaczył, że inwestycje zagraniczne w latach 2021-2022 w Polsce osiągnęły „rekordową kwotę” 110 mld zł.

Polska zajęła piąte miejsce na świecie pod względem wartości ogłoszonych w ubiegłym roku zupełnie nowych inwestycji zagranicznych

Z ogłoszonymi takimi projektami typu greenfield o wartości 24,3 mld USD, Polska ustępuje jedynie Stanom Zjednoczonym, Wielkiej Brytanii, Chinom i Niemcom. @UNCTAD dane https://t.co/XwlZgnZbNc

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 24 czerwca 2021 r

Źródło głównego obrazu: Kancelaria Premiera (na licencji CC BY-NC-ND 3.0 PL)

Alicja Ptak jest starszą redaktorką Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla agencji Reuters.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *