Marciniak został sędzią finału Ligi Mistrzów po tym, jak przeprosił za pojawienie się na imprezie lidera skrajnej prawicy

Organ zarządzający europejską piłką nożną, UEFA, ogłosił, że polski sędzia Szymon Marciniak poprowadzi przyszłotygodniowy finał Ligi Mistrzów zgodnie z planem po tym, jak przeprosił za niedawne wystąpienie na imprezie zorganizowanej przez skrajnie prawicowego lidera w Polsce.

UEFA ogłosiła wczoraj, że prowadzi dochodzenie w sprawie Marciniaka – który również sędziował ubiegłoroczny finał mistrzostw świata – w tej sprawie. Sędzia otrzymał wsparcie polskiego rządu, a także polskich polityków z całego spektrum, którzy odnotowali jego wcześniejsze antyrasistowskie stanowisko.

Szymon Marciniak, który sędziował finał mistrzostw świata w Katarze, został wybrany najlepszym sędzią 2022 roku przez Międzynarodową Federację Historyków i Statystyków Futbolu pic.twitter.com/pPj9g4Gnne

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 10 stycznia 2023 r

W zeszłym miesiącu UEFA wyznaczyła Marciniaka na sędziego finału Ligi Mistrzów, najbardziej prestiżowych klubowych rozgrywek piłkarskich w Europie. Mecz pomiędzy Manchesterem City z Anglii a włoskim klubem Inter Mediolan odbędzie się 10 czerwca w Stambule. Będzie to pierwszy raz, kiedy Polak będzie sędziował finał.

Jednak wczoraj polska organizacja antyrasistowska Nigdy więcej (Nigdy więcej) poinformowała, że ​​na początku tego tygodnia Marciniak przemawiał na konferencji biznesowej zorganizowanej przez Sławomira Mentzena, jednego z przywódców Konfederacji, największej skrajnie prawicowej organizacji w Polsce. partia polityczna.

Nigdy Więcej zauważył, że Mentzen w 2019 roku zadeklarował pięciopunktowy program Konfederacji: „Nie chcemy Żydów, homoseksualistów, aborcji, podatków i UE”. (Mentzen twierdzi, że jego słowa zostały wyrwane z kontekstu.) Konfederacja została również wyrzucona z Facebooka za promowanie mowy nienawiści i dezinformacji Covid.

UEFA powiedziała wczoraj polskiej gazecie „Przegląd Sportowy”, że „jest świadoma zarzutów wobec Szymona Marciniaka i pilnie domaga się wyjaśnień”. Dodał, że „brzydzi się„ wartościami ”promowanymi przez tę grupę”.

UEFA i renomowane media mogą chcieć przeprowadzić pewne badania, zanim potępią Szymona Marciniaka i charakter jego przemówienia. https://t.co/BTbeozVkT2

— Janusz Michallik (@JanuszMichallik) 2 czerwca 2023 r

Dziś Marciniak odniósł się do zarzutów w oświadczeniu, w którym powiedział, że „zawsze na pierwszym miejscu stawia fair play i szacunek dla innych”. Dodał, że zawsze też dystansował się „od przejawów rasizmu, antysemityzmu i nietolerancji, co pokazałem w meczach, które sędziuję”.

W kwietniu 2019 roku Marciniak jako pierwszy sędzia w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce wdrożył protokoły antyrasistowskie. Kiedy Joel Valencia, czarnoskóry zawodnik z Ekwadoru, został narażony na małpie śpiewy niektórych kibiców, Marciniak przerwał mecz.

Poinstruował spikera stadionu, aby poinformował fanów, że mecz zostanie odwołany, jeśli rasistowskie incydenty będą się powtarzać. Następnie rasistowskie skandowanie ustało i mecz można było dokończyć.

Szymon Marciniak był pierwszym sędzią w polskiej Ekstraklasie, który zastosował procedurę antyrasistowską. Napisałem o tym 22.05.2019 w artykule na @sport_tvppl Uznałem wtedy za postępujący sędziowską sezon 2018/2019. pic.twitter.com/mbD5f6P4MA

— Rafał Rostkowski (@RafalRostkowski) 2 czerwca 2023 r

Po ogłoszeniu przez UEFA dochodzenia w sprawie Marciniaka, sędzia otrzymał szerokie poparcie w samej Polsce, w tym od rządu, na czele którego stoi narodowo-konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

Minister sportu Kamil Bortniczuk powiedział, że oskarżenia pod adresem Marciniaka to „wielka manipulacja”. Jego ministerstwo przekazało dziś UEFA stanowisko w tej sprawie.

Tymczasem premier Mateusz Morawiecki napisał na Twitterze, że „wszystkie siły polityczne w Polsce mówią jednym głosem w sprawie Marciniaka, najlepszego sędziego na świecie”. [who] szanuje każdego człowieka…[and] nie można osądzić na podstawie jednej niesprawiedliwej opinii”.

‼️ministrze @KamilBortniczuk💬

Jestem w kontakcie z sędzią Szymonem Marciniakiem. Sprawa donosu jest wielką manipulacją. Jutro z samego rana wystąpimy do #UEFA ze stanowiskami popierającymi sędziego Marciniaka. pic.twitter.com/HDsHb6VXkJ

— Ministerstwo Sportu i Turystyki (@SPORT_GOV_PL) 1 czerwca 2023 r

Opozycjonista Robert Biedroń, otwarcie homoseksualny eurodeputowany z Lewicy (Lewica), zauważył, że Marciniak „ostro zareagował na ksenofobię i rasizm na stadionach” i powiedział, że „trzymam kciuki, żeby objął kierownictwo nad [Champions League] finał”.

Szymon Hołownia, lider centrowej Polski 2050 (Polska 2050), powiedział też, że byłoby „absurdem”, gdyby Marciniak, który „wielokrotnie udowadniał na boisku, że wartości, z którymi identyfikuje się Mentzen, są mu obce”, został wykluczony z sędziowanie finału.

Tymczasem Polski Związek Piłki Nożnej wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że oskarżenie Marciniaka o wspieranie polityki Mentzena jest „niezrozumiałe”. Zauważono, że wydarzenie, na którym przemawiał, było konferencją biznesową, a nie wiecem politycznym. Oprócz tego, że jest politykiem, Mentzen jest także właścicielem firmy.

Skrajnie prawicowa Konfederacja zajmuje obecnie trzecie miejsce w sondażach z dwucyfrowym poparciem.

Zwiększa to prawdopodobieństwo utrzymania równowagi sił po tegorocznych wyborach i doprowadziło do ponownej analizy poglądów jej młodego nowego przywódcy https://t.co/jrC2mmxENi

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 2 kwietnia 2023 r

Wreszcie, w kolejnym oświadczeniu wydanym dzisiejszego popołudnia, UEFA ogłosiła, że ​​po „starannym zbadaniu sprawy [into] zarzutów wobec Szymona Marciniaka”, postanowiła pozwolić mu pozostać sędzią finału.

Decyzja ta została podyktowana w szczególności kolejną wypowiedzią Marciniaka, w której „przepraszał za moje zaangażowanie [in Mentzen’s event] i wszelki niepokój lub szkodę, jaką mogło to spowodować”.

„Byłem poważnie wprowadzony w błąd i całkowicie nieświadomy prawdziwej natury i powiązań omawianego wydarzenia” – kontynuował. „Nie wiedziałem, że jest to powiązane [with] polski ruch skrajnie prawicowy. Gdybym był tego świadomy, kategorycznie odmówiłbym zaproszeniu”.

UEFA ujawniła, że ​​antyrasistowska organizacja pozarządowa Never Again poparła decyzję Marciniaka o pozostaniu sędzią finału.

Oświadczenie UEFA w sprawie Szymona Marciniaka: ⬇️

— UEFA (@UEFA) 2 czerwca 2023 r

Źródło głównego obrazu: Oleg Bkhambri/Wikimedia Commons (na licencji CC BY-SA 3.0)

Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *