Polski gigant energetyczny Orlen zainteresowany jest przejęciem przez Azoty borykającej się z problemami fabryki nawozów

Państwowy gigant energetyczny Orlen podpisał list intencyjny w sprawie przejęcia fabryki nawozów azotowych od największej polskiej grupy chemicznej Grupy Azoty, która również jest częściowo własnością Skarbu Państwa.

Orlen chce zakończyć ten proces do końca roku, a jeśli tak się stanie, będzie to kolejna duża akwizycja konglomeratu, który w ostatnich latach w błyskawicznym tempie przejmuje państwowych konkurentów, by stać się globalnym gracz.

„Widzimy tu duże synergie – technologiczne i operacyjne” – powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek, zapowiadając zamiar przejęcia przez swoją firmę Zakładów Azotowych w Puławach.

Podpisaliśmy listę intencyjną rozpoczynającą etap badań w zakresie akwizycji Grupy Azoty Puławy – powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Tymczasem okazało się wiele, że w Azotach przyjęto ten list z funkcją pomocy i ulgą.https://t.co/QVjeZHGWZ3

— Jakub Wiech (@jakubwiech) 6 czerwca 2023 r

Grupa Azoty, która jest drugim co do wielkości producentem nawozów w UE, boryka się w ostatnim czasie z wysokimi cenami gazu oraz niesprzyjającym otoczeniem konkurencyjnym wynikającym ze złagodzenia ograniczeń w imporcie nawozów po wybuchu wojny na Ukrainie.

Dostawcą gazu, kluczowego surowca do produkcji nawozów, do zakładów w Puławach jest Orlen.

Azoty, w których polskie państwo ma 33 proc. udziałów, odnotowały w I kwartale 2023 r. stratę netto w wysokości ponad 555 mln zł, z czego największy udział miały zakłady w Puławach. W analogicznym okresie ubiegłego roku Grupa Azoty miała ponad 880 mln zł zysku.

Polskie państwowe koncerny energetyczne Orlen i PGNiG zakończyły fuzję, co stanowi ostatni krok w planach Orlenu – już największej firmy w Europie Środkowo-Wschodniej – stania się globalnym graczem.

Dyrektor generalny Daniel Obajtek mówi, że mogą nastąpić kolejne przejęcia https://t.co/1oOLfibWDR

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 3 listopada 2022 r

Prezes spółki Tomasz Hinc powiedział, że ewentualna sprzedaż puławskiego zakładu Orlenowi mogłaby zapewnić środki, które Grupa Azoty musi przeznaczyć na transformację klimatyczno-energetyczną.

„Puławy to bardzo duży, energochłonny zakład, który również musi dokonać transformacji energetycznej, aby dalej skutecznie funkcjonować na rynku europejskim, a to proces, który wymaga nakładów” – powiedział Hinc, cytowany przez agencję IBSnews.

„Każde działanie przyspieszające transformację zakładów Grupy Azoty i realizację strategii „Zielone Azoty” jest przez kierownictwo Grupy traktowane bardzo poważnie” – dodał.

Po ogłoszeniu notowania Azotów wzrosły, a spółka zakończyła sesję na plusie 2,71% dzień do dnia.

W federalnym dokumencie akwizycji PKN tym razem naprawdę możemy mówić o gigancie, który zarządza „małą” jednostką. Wycena Orlen na GPW wynosi obecnie 75 mld zł i jest około 50 razy wyższa od Grupy Azoty Puławy. https://t.co/1P27RO29mT pic.twitter.com/E44keYt6fZ

— Paweł Biedrzycki (@PawelBiedrzycki) 6 czerwca 2023 r

Źródło zdjęcia: pakiet prasowy Grupy Azoty

Alicja Ptak jest starszą redaktorką Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla agencji Reuters.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *