Polski Orlen kupi od BP 6 mln ton ropy naftowej, pokrywając 15% rocznego zapotrzebowania
Polska państwowa firma energetyczna Orlen zawarła umowę z brytyjskim gigantem naftowo-gazowym BP na zakup do 6 mln ton ropy naftowej z jej norweskich złóż w ciągu najbliższego roku. Pierwsza wysyłka planowana jest na koniec sierpnia lub początek września tego roku – mówi polska firma.
Transakcja, która pokryje prawie 15% rocznych potrzeb rafinerii Orlenu, wpisuje się w strategię koncernu mającą na celu dywersyfikację dostaw ropy i zapewnienie stałych dostaw surowca po rosyjskiej inwazji na Ukrainę i związanych z nią zawirowaniach na rynku energetycznym. rynki.
„Poszerzenie portfela o dodatkowy wolumen z Morza Północnego gwarantuje stabilne dostawy do naszych rafinerii, a co za tym idzie nieprzerwane dostawy paliw do wszystkich stacji paliw Orlen w regionie” – powiedział prezes spółki Daniel Obajtek.
Podpisany kontrakt na dostawę liny z norweskich złóż na Morzu Północnym. Umowa z @bp_plc łącznie nawet 6 mln ton organizacji przez rok, czyli około 15% zapotrzebowania całej, doskonałościj Grupy ORLEN. Dzięki konsekwentnej dywersyfikacji i silnym międzynarodowym…
— Daniel Obajtek (@DanielObajtek) 27 czerwca 2023 r
Oprócz Polski firma posiada stacje paliw w Niemczech, Czechach, Słowacji i Litwie. Posiada cztery rafinerie – w polskim mieście Płock, Litvínovie i Kralupach w Czechach oraz w Możejkach na Litwie – a jej zdolności przerobowe ropy naftowej wynoszą około 42 mln ton rocznie.
– Umowa z BP może być potencjalnie punktem wyjścia do dalszej współpracy, w tym w obszarach związanych z zaangażowaniem obu firm w transformację energetyczną – dodał Obajtek.
Polska firma inwestuje w projekty fotowoltaiczne i wiatrowe, a jednocześnie planuje budowę małych reaktorów jądrowych w kilku lokalizacjach w Polsce. Jej prezes nie sprecyzował jednak, przy jakich projektach związanych z transformacją energetyczną Orlen mógłby współpracować z BP.
Grupa amerykańskich, kanadyjskich i polskich korporacji podpisała w Waszyngtonie porozumienie o zainwestowaniu 400 milionów dolarów we wspólne opracowanie małych modułowych reaktorów jądrowych, z których część zostanie zbudowana w Polsce przez państwową firmę energetyczną Orlen https://t.co/rx8Yc59vBV
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 24 marca 2023 r
W zeszłym tygodniu akcjonariusze Orlenu zatwierdzili propozycję rezygnacji firmy z inicjałów PKN przed nazwą w uznaniu jej nowych, szerszych ambicji. Podobnie dwie dekady temu BP próbowało zmienić markę z British Petroleum na „Beyond Petroleum”.
Wkrótce po inwazji tnr na Ukrainę polski rząd zobowiązał się do zakończenia importu rosyjskiej ropy, gazu i węgla do końca 2022 roku. Odniósł sukces w przypadku gazu i węgla, ale w tym roku kontynuował import rosyjskiej ropy ze względu na długoterminowy kontrakt. Jednak w lutym sama Rosja zakończyła te dostawy, co skłoniło Orlen do ogłoszenia kroków prawnych.
Koncern podaje, że obecnie 100% jego ropy trafia do Polski z kierunków innych niż Rosja, m.in. z Morza Północnego, Afryki Zachodniej, Morza Śródziemnego, a także Zatoki Perskiej i Meksyku. Nadal jednak importuje rosyjską ropę do Czech.
Polski państwowy gigant energetyczny Orlen wyjaśnił, dlaczego należąca do niego czeska spółka zwiększyła zakupy rosyjskiej ropy.
„Ograniczenia infrastrukturalne uniemożliwiają pełne pokrycie czeskiego zapotrzebowania na ropę z kierunków innych niż Rosja” – czytamy na stronie https://t.co/O6N6mQi6Ji
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 12 czerwca 2023 r
Główne zdjęcie: Pakiet prasowy Orlenu
Alicja Ptak jest starszą redaktorką Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla agencji Reuters.