Ukraińcy zakładają w tym roku 10% nowych jednoosobowych działalności gospodarczych w Polsce

W pierwszej połowie tego roku około 14 tys. Ukraińców założyło w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą, czyli prawie tyle samo, co w całym 2022 r. Oznacza to, że mniej więcej co dziesiąta taka firma zarejestrowana w Polsce w tym roku była Ukraińcem – zauważa Polskie Biuro Gospodarcze. Institute (PIE) w nowym raporcie.

Liczby wskazują na dalsze przyspieszenie szybkiego wzrostu tego typu biznesów zakładanych przez Ukraińców po masowym napływie uchodźców do Polski po rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę.

W kwietniu ubiegłego roku polski rząd zmienił prawo, aby obywatele Ukrainy mogli prowadzić działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak Polacy.

„Od początku 2023 roku co miesiąc rejestruje się ponad 2000 Ukraińców jako samozatrudnieni” – mówi Katarzyna Dębkowska, szefowa zespołu foresightu gospodarczego w PIE.

„Ukraińskie firmy w pierwszej połowie 2023 r. stanowiły 67% wszystkich nowych zagranicznych działań gospodarczych i 10% wszystkich samozatrudnionych zarejestrowanych w tym okresie” – dodaje.

„Tempo zakładania ukraińskiej działalności gospodarczej w Polsce nie zwalnia” – mówi Dębowska. „Zjawiska tego nie można nazwać zrywem powojennym. Firmy wciąż powstają, robią interesy w Polsce i nie obserwujemy masowych zamknięć tych biznesów.”

Prawie 14 000 biznesów zostało utworzonych przez Ukraińców w Polsce w pierwszych dziewięciu miesiącach 2022 r. @PIE_NET_PL

W kwietniu ich liczba potroiła się po tym, jak rząd pozwolił Ukraińcom prowadzić biznes na takich samych zasadach jak Polacy https://t.co/Gm0VfLeAIv

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 12 stycznia 2023 r

Od wybuchu wojny na Ukrainie do końca czerwca 2023 r. Ukraińcy zarejestrowali w Polsce łącznie 29,4 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych. Największy udział mają budownictwo (23%), informacja i komunikacja (18%) oraz inne usługi (14%), z czego 85% to usługi fryzjerskie i kosmetyczne.

Większość samozatrudnionych Ukraińców (24%) zarejestrowała swoją działalność gospodarczą w województwie mazowieckim, gdzie znajduje się stolica Polski Warszawa. Kolejnymi województwami, w których najczęściej powstawały ukraińskie firmy, były dolnośląskie (15%), małopolskie (13%) i pomorskie (11%).

W 2022 i pierwszej połowie 2023 roku zamknięto 933 firmy, co stanowiło zaledwie około 3% wszystkich ukraińskich firm powstałych w tym czasie.

Badanie wykazało, że połowa firm w Polsce zatrudnia pracowników z Ukrainy, co stanowi wzrost w porównaniu z 34% rok temu.

Okazało się również, że Ukraińcy coraz częściej zajmują wyższe stanowiska na polskim rynku pracy https://t.co/78Nq8kOaEr

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 22 marca 2023 r

„Dla uchodźców wojennych, to [sole proprietorship] to często lepsze rozwiązanie niż praca zarobkowa, sposób na utrzymanie siebie i rodziny oraz pracę zgodną z kwalifikacjami – zauważa Dębowska.

Szacunki wskazują, że w Polsce mieszka około dwóch milionów Ukraińców, w tym zarówno uchodźcy (jest ich około miliona), jak i migranci ekonomiczni.

Wielu uchodźców, którzy przybyli do Polski od lutego ubiegłego roku, to osoby dobrze wykwalifikowane z wyższym wykształceniem, podczas gdy przed wojną migranci często przyjeżdżali z Ukrainy do prac sezonowych w takich sektorach jak rolnictwo czy budownictwo.

Od czasu inwazji Rosji tysiące pracowników IT przeniosło się z Ukrainy do Polski, umożliwiając ich firmom dalsze funkcjonowanie, a nawet prosperowanie, pisze @AlicjaPtak4 https://t.co/3X2KXXyIfh

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 24 czerwca 2022 r

Źródło głównego zdjęcia: Kateryna Babaieva / Pexels

Alicja Ptak jest starszą redaktorką Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla agencji Reuters.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *