Polska państwowa firma energetyczna Orlen wchodzi do Austrii z zakupem 266 stacji benzynowych

Polski państwowy gigant energetyczny Orlen przejmie kontrolę nad 266 stacjami benzynowymi w Austrii działającymi obecnie pod marką Turmöl po osiągnięciu porozumienia w sprawie zakupu firmy Doppler Beteiligungs GmbH, która jest ich właścicielem.

Do sfinalizowania transakcji potrzebna jest jeszcze zgoda Komisji Europejskiej, ale polski konglomerat liczy na jej uzyskanie w ciągu kilku miesięcy.

Transakcja ogłoszona dzisiaj przez Orlen, który jest już największą pod względem przychodów spółką w Europie Środkowo-Wschodniej, jest ostatnim z serii działań podjętych w ostatnich latach przez tę firmę, wspieraną przez rząd, mającą na celu ekspansję w kraju i za granicą, aby stać się światowym graczem energetycznym.

„To wielki dzień dla polskiej gospodarki” – powiedział dziś prezes Orlenu Daniel Obajtek, dodając, że po sfinalizowaniu transakcji jego firma będzie miała trzecią co do wielkości sieć stacji benzynowych w Austrii z 10% udziałem w rynku.

🆕🇦🇹Mocny debiut, prosto na podium! Rozszerzamy naszą sieć stacji paliw o rynku głównym, gdzie zarządzamy 266 stacją podstawową pod marką Turmöl. To daje nam 3. miejsce w tym kraju. pic.twitter.com/ZaxAINPTmI

— ORLEN (@GrupaORLEN) 4 lipca 2023 r

Orlen, który posiada już 3156 stacji benzynowych w Polsce, Niemczech, Czechach, Słowacji, Litwie i na Węgrzech, zamierza zwiększyć tę liczbę do ponad 3500 do 2030 roku.

„Kiedy wejdziemy na rynek austriacki, z pewnością szybciej osiągniemy cele strategiczne” – napisała firma w oświadczeniu, zauważając, że osiągnie 97% celu na 2030 rok. Transakcja oznacza, że ​​udział stacji benzynowych poza granicami Polski w sieci sprzedaży Orlenu wyniesie 44%.

Orlen szacuje, że jeśli akwizycja zostanie sfinalizowana zgodnie z planem pod koniec 2023 lub na początku 2024 roku, synergie i korzyści dla obu spółek mogą przekroczyć 20 miliardów złotych (4,5 miliarda euro) do 2032 roku.

„Chcemy, aby środki te wsparły realizację nowych projektów rozwojowych połączonej grupy w ciągu 10 lat, w tym przede wszystkim wzrost wartości Grupy ORLEN oraz bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu” – powiedział Obajtek, który nie ujawniła kosztów przejęcia.

Polski państwowy gigant energetyczny Orlen tłumaczy zwiększony import rosyjskiej ropy

Przemawiając dziś na konferencji prasowej powiedział, że Orlen „nie spodziewa się trudności w pozyskaniu [the European Commission’s] zgody” na transakcję, ponieważ „do tej pory nie byliśmy obecni na rynku austriackim” – informuje PAP.

W ostatnich latach Orlen szybko się rozwijał, przejmując innych polskich państwowych rywali, w tym producenta ropy i gazu PGNiG, rafinerię ropy naftowej Lotos i dostawcę energii elektrycznej Energa.

W ostatnim czasie firma ogłosiła również plany przejęcia fabryki nawozów azotowych od największej polskiej grupy chemicznej Grupy Azoty. Rozważa również zakup udziałów w niemieckiej rafinerii Schwedt, chociaż Obajtek w tym tygodniu powtórzył, że będzie to uzależnione od zniesienia udziałów Rosji we własności.

Państwowy gigant energetyczny Orlen podpisał list intencyjny w sprawie przejęcia fabryki nawozów sztucznych od największej polskiej firmy chemicznej Grupy Azoty, która borykała się z wysokimi cenami gazu i łagodzeniem ograniczeń importowych w czasie wojny na Ukrainie https://t.co/ qX2DYDa6kH

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 7 czerwca 2023 r

Źródło głównego obrazu: Daniel Obajtek / Twitter

Alicja Ptak jest starszą redaktorką Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla agencji Reuters.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *