Polityczna „Super Sobota” to kampania głównych ugrupowań w Polsce przed wyborami

Dziś wszystkie pięć głównych ugrupowań politycznych w Polsce zorganizowało ważne wydarzenia, które media nazwały „Super Sobotą”, ponieważ kampania przed jesiennymi wyborami nabiera rozpędu.

Rządząca narodowo-konserwatywna koalicja Zjednoczona Prawica (ZP) skoncentrowała swoje przesłanie na obronie suwerenności Polski przed „atakami” UE. Główna partia opozycyjna, centrowa Platforma Obywatelska (PO), ostrzegła jednak, że izolując Polskę od jej sojuszników, rząd zagraża bezpieczeństwu narodowemu.

W międzyczasie skrajnie prawicowa Konfederacja (Konfederacja) nakreśliła plany obniżenia podatków i wydatków socjalnych; sojusz Trzeciej Drogi przedstawił swój „radykalny centryzm” jako alternatywę dla „wojny domowej” PiS-PO; i lewica (Lewica) przedstawiły dalej program ukierunkowany na wspieranie kobiet.

Miesięczne średnie poparcia dla głównych partii politycznych w sondażach (za: ewybory.eu)

„Musimy stoczyć wielką bitwę o Polskę” – powiedział Jarosław Kaczyński, przewodniczący głównego PiS, na zjeździe Zjednoczonej Prawicy w Bogatyni. Niewielkie 16-tysięczne miasteczko było niezwykłym wyborem na tak duży zlot. Dzisiejsza impreza pierwotnie planowana była w Łodzi, czwartym co do wielkości mieście Polski.

Jednak w ostatniej chwili miejsce zostało przeniesione do Bogatyni, która znajduje się obok Turowa, dużej kopalni węgla i elektrowni, która była przedmiotem krajowych i europejskich działań prawnych ze strony sąsiadów Polski, Niemiec i Czech.

„Turów stał się symbolem polskiego oporu wobec dyktatu Berlin-Bruksela, symbolem suwerenności energetycznej, ale także symbolem suwerenności Polski w ogóle” ), cytowany przez Polsat News.

W #Bogatynia trwa premiera, Prezesa #PiS J. #Kaczyński. Dziękujemy, że jesteście z nami! #ZjednoczonaPrawica 🇵🇱 pic.twitter.com/9EkfNKzWzd

— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) 24 czerwca 2023 r

Kaczyński, który w tym tygodniu wrócił do rządu jako wicepremier, również zadeklarował, że „to, co dzieje się wokół kopalni, to nic innego jak zamach na naszą suwerenność”. Podkreślił jednak, że mimo różnic z Brukselą Polska „będzie w Unii Europejskiej, ale będziemy suwerenni”.

Konwencja Zjednoczonej Prawicy była też świadkiem niedawnej krytyki planów stworzenia nowego unijnego systemu redystrybucji migrantów i osób ubiegających się o azyl, czemu Polska jest zdecydowanie przeciwna.

Kaczyński zrzucił winę za kryzys migracyjny na „zachodnie elity” i ostrzegł, że „będziemy się bronić, nie pozwolimy, by inni decydowali za nas”.

Partia rządząca w Polsce przyjęła rezolucję parlamentarną potępiającą proponowany przez UE program relokacji migrantów.

Jej lider Jarosław Kaczyński zapowiedział też, że zostanie zorganizowane referendum, które umożliwi Polakom głosowanie nad unijnym planem https://t.co/edUpKMiukC

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 15 czerwca 2023 r

Tymczasem Donald Tusk, lider PO, przemawiał do wielotysięcznego wiecu kibiców we Wrocławiu, który podobnie jak Bogatynia również leży w południowo-zachodnim województwie dolnośląskim.

Tusk ostrzegł, że w czasach niepewności za wschodnimi granicami Polski ważne jest, aby Polska zachowała dobre stosunki z zachodnimi sąsiadami. „Każdy, kto wypowiada w tym czasie wojnę Unii Europejskiej i Zachodowi, zagraża interesom naszej ojczyzny” – powiedział, odnosząc się do PiS.

Odnosząc się do decyzji PiS o przeniesieniu konferencji do Bogatyni, Tusk stwierdził, że niepowodzenia tamtejszej kopalni wynikają z korupcji i niekompetencji samego rządu. „W Bogatyni, podobnie jak w całej Polsce, to, czego PiS nie może ukraść, to zniszczy” – zadeklarował. „Taka jest definicja ich rządów”.

💬 Przewodniczący @donaldtusk👇

PiS w Bogatyni tak jak w całej Polsce – czego nie może rozkraść do zniszczenia. To jest definicja ich rządów.#PolskaWNaszychSercach pic.twitter.com/zs4aKocVzM

— Platforma Obywatelska (@Platforma_org) 24 czerwca 2023 r

W stołecznej Warszawie Konfederacja – która jest jednym z najmniejszych ugrupowań w parlamencie, a obecnie zajmuje trzecie miejsce w sondażach – zorganizowała zjazd, na którym odsłoniła swoją „Konstytucję Wolności” – informuje RMF.

Krzysztof Bosak, jeden z liderów partii, powiedział, że ich cztery główne cele to wprowadzenie prostych i niskich podatków, dobrowolne opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne dla firm, obniżenie cen mieszkań o 30 proc. gotówka jest chroniona w konstytucji.

Od zeszłej jesieni Konfederacja odwróciła uwagę od swojej nacjonalistycznej, często ksenofobicznej retoryki i zamiast tego skupiła się na ekonomicznie libertariańskich aspektach swojego programu. To spowodowało, że jego poparcie w sondażach wzrosło do około 11%, co czyni go potencjalnym królem po wyborach.

Podczas dzisiejszego przemówienia kolejny z liderów partii, Sławomir Mentzen, zapowiedział zniesienie dopłat do emerytur wprowadzonych przez rząd Zjednoczonej Prawicy i niedopuszczenie do podwyższenia wypłat z jego sztandarowego programu świadczeń wychowawczych „500+”, ponieważ PiS niedawno zaproponowane.

Skrajnie prawicowa Konfederacja zajmuje obecnie trzecie miejsce w sondażach z dwucyfrowym poparciem.

Zwiększa to prawdopodobieństwo utrzymania równowagi sił po tegorocznych wyborach i doprowadziło do ponownej analizy poglądów jej młodego nowego przywódcy https://t.co/jrC2mmxENi

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 2 kwietnia 2023 r

Tuż pod Warszawą, w Grodzisku Mazowieckim, niedawno powstały sojusz Trzeciej Drogi zorganizował zjazd, na którym jeden z jego liderów, Władysław Kosiniuk-Kamysz, powiedział, że ugrupowanie oferuje „radykalny centryzm” wykraczający poza tradycyjny podział na PiS i PO .

„Musimy zakończyć tę wojnę domową, bo skończy się tragicznie” – dodał Kosiniuk-Kamysz, cytowany przez tygodnik „Wprost”.

„Podzielony dom, podzielony naród to brak bezpieczeństwa” – zgodził się cytowany przez Onet drugi lider sojuszu Szymon Hołownia. „Przyniesiemy ci spokój, z Trzecią Drogą będziesz bezpieczny, to nasza gwarancja”.

Sojusz powstał na początku tego roku między rolniczym PSL Kosiniuka-Kamysza a centrową Hołownią Polska 2050 (Polski 2050). Jednak po mocnym starcie w sondażach, ostatnio jej poparciu grozi spadek poniżej 8% głosów potrzebnych do wejścia koalicji do parlamentu.

#TrzeciaDroga z wiarą i odwagą – DO ZWYCIĘSTWA! 🇵🇱 pic.twitter.com/XgocurGUFW

— Władysław Kosiniak-Kamysz (@KosiniakKamysz) 24 czerwca 2023 r

Wreszcie, na imprezie w Warszawie, Lewica – która jest trzecią co do wielkości partią w parlamencie, ale dopiero obecnie piątą pod względem popularności w sondażach, z poparciem 7-8% – kontynuowała ostatnio skupienie się na zdobyciu głosów kobiet.

Grupa jej parlamentarzystów przedstawiła niedawne polityczne obietnice partii dotyczące zniesienia prawie całkowitego zakazu aborcji i zezwolenia na przerywanie ciąży na żądanie, zapewnienia bezpłatnej antykoncepcji, finansowania przez państwo leczenia zapłodnienia in vitro oraz poprawy edukacji seksualnej w szkołach.

„Chcemy Polski bezpiecznej i wolnej, Polski wolnej od strachu o kobiety” – powiedziała Joanna Scheuring-Wielgus, jedna z jej posłanek, cytowana przez RMF. „Bo bezpieczna Polka to bezpieczna Polska i to jest nasza najważniejsza obietnica wyborcza”.

Lewica zaproponowała działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa kobiet, w tym aborcję na żądanie, zmianę prawnej definicji gwałtu i płatny urlop menstruacyjny.

Chce również zakończyć klauzulę sumienia, która pozwala lekarzom odmówić aborcji z powodów religijnych https://t.co/MzUGFnfHdl

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 16 czerwca 2023 r

Źródło głównego obrazu: pisorgpl/Twitter

Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *