Połowa Polaków popiera apel premiera o przywrócenie kary śmierci po zabiciu 8-latki
Według sondażu około połowa Polaków popiera apel premiera o przywrócenie kary śmierci po niedawnej śmierci ośmioletniego chłopca z rąk ojczyma. Zwolennicy przywrócenia kary śmierci nieznacznie przewyższają liczebnie przeciwników.
W ankiecie przeprowadzonej przez United Surveys na zlecenie portalu informacyjnego Wirtualna Polska zapytano: „Czy zgadza się Pan(i) ze stanowiskiem premiera [Mateusz] Morawieckiego, który po śmierci 8-letniego Kamila powiedział, że „osobiście jestem za przywróceniem kary śmierci za najbrutalniejsze zbrodnie”?”
Okazało się, że 48% zgadza się z nim (w tym 34% zdecydowanie się zgadza), a 46% nie zgadza się (w tym 35% zdecydowanie się nie zgadza). Wśród zwolenników obozu rządzącego Zjednoczonej Prawicy (ZP) 76 proc. Wśród zwolenników opozycji odsetek ten wyniósł 32%, a wśród wyborców niezdecydowanych 48%.
🗞 https://t.co/L3CaHxAlCQ
O słowo @MorawieckiM ws. przywróceniu kary śmierci zapytaliśmy Polaków w ostatecznym ustaleniu. Wyniki pokazują, że zestawieniem premiera zgadza się 48,3 proc. ankietowanych, w tym aż 1/3 jestem bardzo przekonany, co do przywrócenia kary śmierci. pic.twitter.com/2ZbF0fqtmx
— Wirtualna Polska (@wirtualnapolska) 17 maja 2023 r
Morawiecki od dawna jasno wyraża swoje poparcie dla kary śmierci. W styczniu br. stwierdził, że należy „przemyśleć” jej „przedwczesną” likwidację w latach 90. Przyznał, że choć jest praktykującym katolikiem, w tej kwestii nie zgadza się ze stanowiskiem Kościoła.
Morawiecki przyznał również, że Polska zobowiązała się do utrzymania zakazu wykonywania kary śmierci na mocy Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka Rady Europy.
Jednak poparcie dla kary śmierci utrzymuje się w Polsce na stosunkowo wysokim poziomie od czasu jej zniesienia w 1998 r. Od tego roku do 2004 r. poparcie to stale przekraczało 70%. Liczba ta spadła do 60% w 2011 r., ostatnim roku, w którym państwowa agencja badawcza CBOS przeprowadziła sondaż na temat kary śmierci.
W 2020 roku instytut przy Ministerstwie Sprawiedliwości przeprowadził wśród 5000 osób ankietę na temat stosunku do kary. Opowiedziało się za karą śmierci 43 proc., przeciw było 41 proc., podała „Rzeczpospolita”.
Premier Polski zadeklarował poparcie dla kary śmierci, mówiąc, że należy „przemyśleć” jej „przedwczesne” zniesienie w latach 90.
Przyznaje, że choć jest praktykującym katolikiem, w tej kwestii nie zgadza się ze stanowiskiem Kościoła https://t.co/VhjmfyfJ0g
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 3 stycznia 2023 r
Śmierć ośmioletniego Kamila w tym miesiącu sprawiła, że sprawa ponownie znalazła się w centrum uwagi. Był hospitalizowany z oparzeniami i złamanymi kośćmi rzekomo spowodowanymi fizycznym znęcaniem się jego ojczyma, a później zmarł z powodu tych obrażeń. Ojczym i matka Kamila zostali aresztowani.
Po jego śmierci minister w Kancelarii Morawieckiego Michał Wójcik stwierdził, że zabójca Kamila „zasługuje na karę śmierci”, a niedługo później sam premier wyraził to samo zdanie.
Inni jednak argumentowali, że zamiast tego rząd powinien skupić się na naprawie błędów w systemie, które pozwoliły na dalsze wykorzystywanie Kamila pomimo oznak, że miało to miejsce. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro obiecał, że ci, którzy nie dopełnili obowiązku interwencji, zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.
Tysiące osób przybyło na pogrzeb 8-letniego Kamila, który zmarł w wyniku ciężkich obrażeń zadanych przez ojczyma, który został aresztowany wraz z matką Kamila.
Sprawa wywołała pytania, czy władze mogły interweniować wcześniej https://t.co/2NVTRwXJfV
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 13 maja 2023 r
Źródło głównego zdjęcia: Maciek Skowronek / Agencja Wyborcza.pl
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.