Polska Lewica proponuje dziesięciopunktowy plan praw kobiet

Druga co do wielkości partia opozycyjna w Polsce, Lewica, nakreśliła dziesięciopunktowy program poprawy bezpieczeństwa kobiet. Propozycje obejmują aborcję na żądanie, zmianę prawnej definicji gwałtu oraz płatny urlop menstruacyjny w pracy.

Tymczasem ta sama partia przedłożyła wczoraj ustawę znoszącą „klauzulę sumienia”, na którą lekarze mogą się powoływać, aby uniknąć konieczności przeprowadzania aborcji pacjentom, jeśli jest to sprzeczne z ich przekonaniami religijnymi.

Propozycje pojawiają się w ramach ponownego skupienia się na prawach reprodukcyjnych po niedawnej śmierci ciężarnej kobiety w szpitalu. Aktywiści i posłowie lewicy twierdzili, że zmarła w wyniku prawie całkowitego zakazu aborcji w Polsce. Jednak władze twierdzą, że winę ponosi błąd w sztuce lekarskiej.

Tysiące osób przyłączyło się wczoraj do protestów przeciwko niemal całkowitemu zakazowi aborcji w Polsce po ostatniej śmierci ciężarnej kobiety w szpitalu.

Ale konserwatywne władze twierdzą, że tragedia była spowodowana błędem w sztuce lekarskiej, a nie prawem aborcyjnym https://t.co/dJFJn6O1Y4

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 15 czerwca 2023 r

„Polki nie chcą się już bać, nie chcą umierać w szpitalach” – powiedziała dziś posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, odsłaniając dziesięciopunktowy plan Lewicy zatytułowany „Bezpieczna Polka”.

Wśród propozycji są bezpłatna antykoncepcja i pigułki „dzień po”; pełne dotacje państwowe na leczenie IVF; do pięciu dni w miesiącu urlopu menstruacyjnego; bezpłatne środki higieny menstruacyjnej w placówkach publicznych; pełny dostęp do aborcji; oraz zniesienie kar dla tych, którzy pomagają kobietom dokonać aborcji.

Obecnie Polska ma najostrzejsze prawo aborcyjne w UE, poza całkowitym zakazem na Malcie. Aborcja jest dopuszczalna tylko wtedy, gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu matki lub jest wynikiem czynu zabronionego, takiego jak gwałt. Pomoc w przerwaniu ciąży jest również przestępstwem.

Działaczka na rzecz praw kobiet została skazana za przestępstwo „pomocy w przerwaniu ciąży”.

Wysłała pigułki aborcyjne kobiecie, która szukała pomocy w uzyskaniu aborcji, ale której mąż je odkrył i zgłosił sprawę na policję https://t.co/aCloNjHAfP

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 14 marca 2023 r

Tymczasem od dojścia do władzy w 2015 r. rządząca narodowo-konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) zakończyła dotacje państwowe na zapłodnienie in vitro i udostępniła pigułki „dzień po” wyłącznie na receptę.

Inne zobowiązania złożone dzisiaj przez Lewicę obejmują równe wynagrodzenie dla mężczyzn i kobiet pełniących te same role; natychmiastowy pobór alimentów i alimentów; oraz zmiana prawnej definicji gwałtu.

Obecnie polskie prawo definiuje gwałt jako „przedmiot[ing] innej osoby do obcowania płciowego siłą, groźbą bezprawną lub podstępem”. Nie określa braku zgody jako kryterium. Lewica chce prawa, zgodnie z którym „tylko „tak” oznacza zgodę” – powiedziała dziś jedna z jej posłanek Magdalena Biejat.

Sąd uchylił wyrok skazujący za gwałt, ponieważ 14-letnia ofiara nie krzyczała podczas incydentu.

Krytycy twierdzą, że sprawa ilustruje szersze wady w definiowaniu gwałtu i traktowaniu go w polskim systemie sprawiedliwości https://t.co/M4Fkuxy3x3

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 17 września 2020 r

Osobno partia złożyła wczoraj w parlamencie ustawę znoszącą klauzulę sumienia, dzięki której lekarze mogą zwolnić się z wykonywania aborcji.

W odpowiedzi Naczelna Izba Lekarska wydała dziś oświadczenie, w którym stwierdziła, że ​​klauzula sumienia wynika z Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Zauważył również, że nie ma to zastosowania w przypadkach zagrożenia zdrowia lub życia pacjenta.

Jednak Kamila Ference, prawniczka i przewodnicząca grupy zajmującej się prawami reprodukcyjnymi Federa, zakwestionowała roszczenie izby. Zaznaczyła, że ​​karta praw UE nie wprowadza klauzuli sumienia; po prostu uznaje prawo prawa krajowego do ich wprowadzenia.

Zobacz, że wszyscy czytają Kartę Praw Podstawowych UE ze zrozumieniem. Nie gwatantuje ona prawa do klauzuli sumienia. Uznaje się tylko, że kraje mają prawo do wykorzystania we własnym zakresie.

W Polsce trzeba zmienić i odesłać zasady, gdzie jej miejsce. Do kosza. pic.twitter.com/eP98KkCLRx

— Magda Biejat (@MagdaBiejat) 16 czerwca 2023 r

Dziemianowicz-Bąk powiedziała, że ​​propozycje jej partii pomogą „Polkom wiedzieć, dlaczego powinny głosować na partie opozycyjne, dlaczego powinny głosować na lewicę i kto może stanąć po ich stronie po wyborach”.

Rządząca partia PiS ubiega się o bezprecedensową trzecią kadencję w jesiennych wyborach. Jednak choć prowadzi w sondażach, jej obecny poziom poparcia nie jest na tyle wysoki, by zagwarantować większość w parlamencie.

To może otworzyć drogę do przejęcia władzy przez koalicję partii opozycyjnych. Każdy taki rząd prawdopodobnie obejmowałby lewicę, chociaż przy obecnej średniej sondażowej wynoszącej około 8% byłby tylko młodszym partnerem w takiej koalicji.

🔥 @AgaBak: Kobiety są dzisiaj tą, której państwo polskie się cieszy – my zwrócimy się z korzyścią im godność, wolność i prawo wyboru.
– Jako #PosłankiLewicy ogłaszamy dzisiaj pakiet #BezpiecznaPolka.
To pełen pakiet postulatów, które sprawią, że Polki w końcu będą… pic.twitter.com/H8EHtfASvj

— Lewica News 🗞️📻📺 (@Lewica_News) 16 czerwca 2023 r

Źródło głównego zdjęcia: Klub Lewicy/Flickr (w domenie publicznej)

Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *