Polska ogłasza zakup 1400 bojowych wozów piechoty „Borsuk” produkcji krajowej
Polska podpisała umowę na zakup 1400 wyprodukowanych w kraju bojowych wozów piechoty, co zdaniem rządu może być największym projektem polskiego przemysłu zbrojeniowego od 50 lat.
Szacunkowa wartość zamówień sięgnie kilkudziesięciu miliardów złotych, a pierwsze dostawy planowane są na lata 2024-2025, informuje serwis Defence24.
Pojazdy znane są w języku polskim jako Borsuki (co oznacza „borsuki”) i są opracowywane przez konsorcjum kierowane przez wykonawcę zbrojeniowego Hutę Stalowa Wola.
„Mam nadzieję, że Wojsko Polskie szybko zostanie wyposażone w te pojazdy” – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, zatwierdzając dziś ramową umowę.
„Zatwierdzenie naszego kontraktu na zakup 1400 bojowych wozów piechoty Borsuk zostało określone przez jeden z wewnętrznych portali jako największy polski projekt zbrojeniowy od 50 lat” – dodał.
– Stawiamy na nowoczesne uzbrojenie, kompatybilne z wyposażeniem wojsk sojuszniczych – powiedział Błaszczak, dodając, że cięższa wersja Borsuka stanie się podstawowym wyposażeniem 18. Dywizji Zmechanizowanej i tym samym będzie współpracować z czołgami Abrams, których Polska kupuje od USA.
„Naszym celem jest odstraszenie agresora. Dlatego wojsko jest większe i lepiej wyposażone” – powiedział minister. Od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę Polska podniosła wydatki na obronę do jednego z najwyższych poziomów w NATO i rozpoczęła zakupy, głównie z USA i Korei Południowej.
Polska planuje w tym roku zwiększyć wydatki na obronę do 4% PKB, co według obecnych danych byłoby najwyższym poziomem w NATO.
„To będzie jasny dowód dla wszystkich krajów [that] będziemy bronić naszej ziemi” – mówi premier https://t.co/8vS0qANiYS
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 31 stycznia 2023 r
Borsuki są przeznaczone do transportu sześciu żołnierzy wraz z trzyosobową załogą. Mogą osiągnąć maksymalną prędkość 65 km/h na drogach, a także poruszać się po wodzie z maksymalną prędkością do 8 km/h. W podstawowej wersji Borsuk waży 28 ton.
Borsuki charakteryzują się dużą mobilnością i zdolnością do pokonywania przeszkód terenowych – poinformowało MON, dodając, że pojazdy z powodzeniem sprawdzą się również u boku koreańskich czołgów K2, których Polska pozyska do 1000 sztuk.
Oprócz Borsuków nowy kontrakt dotyczy także dostaw innych pojazdów specjalistycznych opartych na uniwersalnej modułowej platformie gąsienicowej.
Polska otrzymała pierwsze czołgi i haubice w ramach kontraktów zbrojeniowych o wartości 12,3 mld USD, które podpisała z Koreą Południową
„Chcemy pokoju, więc przygotowujemy się do wojny” – powiedział minister obrony narodowej, który wraz z prezydentem Dudą powitał nowy sprzęt https://t.co/580kC2creo
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 6 grudnia 2022 r
Oprócz czołgów Polska kupuje z Korei Południowej 212 haubic samobieżnych K9, 48 lekkich samolotów bojowych FA-50 i 288 wyrzutni artylerii rakietowej K239 Chunmoo, a także systemy obrony powietrznej Patriot i samoloty bojowe F-35 z USA. inne nabytki.
Na początku tego miesiąca Stany Zjednoczone zgodziły się sprzedać Polsce 18 wyrzutni rakiet HIMARS i prawie 500 zestawów modułów ładujących wraz z amunicją.
Ale Warszawa starała się również ożywić krajowy przemysł zbrojeniowy, eksportując polskie haubice Krab i przenośne rakiety przeciwlotnicze Piorun, zarówno w formie darowizn na Ukrainę, jak i sprzedaży na Ukrainę, Estonię i Norwegię.
Polska ogłosiła umowę sprzedaży samobieżnych haubic Krab na Ukrainę za prawie 3 miliardy złotych (650 milionów euro) w rekordowym dla kraju kontrakcie eksportowym broni https://t.co/FVaFkn9oAk
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 10 czerwca 2022 r
Źródło głównego zdjęcia: 16 Dywizja Zmechanizowana
Alicja Ptak jest starszą redaktorką Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla agencji Reuters.