Polska powinna zapłacić Rosji 750 miliardów dolarów za „wyzwolenie” z II wojny światowej – mówi przewodniczący Dumy Państwowej

Przewodniczący Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, wezwał Polskę do zapłacenia Moskwie 750 miliardów dolarów za „wyzwolenie” jej pod koniec II wojny światowej, a następnie pomoc w jej odbudowie.

Wiaczesław Wołodin, czołowa postać partii Jedna Rosja Władimira Putina, również powiedział, że „Polska musi zwrócić” ziemie, które otrzymała w ramach powojennej ugody i wezwał do wprowadzenia zakazu wjazdu polskich ciężarówek do Rosji.

Uwagi urzędnika są częścią rewizjonistycznej interpretacji historii prezentowanej przez czołowe osobistości rosyjskiej polityki, przede wszystkim przez samego Putina.

Chociaż przybycie Armii Czerwonej zakończyło wojenną nazistowską niemiecką okupację Polski, zapoczątkowało dziesięciolecia narzuconych przez Sowietów rządów komunistycznych, które trwały do ​​1989 r. Co więcej, wojna rozpoczęła się we wrześniu 1939 r., kiedy Stalin i Hitler zmówili się, by najechać Polskę i podzielić to między siebie.

W ramach powojennej osady Polska otrzymała od Niemiec ziemie na zachodzie. Równocześnie jednak straciła nawet bardzo duże tereny na wschodzie, które weszły w skład Związku Sowieckiego.

Największa polska grupa opozycyjna chce, aby rząd wystąpił o reparacje wojenne nie tylko od Niemiec, ale także od Rosji

Zauważa, że ​​zarówno nazistowskie Niemcy, jak i ZSRR dokonały inwazji w 1939 r., co spowodowało „okupację, ludobójstwo i masowe deportacje obywateli polskich” https://t.co/keN7MpFn5c

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 14 września 2022 r

W swoim dzisiejszym wystąpieniu – wygłoszonym w poście na Telegramie, który obejrzano ponad 1,5 miliona razy – Wołodin stwierdził, że „Polska zapomniała, że ​​jej wyzwolenie od faszystowskich najeźdźców” miało „wysoką cenę dla narodu radzieckiego”.

„Jedna trzecia obecnych terytoriów Polski… stała się częścią [Poland] po drugiej wojnie światowej tylko dzięki naszemu krajowi” – ​​twierdził Wołodin, nie wspominając, że jeszcze większa część ziem przedwojennych Polski trafiła do Związku Sowieckiego.

Następnie twierdził, że Sowieci wydali równowartość ponad 750 miliardów dolarów w przeliczeniu na dzisiejsze czasy na odbudowę i rozwój Polski po wojnie. Chociaż Sowieci przyczynili się do powojennej odbudowy Polski, wykorzystali także swoją kontrolę nad krajem, aby uniemożliwić mu otrzymanie pomocy w ramach amerykańskiego planu Marshalla.

Dziesięciolecia narzuconych przez Sowietów rządów komunistycznych sprawiły, że Polska i inne kraje bloku wschodniego gospodarczo pozostawały w tyle za Zachodem, przepaść, którą Polska była w stanie wypełnić od czasu odzyskania niepodległości w 1989 roku.

Po prawie całkowitym zniszczeniu w czasie wojny warszawskie Stare Miasto zostało pieczołowicie odtworzone.

Proces ten stanowił wyzwanie dla tradycyjnego podejścia do konserwacji, ale później został naśladowany przez inne miasta poszukujące poczucia historycznej autentyczności https://t.co/RRuXSAtMxE

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 18 sierpnia 2021 r

Wołodin oskarżył obecne władze Polski o burzenie pomników Armii Czerwonej, zamykanie rosyjskich szkół i „kradzież rosyjskiej własności”. Polska w ostatnim czasie przejęła nieruchomości, z których wcześniej korzystała ambasada Rosji, ale zrobiła to na podstawie wcześniejszych nakazów sądowych, które Moskwa zignorowała.

Biorąc pod uwagę, że Polska „porzuciła wspólną historię i zbezcześciła pamięć naszych żołnierzy”, pisał Wołodin, „musi zwrócić ziemie zdobyte w wyniku II wojny światowej i zwrócić naszemu krajowi środki wydane na nią w latach wojny i powojennych”. ”.

Dodatkowo przewodniczący Dumy zaproponował, by Rosja zakazała wjazdu na jej terytorium polskim ciężarówkom. Powiedział, że kosztowałoby to Polskę 8,5 miliarda euro i doprowadziłoby do bankructwa 2000 polskich firm zatrudniających 20 000 kierowców. Mówi, że sprawa będzie omawiana przez Dumę w poniedziałek.

Warszawa zajęła budynek ambasady rosyjskiej jako liceum dla dzieci rosyjskich dyplomatów.

Decyzja spotkała się z gniewem Kremla i groźbami „surowych” konsekwencjihttps://t.co/OBpqTL84VB

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 2 maja 2023 r

Do tej pory nie ma oficjalnej odpowiedzi polskiego rządu na oświadczenie Wołodina.

W 2020 roku lider partii rządzącej w Polsce Jarosław Kaczyński wezwał Rosję do wypłacenia Polsce reparacji za sowiecką inwazję i okupację w czasie II wojny światowej. Ambasador Rosji w odpowiedzi zasugerował, że Polska powinna faktycznie zapłacić Rosji za wyzwolenie jej spod nazistowskiej okupacji niemieckiej.

Polska jest jednym z najbliższych sojuszników Ukrainy od zeszłorocznej inwazji Rosji. Oprócz udzielenia Kijowowi pomocy wojskowej i humanitarnej, Warszawa naciskała także na społeczność międzynarodową, by nałożyła na Moskwę ostrzejsze sankcje.

Polacy nie lubią Rosjan, Białorusinów, Węgrów i Niemców znacznie bardziej niż przed inwazją na Ukrainę @CBOS_Info.

Tymczasem znacznie bardziej lubią Ukraińców, Amerykanów i Anglików.

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasz raport: https://t.co/pbavexH2mm pic.twitter.com/rucZ1WR1xG

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 27 marca 2023 r

Źródło głównego obrazu: Duma/Wikimedia Commons (na licencji CC BY 4.0)

Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *