Polska pozwie Niemcy do sądu UE za rzekome zaniedbanie usuwania nielegalnego eksportu odpadów

Polska złoży pozew przeciwko Niemcom do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) w związku z rzekomym brakiem usunięcia przez nie odpadów, które zostały nielegalnie przetransportowane do Polski – poinformowało polskie ministerstwo klimatu.

„Niemcy wymykają się fundamentalnym rzeczom, takim jak dbanie o środowisko” – powiedział wczoraj na konferencji prasowej wiceminister klimatu Jacek Ozdoba. „Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której państwo, które nazywa się proeuropejskim i proekologicznym, transportuje swoje gówno do innego kraju”.

Ozdoba twierdził, że w Polsce jest siedem miejsc, „gdzie Niemcy uchylają się od odpowiedzialności i łamią [EU] politykę traktatową” poprzez nieusuwanie odpadów „przywiezionych tam nielegalnie przez niemieckie firmy, których Niemcy nie chcą odebrać ani sfinansować sprzątania”.

Następnie odtworzył film pokazujący miejsca, w których rzekomo 35 000 ton odpadów z Niemiec zostało nielegalnie porzuconych. To równowartość 2000 ciężarówek wypełnionych odpadami – powiedziała Ozdoba.

Wiceminister stwierdził, że od maja ub.r. władze niemieckie nie odpowiadają na pisma z Polski w tej sprawie. Warszawa postanowiła więc złożyć skargę do TSUE na „nieprzestrzeganie przez Berlin przepisów unijnych” – powiedziała Ozdoba.

Polska w ostatnich latach podjęła działania mające na celu ograniczenie dużego wzrostu ilości odpadów sprowadzanych do Polski z zagranicy, z których część trafiała na nielegalne wysypiska lub nawet była spalana.

W latach 2015-2019 roczna ilość odpadów przywożonych do Polski z zagranicy wzrosła ze 150 tys. ton do ponad 400 tys. ton, podaje serwis OKO.press. W ostatnim roku około 61% importu pochodziło z Niemiec.

Jednak liczby te zostały później zmniejszone, aw ubiegłym roku po raz pierwszy Polska wyeksportowała więcej odpadów (350 000 ton) niż zaimportowała (300 000), zauważył Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) na początku tego miesiąca.

Powstała nowa jednostka do walki z „mafią śmieciową”, która nielegalnie wyrzuca i spala odpady, które często sprowadzano do Polski z krajów zachodnich w celu przetworzenia https://t.co/qvSmEiD4Ni

— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 12 sierpnia 2020 r

Źródło głównego obrazu: Ministerstwo Klimatu i Środowiska/Twitter

Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *