Polska przekaże dziś Ukrainie pierwsze czołgi Leopard w pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji
Polska stanie się dziś pierwszym krajem, który dostarczy Ukrainie czołgi Leopard, a przekazanie to nastąpi w pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji na pełną skalę.
Decyzję oficjalnie potwierdzi dziś po południu premier Mateusz Morawiecki, który przybył już do Kijowa z niezapowiedzianą wcześniej wizytą.
Dziś rano polski serwis informacyjny Onet, powołując się na urzędników, poinformował, że pierwsze polskie czołgi Leopard są już na Ukrainie. Wiele innych mediów – w tym Bloomberg, a także państwowe agencje prasowe PAP i AIR – również powołuje się na urzędników, którzy twierdzą, że transfer zostanie dziś ogłoszony przez Morawieckiego.
📍Ukraińska armia otrzymywała już od Polski pierwsza część czołgów Leopard 2 – potwierdza Kancelaria Premiera w rzeczywistości z @wirtualnapolska.
Oficjalnie ma o tym podczas wizyt w Kijowie premier Mateusz Morawiecki.https://t.co/cKxz8r2kY7
— Michał Wróblewski (@wroblewski_m) 24 lutego 2023 r
Rzecznik polskiego rządu Piotr Müller poinformował dziś rano, że premier udał się dziś do Kijowa „aby dać jasny i wymierny sygnał dalszego wsparcia w obronie Ukrainy przed Rosją”.
Został powitany przez ukraińskiego odpowiednika Denysa Szmyhala – z parą składającą kwiaty pod pomnikiem poległych w wojnie – a następnie spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, z którym odwiedził szpital leczący żołnierzy rannych w bitwie.
Krzysztof Sobolewski, sekretarz generalny rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), powiedział w rozmowie z TVP, że Morawiecki prawdopodobnie weźmie również udział w posiedzeniu ukraińskiego parlamentu.
Premier @MorawieckiM 🇵🇱🤝🇺🇦Prezydent Ukrainy @ZelenskyyUa
Polska wspiera działania na rzecz bezpieczeństwa Ukrainy i Europy. pic.twitter.com/vfC0DkPDX0
— Piotr Müller (@PiotrMuller) 24 lutego 2023 r
Polska była jednym z najsilniejszych i najgłośniejszych sojuszników Ukrainy podczas wojny, udzielając wsparcia humanitarnego, dyplomatycznego i wojskowego. Morawiecki w marcu ubiegłego roku został – wraz ze swoimi czeskimi i słoweńskimi odpowiednikami – pierwszym międzynarodowym przywódcą, który odwiedził Kijów po rosyjskiej inwazji.
Polski rząd przewodził staraniom o utworzenie koalicji państw chętnych do przekazania Ukrainie czołgów Leopard. Publicznie lobbował także Niemcy, które produkują i eksportują czołgi, aby zezwoliły na ich transfer na Ukrainę.
11 stycznia prezydent Andrzej Duda poinformował, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Kijowowi kompanii czołgów Leopard. Polska szkoli też ukraińskich żołnierzy w obsłudze czołgów.
Później same Niemcy zobowiązały się również do wysłania lampartów na Ukrainę, podobnie jak Hiszpania i Finlandia, donosi Politico Europe. Wielka Brytania przekazuje część swoich czołgów Challenger 2, podczas gdy Stany Zjednoczone zapowiedziały, że dostarczą czołgi M1 Abrams.
Źródło głównego obrazu: Erik Morren/1GNC Münster (na licencji CC BY 2.0)
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do wielu pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.